Oda do małych ptaszków


W "Dachnitsa" nr 24 w 2010 roku zainteresował mnie artykuł o kurczętach brojlerach i królikach. Ja też hoduję króliki od 20 lat - tak samo jak moja dacza istnieje. Ale brojlery wcale mnie nie oszukały.


Autor artykułu tak łatwo hoduje te kury, co jest po prostu zazdrością. Zatrzymałem je na jeden sezon i odmówiłem. Ptak jest delikatny i wymaga dużej uwagi - w przeciwnym razie natychmiast "siada na własnych łapach", rozwija krzywicę, jest kroplowa, odmawia serca i nerek, chociaż mięso jest oczywiście cudowne.
Przetłumaczyłem nawet zwykłe warstwy - pomogło mi w tym przypadku. Siedem lat temu towarzysz z chory dał swojemu synowi piżmową kaczkę z kaczuszkami. Na początku się bałem, bo mówią, że są żarłokami o kaczkach, a nikt nie dorasta w daczach. Zostałem uspokojony i wyjaśniłem, że kaczki piżma jedzą mało i używają zielonej trawy. W lecie dorastają i gotowe są do uboju w ciągu 4-5 miesięcy, a co najważniejsze - nie potrzebują dużo wody. Mięso ciemnego koloru bez tłuszczu, do smaku jak gra mięsna.
Kaczka piżmowa jest dobrą matką, co roku siedzi na jajach i wyświetla kaczuszki. Zeszłego lata, ja kładę jaja kurze pod kaczką (kurczęta na moim dziecku). Ich córki opiekowały się nimi przez okres do 2 tygodni, a następnie adopcyjne dziewczynki pobiegły do stada kury, a kaczka spadła w jedno jajo tydzień później. Musiałem jej ofiarować jeszcze tuzin, a ona odeszła.
Karmię moje kaczki odpadami ze stołu, z ogrodu, uprawiam dynie, buraki, kapustę, pokrzywy dla nich, aby zniknęły. Sąsiedzi przynoszą do pięćdziesięciu wiader jabłek padliny - wszystko mielę i zawsze mają świeże zielenie w swoich korytach, ja też przygotowuję zacieru z płatków zbożowych. Piasek i mały żwir, popiół i kreda - wszystko jest w karmnikach. Woda w basenach, więc kaczki jeziorne nie są wymagane. Jaja kacze nie zawierają cholesterolu, są bogate w witaminy z grupy B, są przydatne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Myślę, że kaczka piżmowa to tylko darem niebios. W końcu dostaję od niego jaja spożywcze, mięso dietetyczne, drobny puch na poduszki i puchowe pióra, a nawet cenny nawóz do ogrodu i ogrodu. Na sezon wyrastam z 35 kaczuszek z trzech kaczek. Wystarczy dla trzech rodzin na całą jesień.
Oprócz kaczek, trzymam kurczaki i przepiórki i nie mam już dość śpiewania ditrydów.
Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem dzieci-kury 10 lat temu w Krasnodar na rynku, nie byłem w stanie oderwać od nich wzroku. Kolorystyka piór u ptaków była tak różnorodna, że wydawało się, że w klatkach znajdują się ramiona w różnych kolorach. "Zachorowałem" z nimi. W Wołgogradzie nie mogłem znaleźć kurczaków, ale nagle miałem szczęście. Kurczak z kogucikiem został przywieziony do sąsiada ze wsi, a ona przyniosła je do mnie i powiedziała, że kogut krzyczy jak szalony dzień i noc. Crumb-cockerel właśnie nazwał koguta! Był taki przystojny, kolorowe pióra błyszczały w słońcu. Pióra kurczaka są skromniejsze. Tak więc dzieci-kury pojawiły się w mojej daczy. Chociaż krasnoludy, ale jak zwykłe kury, noszą jajka, choć mniejsze. I jak piękne są ich upierzenie! Jeden kurczak ostatniego lata, polowała na 12 kur, 10 z nich dorastało, ale jakie! Piękno niezwykłe, a ich śpiew był słyszany przez cały dzień od wczesnego ranka do późnej nocy.
Kurochki-bentamki (tak zwana hodowla kur) - dobre samice (inkubator nie jest potrzebny), dobre mamusie. Nie zatrzymują się, aby huśtać się nawet w zimie, już siadają na jajach w marcu, siedzą 2-3 razy w ciągu lata. To prawda, że trzeci raz siadam na gnieździe, nie "autoryzuję" ich (kąpię kobiety), więc nie przynoszą mi potomstwa w zimie.
Przy pomocy bentamok wypuszczam kaczuszki, kurczęta i przepiórki. Samce troszczą się o swoje "panie", od kury jeżdżą koty i kaczki. Wojownik jest okropny. Jeden kogut ma ulubionego kurczaka, ale problem polega na tym, że jej syn dorósł i zakochał się w swojej matce. Więc dorosły kogut walczy z młodym mężczyzną, goni go po podwórku, a on próbuje deptać swoją matkę, a potem rywale walczą o krew, ledwo je prowadzę. Bentamki latają dobrze na podwórku, spędzają noc na drzewach, swobodnie chodzą po domku po południu, przelatują przez siatkę o wysokości 2 m. Kopią w ziemi szukając robaków i robaków. Jedz mało, jedzenie jest nieczytelne. Kroję dla nich zieleniny i zawijam je w pęczki w klatkach na świeżym powietrzu, ptaki dziobią je z wielkim zapałem. Ziarno daję tylko na noc, na dzień kurczęta są nadziewane krabami w ogrodzie i nie plują tym, co napełniają karmniki. Trzymam i opiekuję się moimi krasnoludami jak dorosły ptak.
Kurczak w bentamoku wyjmuje się z pędów, opieka nad nimi jest taka sama, jak w przypadku zwykłych kur. Trzymam je oddzielnie z moją matką, uczy je kopać w ziemi od pierwszych dni życia. Przez bardzo długi czas kurczęta siedzą pod ssaniem, zwłaszcza gdy wczesne potomstwo, a na ulicy jest jeszcze chłodno. Uwielbiam te dzieci, ręka nie wspina się na mięso. Nadwyżka sprzedaży, chociaż na całym świecie, kurczęta karłowate uważane są za korzystnego ptaka - 1 kurczak na 1 porcję. Na zimę suchy ląd dla ptaków, pokrzyw i mąki ziołowej, uprawiaj różne rośliny okopowe, jedzą to, co moje kaczki. Uważam, że bentamki są najbardziej odpowiednim kurczakiem dla daczy: jaja są małe (35-40 g), ale bardzo smaczne, a pasza jest wymagana kilkakrotnie mniej niż dla dorosłych kur.
Kurczaki i kaczki zimują w tej samej stodole, kaczki na podłodze na ciepłej ściółce, a kurczęta na stojakach, niektóre kaczki podchodzą do kur na drabinie i siedzą obok nich. Mieszkajcie razem.


