Z troską o paszę


W ostatnich latach uprawiałem obiecujące rośliny paszowe na moim podwórku, o których chcę wam powiedzieć.

Kuusiku to dwuletnia hybryda kapusty pastewnej i brukwi. Odporność na zimno jest godna pozazdroszczenia: młode rośliny tolerują mrozy do 7, a dorosłe - do 10 stopni szronu. Nasiona Kuusiku wysiewa się w szklarni na początku maja, a pod koniec miesiąca ustalam sadzonki na stałe miejsce przy pomocy schematu 65x65 cm Nawożę glebę z gnijącym nawozem (wiadro 4-otworowe) i popiołem (150 g na studzienkę).

W ciągu pierwszych 5 dni po posadzeniu, codziennie podlewam sadzonki, a następnie - w razie potrzeby. Dziesięć dni później rozluźnię glebę, a po tym samym czasie lekko spudłuję rośliny. Te metody agrotechniczne stosuję w przyszłości, gdy się rozwijamy. Kultura uwielbia luźną i wilgotną glebę.

Od końca lipca niższe duże liście wyrastają i karmią je bydłem i ptakami. W miejscu odległych liści rosną nowe - i tak dalej aż do jesieni. Liście dają się całe lub posiekane w zacierach. Do jesieni rośliny okopowe zyskują masę 4-6 kg. Czyściłem je w październiku, suszę i przechowuję w piwnicy. W związku z tym mam witaminy przez cały rok.

Wczesną wiosną zachowane rośliny okopowe są sadzone w ziemi, a pod koniec lata dostaję nasiona Kuusiku.

Chumiza, odmiana Kolomna. Odmiana ta została wyhodowana przez N. V. Tsukanov z regionu moskiewskiego. Chumiza Kolomna ma wysokość 150-170 cm, daje duży plon ziarna - od 30 do 70 c / ha. Na działce możemy uzyskać do 100 kg ziarna lub od 350 do 650 kg zielonej masy.

Kukurydza Chumiza to doskonała karma dla drobiu, zwłaszcza dla kurcząt. Jest mniejszy niż ziarno pszenicy, dlatego można go podawać kurczętom od drugiego karmienia. Ziarno Chumiza jest bogate w proteiny, zawiera witaminy B i E. Dlatego kurczęta, karmiąc chumiza, zaczynają składać jaja wcześniej, znoszą więcej jaj.

W drugiej dekadzie maja siać nasiona chumiza w wilgotnej glebie na głębokość 2,5-3 cm, odległość między rzędami wynosi 30 cm, z rzędu - 5 cm, Ten wzór sadzenia stosuje się do uprawy chumiza na ziarno. Podczas siewu siana na siano, stosują się do schematu 15 x 15 cm, a na siano usuwa się chumizu na początku tworzenia wiech. Hay Chumiz zwiększa wydajność mleka u krów.

1-2 dni przed siewem nasion Chumiza warto zanurzyć się w ciepłej wodzie (do 60 stopni), wysuszyć i wrzucić do gleby. Chumiza ma bardzo gęste, szczeciniaste wiechy, podobne do uszu, gdy dojrzałe często więdną pod własnym ciężarem. Jedna wiecha zawiera do 7500 drobnych ziaren, to znaczy, że kiszonka ma bardzo wysoki współczynnik namnażania.

Ziarno Chumiza ma wysoki smak, jest lekkostrawne. Kultura, bez wątpienia, obiecująca. Ziarno dojrzewa nawet w rejonie Nowosybirska i Omska.

Uprawiano ją w czasach starożytnych w Chinach, a także w Europie. Nie tylko gotowano z niego owsiankę, ale także mielono mąkę, z której wypiekano chleb. Ziarna Chumise są przydatne do dodawania do zup.Ci, którzy chcą rozwijać Kuusiku i chumizu, wysyłają pocztą nasiona. Podczas składania wniosku prosimy o przesłanie podpisanej koperty.

658417, Ałtaj, powiat Loktevski, wieś Kirowsky, ul. Gagarin, 2-11.