Utrzymanie świni


Ludzie od dawna mówią, że świnia jest rodzajem domowego banku świnek, który dostarcza ludziom mięsa. I to prawda. W końcu, w wieku 5-6 miesięcy, świnie osiągają wagę 100 kg, a od każdej świni można uzyskać do 20 świń rocznie.Najlepiej kupić świnie w wieku 1-2 miesięcy, ale jest to możliwe wcześniej, ale nie wcześniej niż 7 dni, ponieważ muszą one otrzymać mleko matki w pierwszym tygodniu po urodzeniu. Normalnie rozwinięte prosięta w wieku 3-4 tygodni ważą 5-7 kg, a w wieku 7-8 tygodni - 14-18 kg z dobrym, ale nie nadmiernym otłuszczeniem. Prosiaczek musi być ruchliwy, z rytmicznym oddechem, z gładkim, miękkim i błyszczącym włosiem, z błyszczącymi ruchomymi oczami, różową łatą i różowymi błonami śluzowymi ust i oczu, a nawet z różowym odcieniem na całej powierzchni skóry (u białych świń), z ogonem zwiniętym w górę pierścienia.

Duża długość ciała, proste i szerokie plecy, prawie prosty profil pyska, ciężka głowa, mocne i dobrze ustawione kończyny zwierzęcia świadczą o ogólnej sile kości i jej zdolności do szybkiego i ciągłego wzrostu. Niepożądane jest pozyskiwanie prosiąt z lekką głową, odchylonymi do tyłu i lędźwiami, z przechwytem za łopatkami, cienkimi skręconymi nogami i zbyt niskim pyskiem ("mops").

Wskazane jest również, aby zobaczyć, jak świnia je, preferencji należy się temu, kto je jedzenie z apetytem, tj. "Przyczepność", i nie ssać.

Jeśli wybierzesz świnię do hodowli, tj., Aby uzyskać świnie, oprócz powyższych znaków, musisz zwrócić uwagę na sutki. Lepiej, aby były umiejscowione symetrycznie (7-8 par) i jak najdalej od siebie. Wierzchołki powinny mieć pewien rodzaj wypukłości, ale w żadnym przypadku nie mogą być wciskane w (krater). W tym ostatnim przypadku świnie nie będą mogły ssać mleka.Utrzymanie świniZakupioną świnię należy przechowywać w czystym, suchym i ciepłym pomieszczeniu (18-20 ° C) z całkowitym wyłączeniem przeciągów. Możliwe jest zbudowanie takiego chlewni z dowolnych materiałów: drewna, kamienia, cegieł, bloków żużlowych itp. Pożądane jest, aby podłoga z lekkim odchyleniem (5 cm na 1 metr bieżący) była skierowana w stronę półki na gnojowicę od dobrze dopasowanych desek do siebie. opóźnienia i ciasno do warstwy ubijanej gliny, tak, że nie ma żadnych podziemnych pomieszczeń. Możesz zrobić podłogę i cegłę, kładąc ją na tyłek, asfalcie lub betonie. Ale w tym przypadku, w miejscu legowiska zwierząt, umieszczona jest drewniana tarcza, która w razie potrzeby może być podniesiona, oczyszczona i umyta. Ściany kładzione są na fundamencie, ich wysokość dochodzi do 1,5-2 m. Jeśli kamień jest używany jako materiał, wewnętrzna powierzchnia ścian jest osłonięta do wysokości 1 m. Sufit najlepiej wykonać z dwóch warstw desek, między którymi umieszczony jest materiał izolacyjny (trociny, żużel). Pokrycia dachowe sprawiają, że łupki, żelazo lub dachówka.

Wskazane jest zamknięcie placu spacerowego obok chlewu.

W przypadku braku chlewu, drewniana (lub inna materialna) maszyna (klatka) może być wyposażona w pomieszczenie dla innych zwierząt lub szopy. Wysokość ścian bocznych maszyny wynosi 1,0-1,1 m, a powierzchnia podłogi około 5 metrów kwadratowych. m, gdy zawartość macior i 3-4 kwadratowych. m dla tucznika. Pożądane jest oddzielenie den dla zwierzęcia od reszty maszyny za pomocą deski ustawionej na krawędzi przybijanej do podłogi. Jeśli macica ssąca z prosiętami jest umieszczona w maszynie, konieczne jest odizolowanie miejsca do karmienia.

Latem świnię można przetrzymywać w lekkim pomieszczeniu z desek lub po prostu pod baldachimem.

