Przeklęty grzechotnik


Od dzieciństwa wpadłem na pamięć tej nudziarzowej krowy. W majowe dni, chłopcy, poszliśmy z matkami na obiad na kutyrskie łąki, dokąd jechaliśmy krowy z najbliższych wiosek do wody. Nieustannie rozmawiano o muszkach, a szczególnie denerwującej linii kobiet. "Biedna krowa: machając głową, waląc ogonem, chwieje się z trzaskiem, a on, gad, usiadł jak ssał, a on siedzi! A te wielkie - horror! Giroplanes! "Stały pasterz, staruszek Chelyukchik, zmusił nas do ich złapania. A my, tuziny, ciągnęliśmy je w słomki i niosąc girlandy, a on dał temu, który najbardziej złapał bicza.

Później, podczas studiów w instytucie weterynaryjnym, dowiedziałem się, że mucha zwana w wiosce jako przeklęty sznur to grzechotka podskórna, która powoduje przewlekłą chorobę bydła - hypodermozę. Choroba ta charakteryzuje się ogólnym odurzeniem zwierząt i spadkiem ich produktywności.

Broda dorosła - duże, do 2 cm muchy, pokryte sztywnymi włosami. Cały cykl ich rozwoju trwa około roku. Żywią się i żyją kosztem składników odżywczych zgromadzonych od zwierzęcia w fazie larwy, a zatem żyją własnym grzechotką tylko 3-10 dni.

Po kryciu, samica kładzie częściej jedno jajo na wełnę w zagłębieniu kończyn zwierzęcia, w obszarze głodnej dołu lub pachwiny.

Po 7-10 dniach po rozpoczęciu lata larwy zaczynają zakłócać błahostkę zwierząt. Wychodząc z jaj wnikają w skórę i powodują silne swędzenie. Dalsza ścieżka migracji larw rzędu jest wzdłuż dużych naczyń i nerwów do kręgosłupa i do tkanki kanału kręgowego. Czasami prowadzi to do paraliżu kończyn i śmierci zwierzęcia.

Larwy w drugim i trzecim etapie rozwoju są szczególnie szkodliwe, gdy tworzą skórki przetoki w skórze, a ich wyboiste wypukłości są guzami. Larwy wydzielają produkty ich życiowej aktywności, które przenikają do krwioobiegu i zatruwają zwierzę. W guzkach rozwijają się ropne procesy nekrotyczne, które przejmują otaczające tkanki. Mogą również powstawać długotrwałe wrzody. Ale częściej gojenie trwa 3-4 tygodnie.

Nawet pojedyncze chore zwierzęta są niebezpieczne: utrata i przepoczwarczenie tylko 10-15 stadium III larw może spowodować hipodermatozę połowy stada. W końcu dorośli w poszukiwaniu zwierząt mogą latać dziesiątkami kilometrów.

Nawet przy średnim rozpowszechnieniu zwierząt choroba jest ciężka, ma szkodliwy wpływ na stan zwierząt, zmniejsza produkcję mleka, zmniejsza przyrost masy ciała i opóźnia rozwój młodych. Przez dwa lata skóra pozostaje uszkodzona. W liczbach wyraża się to jako: utrata wydajności mleka w okresie letnim dużej liczby samic osiąga 40-50 procent; całkowita utrata mleka podczas migracji larw pod skórą wynosi 15 procent rocznej wydajności mleka. Masa młodych zwierząt zmniejsza się średnio o 13,1 kg, czasami straty sięgają nawet 30 kg. Utrata mięsa podczas czyszczenia powierzchni osnowy z tkanek zmienionych i niezdatnych do spożycia waha się od 200 g do 7 kg z ropnymi zmianami martwiczymi w miejscach występowania larw. Jakość pozostałej części mięsa również spada. Skóry i skórki mają znaczące wady: dziury od larw sięgają 6 mm. Szczególnie dotknięte są plecy, najcenniejsze dla branży obuwniczej. Straty skóry z przetok osiągają 8 procent.Gadfly i mężczyznaZdarzają się przypadki grzechotki porażki i człowieka. Zakażenie występuje podczas dotykania sierści zwierząt podczas uwalniania larw jaj. Larwy migrują do głowy, przechodzą do gałki ocznej. Konsekwencje są najbardziej nieprzewidywalne - paraliż, ślepota.Zapobieganie i leczenieNie wolno wypuszczać na pastwiska zwierząt zakażonych larwami podskórnych gąbek, bez uprzedniego leczenia środkami owadobójczymi. Zwierzęta są chronione przed atakami gadzinek, przechodząc na pastwiska w nocy i są trzymane w pomieszczeniu w ciągu dnia. Główną metodą aktywnej profilaktyki jest stosowanie emulsji i roztworów insektycydów na skórze zwierząt, a główną metodą kontroli jest niszczenie larw stadium 1 w organizmie zwierząt.

Jesienią, po zakończeniu lata, na muchy działają układowe insektycydy organofosforanowe. Preparaty nakłada się z dozownika na plecy cienkim strumieniem po obu stronach kręgosłupa od kłębu do kości krzyżowej. Hipodermit-chlorofos stosuje się u zwierząt o wadze do 200 kg w dawce 16 ml, o większej masie - 24 ml i odpowiednio dioksofosu, 12 i 16 ml, sulfidofosu - 20-5 i 10 ml. Sulfidofosom przetwarza tylko ludzi młodych i bydło mięsne.

A pierwszy jest stosowany dwa razy w odstępie 30 dni, aby całkowicie uwolnić zwierzęta od larw.

Wiosną przeprowadza się pojedyncze badanie zwierząt w celu pokonania larw, zidentyfikowani pacjenci są ponownie leczeni tymi preparatami i w tych samych dawkach, lokalizując się w obszarze przetoki. Zastosuj również czteroprocentowy wodny roztwór chlorofosu 200-250 ml na zwierzę, wcierając go w skórę miękką szczoteczką.Używanie narkotykówW ciągu 5 dni od zażywania narkotyków mleko z tych zwierząt nie może być wysyłane do placówek dla dzieci i placówek medycznych. Ubój zwierząt na mięso jest dozwolony dopiero po 21 dniach, a po traktowaniu sulfidofosem - po 35 dniach. Używaj mięsa bez ograniczeń tylko wtedy, gdy resztkowe ilości sulfidofosu nie przekraczają 0,2 mg / kg, a wyższe - są wysyłane do karmionych zwierząt.

Wszystkie te narzędzia można nabyć na stacjach weterynaryjnych i przetwarzać na polecenie weterynarza.