Opiekuj się grzywaczem


Zawartość drobiu wszystkich gatunków jest opłacalna, ponieważ charakteryzuje się wysokim tempem metabolizmu, co oznacza zdolność do szybkiego przyswajania paszy i wytwarzania żywności.

Ponadto, do utrzymania drobiu w działkach ogrodowych nie wymagają dużych powierzchni, skomplikowanych budynków i wysokich kosztów. W związku z tym utrzymanie kurcząt jest uważane za opłacalne ekonomicznie. Przy odpowiedniej opiece kura zaczyna zamiatać w wieku pięciu miesięcy. Kurczaki ras mięsnych szybko rosną i osiągają masę 1300-1500 g przez trzy miesiące.

Najczęściej na osobistym zagrodzie istnieją dwa główne systemy trzymania kurcząt - komórkowych i zewnętrznych. W sektorze prywatnym najczęściej spotykany na powietrzu, chociaż zawartość komórek kurcząt parzy paszę o 10-15 procent mniej, a jaja są większe.

Gdy zawartość podłogi tworzy ściółkę, składającą się ze słomy, przycinania drewna, torfu. Jest okresowo poluzowany i posypany nowym. Tak więc do początkowo wylanych 15-20 cm na 1,5 miesiąca powinno się dodać 10-15 cm, gdy ściółka dojrzewa, uwalniane jest ciepło, co jest bardzo ważne w zimnych porach roku, kiedy temperatura powietrza w kurniku powinna wynosić 12-14 ° C. Można ją zmniejszyć o 5 ° C i zwiększyć do 25 ° C. Ale jest jeden punkt, na który należy zwrócić uwagę. Wielu właścicieli, podnosząc temperaturę w domu, skarży się, że na początku kurczęta czują się dobrze, produkcja jaj wzrasta. Wtedy ich stan się pogarsza, wielu zachoruje i umiera. Faktem jest, że temperatura w okresie letnim wynosi 25 ° C, a jeśli zdarza się to w zimie, dieta powinna być podobna do lata, to znaczy obowiązkowej obecności zieleni i białek. W przeciwnym razie nie da się uniknąć problemów. Właściciele kurników, w których kurczęta śpieszą przez cały rok, a nawet w 30-stopniowych mrozach, argumentują, że najważniejsze jest światło i jedzenie.

Długie godziny dnia mają dobry wpływ nie tylko na produkcję jaj, ale również na rozwój młodych stad. Intensywność oświetlenia w domu powinna wynosić średnio 4 waty na metr kwadratowy, z żarówką wystarczającą na 60-100 watów. Brak oświetlenia prowadzi do zmniejszenia apetytu, a wręcz przeciwnie do wzrostu. Lepiej, aby trwanie dnia było około 12 godzin.

Jeśli chodzi o karmę, ważne jest, aby ptak uzyskał wszystkie niezbędne witaminy i pierwiastki śladowe. Główna karma dla kurcząt - zboża, odpady z ziarna, odpady żywnościowe, rośliny okopowe. Cóż, gdy jest ziarno różnego rodzaju: kukurydza, może być uprawiana na miejscu, owies, który jest lepszy do pary, jęczmienia. Dobrze jest podać ziarno kurczaka wraz ze śmieciami, na przykład plewami, aby mogły "karmić" jedzenie, ponieważ zimą ptaki powinny poruszać się więcej, a nie siedzieć cały dzień śmiejąc się. Byłoby miło dodać do diety świeże warzywa, liście kapusty i inne zielone odpady.

Ale nie należy nadużywać kurczaków, zwłaszcza z ziarnem i bliżej wiosny. Wpływa to na współczynnik dzietności jaj.

Uważa się, że kurczęta mają "zęby w żołądku", dlatego w domu trzeba umieścić pojemnik z drobno potłuczonym szkłem, żwirem, a nawet pokruszonymi kośćmi, a także zorganizować kąpiel z mieszaniną piasku i popiołu dla higieny kurzych.

Dla właścicieli, w których drób jest trzymany w tym samym pomieszczeniu z bydłem lub małym bydłem, powstaje korzystny mikroklimat, przy optymalnym reżimie temperaturowym, tutaj nie jest wymagane dodatkowe ogrzewanie. I pamiętaj, że kury boją się przeciągów i wilgoci.

Pokaż swoim zwierzętom trochę miłości i uwagi, a kury zaleją cię jajami i wczesnymi kurami.Jewgienij Władimirowicz Filatow , kandydat nauk weterynaryjnych, Samara

Kuram - cięcie na sianoOstatniej zimy straciłem trzy dobre warstwy z powodu mojego braku doświadczenia. Nie wiedziałem, że kury w tym czasie potrzebują zielonego pokarmu, przynajmniej w suchej formie.

W rezultacie przeszli na siano. Zacząłem jednak zauważać, że moje kury były gdakaniem, utratą aktywności. Zacząłem dawać im różne środki - nie pomagają. Kurczaki są bardzo wychudzone, musiałem je pokonać. Znajomy weterynarz otworzył tuszę - okazał się zatkanym przełykiem.

Od tego przypadku nauczyłem się pouczającej lekcji dla siebie: musisz posiekać siano, podgrzać i umieścić w chochliku. Jednym słowem, nie tylko zielone pasze, ale także liście drzewiaste, pokrzywy powinny być zbierane na zimę dla ptaka.Sofia Pavlovna PARAMZINA , region Samara, str. Nowy Sarbay

Poznaj swoje gniazdo!Aby nauczyć młode kury nioski w gnieździe, używam podszewki. Aby to zrobić, używam kleju biurowego, który wlewam do otworu wydmuchanego jajka. Po wyschnięciu tworzy się w nim film, który zapewnia wytrzymałość powłoki. Umieszczę podkładki w gniazdach. Na początku są konieczne. To przyzwyczai kurczęta do spieszenia się w jednym miejscu.Victor Konstantinovich OZERKOV , region Samara, pos. Wskazówki

Lek ratującyJak wielu, trzymaj kurczęta. Tego lata dla drobiu nie było to zbyt korzystne: przestali się śpieszyć, stracili na wadze. Zapisano pozycję leku Fitobaktrin. Po dodaniu do paszy zwiększono wagę, wzrosła produkcja jaj kurcząt i podano ją kurczętom. Próbowałem także tego dodatku paszowego na psie sąsiada, gdy nabawił się zapalenia okrężnicy. I tutaj Fitobaktrin pomógł.Wiktor Pietrowicz MUKHIN , miasto Syzran