Podajnik wykonany jest z gładkich płyt struganych, stali ocynkowanej lub innego materiału. Długość podajnika - 50-60 cm, szerokość - 25-30 cm, wysokość - 15-20 cm Podajnik dla prosiąt ssących poniżej i już - długość 1-1,3 m, szerokość - 15 cm, wysokość - 10 cm. Podlewając świnie można korzystać z dowolnego basenu o wysokości 8-10 cm, a dla zapewnienia im pokarmu mineralnego - płytkiego pudełka. Jest oczywiste, że karmniki, zwłaszcza dla prosiąt ssących, muszą być utrzymywane w czystości.Hodowane świniePierwsze świnki zdarzają się w wieku 8-9 miesięcy. Przygotowawszy świnkę do ciąży, karmiono nią więcej koncentratów i odtłuszczonego mleka, a także wprowadzono zieloną paszę i siano do diety. Woda jest podawana po karmieniu. Wskazane jest wypuszczenie zwierzęcia na 1-2 godziny na spacer przed karmieniem.

Świnka ulega inseminacji dwa razy w odstępie 20-24 godzin podczas polowania, co następuje dzień po rozpoczęciu rui. W tym okresie, który trwa 3-4 dni, zwierzę wykazuje niepokój, traci apetyt, wydaje specjalne dźwięki (brzęczenia), próbuje wydostać się z chlewu lub wyskoczy z maszyny, węszy i słucha. Pod wpływem nacisku na tył zwierzę stoi, a kiedy zostaje zepchnięte, odpoczywa. To w tym momencie świnka musi zostać poddana inseminacji. Po oprosieniu locha najlepiej inseminować w dniach 42-45, ale częściej odbywa się w 3-5 dniu po odsadzeniu.

Ponieważ ruja u zwierząt nieciężarnych pojawia się regularnie po 18-22 dniach, brak następnej, po kryciu, aktywności seksualnej wskazuje na ciążę, która u świń trwa od 108 do 144 dni.

W pierwszych 3 miesiącach ciąży zwierzę otrzymuje 1,5-2 kg koncentratów (resztki z pszenicy, owsa, kukurydzy, jęczmienia), 10-12 kg soczystej paszy (marchew, dynia, buraki, ziemniaki) i 2-2,5 kg siana z nasion dziennie. Konieczne jest również podanie kredy (30-40 g), soli (15-20 g), mączki kostnej (15-20 g). W czwartym miesiącu ciąży zwiększ ilość skoncentrowanej paszy do 3 kg, a soczystego i gruboziarnistego odpowiednio do 3-0,5 kg. W ostatnich dwóch tygodniach ciąży bardzo przydatne jest wprowadzenie do diety 1,0-1,5 kg otrąb pszennych, które działają przeczyszczająco.

Nakarm świnkę 2-3 razy dziennie. Pasza przygotowywana jest w postaci grubej siatki. Po każdym karmieniu konieczne jest picie dużej ilości wody o temperaturze nie niższej niż 8 ° C.

2-3 dni przed oproszeniem, gdy locha ma wylany wymion, sutki rosną i czerwienieją, a po naciśnięciu wydobywa się kropelki mleka, pożądane jest podawanie tylko skoncentrowanej paszy w postaci płynnego gadulca. 2-5 godzin przed oproszeniem, locha zaczyna się martwić, kopie w ściółkę i obwąchuje ją, drapie podłogę nogami, chwyta słomę i próbuje zrobić gniazdo.

Porodówka odbywa się o każdej porze dnia i trwa zwykle 2-3 godziny. Świnie pojawiają się co 5-20 minut. Zabrano je do czystego, suchego pokoju, umieszczonego w przygotowanym wcześniej pudełku. Konieczne jest umieszczenie naczyń w ciepłej wodzie w pobliżu lochy, ponieważ jest bardzo spragniona w czasie porodu.

Zaraz po urodzeniu prosięcia w odległości 5-6 cm od brzucha ściskają one pępowinę palcami i odrywają, uwalniają ją ręcznikiem, nosem, ustami i uszami ze śluzu, a następnie osuszają całe ciało, zaczynając od głowy.

Pojedyncze prosięta mogą rodzić się bez oznak życia. W takim przypadku należy szybko uwolnić nos, usta i uszy prosiaka ze śluzu, otworzyć usta i kilkakrotnie wydmuchać. Jeśli to nie pomoże, należy wykonać masaż - pocierać klatkę piersiową i boki w kierunku serca, a także zanurzać świnię w ciepłej wodzie (45 ° C), aby woda nie wpadła do ust i uszu.

Koniec wyproszenia określa wynik łożyska, który należy natychmiast usunąć z chlewu, zakopać lub spalić.

Natychmiast po oproszeniu tylna część ciała świni jest przemywana ciepłą wodą, a wymień jest płukany roztworem różowego potasowego kwasu manganowego, zastępowanego brudną ściółką suchą, czystą i zawsze niezamrażoną.

W ciągu pierwszych 4-6 godzin po oproszeniu lepiej nie przeszkadzać i karmić lochę. Ale dostała dużo wody.