"Według metki, kopyta ..."


Ludzie od dawna wiedzą, że mleko kozie jest zdrowe, smaczne i dobre dla ludzkiego zdrowia. Nie zawiera karotenu, który nadaje żółtemu zabarwieniu tłuszcz mleczny, dlatego jest bielszy niż krowa, podobnie jak masło.

Skład mleka zależy od produktywności mleka u kozy, etapu laktacji i jakości karmienia.

Ale wiele osób ma stronniczą opinię, że kozie mleko ma specyficzny zapach. Jakość produktów określana jest przede wszystkim organoleptycznie - smak i aromat, a preferowane jest mleko o przyjemnym smaku i zapachu. Przyczyny wpływające na jakość mleka, wiele.

Dlatego nie zaleca się prowadzenia kozłów w tym samym pomieszczeniu z kozami mlecznymi: zapach, który produkują (pheramony) może zepsuć smak i zapach mleka. Nic dziwnego, że mówią - "śmierdzą jak kozioł".Gorzkie zioła - gorzkie mlekoNiektóre rośliny, zwłaszcza zachwaszczone, dziko rosnące mogą dać nieprzyjemny smak mleku. Należą do nich: ambrozja, cebula winogron, nawłoci, wiciokrzew, czarny bez, liście winogron i inne. Kozy są wybredne - jedzą wszystko, co zmienia kolor na zielony. W miarę możliwości konieczne jest, aby zwierzęta nie mogły jeść tych roślin.

Ale można to zrobić tylko wtedy, gdy trzymacie kóz na platformie karmienia i karmicie je sianem i kiszonką, które nie obejmują roślin o ostrym smaku musztardy. Dwie godziny przed dojem, kozom nie powinno się podawać pokrojonego zielonego paszy lub kiszonki, lepiej karmić je suchą skoncentrowaną paszą, która nie wpływa na smak i zapach mleka.Kwaśny smakJest też taka wada mleka, którą nazywa się "tupot z kartonu". Przyczyną tego może być:

a) palenisko miedziane lub żelazne (lepiej jest doić kozę w naczyniu ze stali nierdzewnej lub emaliowanej);

b) wystawienie mleka na działanie promieni słonecznych;

c) spienianie mleka;

d) warunki trzymania zwierząt, ich miejsca pobytu (działania sanatoriów).

Włączenie do diety krów mlecznych witaminy E zmniejszy lub całkowicie wyeliminuje kwaśny smak.Zepsuty smakTaka deformacja mleka pojawia się w wyniku rozkładu tłuszczu mlecznego, przy którym następuje wydzielanie kwasów o silnym gorzkim smaku i zapachu.

Przyczyny pojawienia się zjełczałego mleka w mleku mogą być:

a) ostatni etap laktacji;

b) nadmierne mieszanie produktu;

c) powolne chłodzenie, któremu towarzyszy pienienie.

Zapach kabiny

Takim zapachem w mleku może być brudne warunki zwierząt, słaba wentylacja pomieszczeń, nieprzestrzeganie higieny dojenia i brudna kondycja samych kóz.Słony smakPrzyczyną słonawego smaku mleka może być zapalenie sutka. Mleko kóz z mastitis nie powinno być dopuszczone do sprzedaży.Smak słodowyGłówną przyczyną pojawienia się słodu słodowego w mleku jest wysoka zawartość bakterii w nim - ponad 30 ml ciał bakteryjnych na centymetr sześcienny.

W czystym schłodzonym mleku ten aromat jest praktycznie nieobecny. Konieczne jest zapewnienie, aby dojarki nie pozostawiły ani kropli mleka w skrzyni na wodę lub w zbiornikach zbiorczych w gospodarstwach.Obcy smakMleko może uzyskać taki smak podczas stosowania leków i środków dezynfekujących.

Konieczne jest:

a) wykluczyć możliwość przedostania się do mleka leków i środków dezynfekujących;

b) zapobiegać stosowaniu chemicznych środków dezynfekujących w stężeniach przekraczających zalecane.

Mleko pochodzące od kóz, które otrzymywały produkty lecznicze, może być wystawione na sprzedaż zaledwie 72 godziny po zażyciu leku lub nawet po dłuższym czasie, jeśli jest to wskazane przez adnotację do leku lub przepisaną przez lekarza weterynarii.