Cóż, mój ostatni ulubiony "kurczak", najmniejszy na podwórku ptaka latem, a zimą w domu - to przepiórka. Ten ptaszek nie może stanowić ody.
Przepiórki w Kubanie w wielkim szacunku. Przyszli do mnie stamtąd. 9 lat temu moja siostra przyniosła dwie rodziny przepiórek jako prezenty i powiedziała: "Rozwód, nie pożałujesz". Jaja przepiórcze nie siedzą w domu. Kurczak z kurczakiem i bentamem został mi przyniesiony, ja pod nim stawiam 20 jaj, ale nie mam wystarczająco dużo tego młodego, aby zapewnić rodzinie dietetyczne i delikatne mięso i jajka. Jaja przepiórcze, w przeciwieństwie do kurczaków i jaj innych drobiu, nie zawierają cholesterolu, dlatego są bardzo przydatne nie tylko dla dzieci, ale także dla osób starszych. Dzieci nie powodują skaz, są bogate w witaminy i aminokwasy. Przez długi czas pozostają świeże w pokoju. Warto zauważyć, że jaja przepiórcze można marynować w postaci ogórków - po 10 godzinach są one gotowe do spożycia.
Nasi letnie mieszkańcy dobrze się tego nauczyli i bardzo chętnie podnoszą przepiórki. Rosną szybko, w wieku 45 dni zaczynają zamiatać, jajka są podawane prawie codziennie. Przepiórki są odporne na choroby zakaźne, nie trzeba ich szczepić. Trzymam te dzieci w klatkach w ciepłym, suchym miejscu. Często wypuszczam na podłogę. Ptaki można trzymać na podłodze, zamykając dla nich obudowę.
Gdy mają 2-3 tygodnie, żyją ze mną jako całością "taboru", a za trzy tygodnie tworzę rodziny: 4 "dziewczynki" i 1 "chłopca" - to jedna rodzina. Po powstaniu rodziny nie można oddzielić ptaków. Zostawiam 4-5 rodzin, a resztę podaję do stołu. Przepiórka powinna zawsze być czystą wodą. Do zapobiegania chorobom małych dzieci od pierwszych urodzin wlewam do pijących wodę z lekko różowym roztworem manganu, a także buliony suchych ziół pokrzywy, nagietka, rumianku. 2-3 dni po urodzeniu karmię gotowane jajko przepiórcze 4 razy dziennie, trzeciego dnia podaję ser, zieloną cebulę, pokrzywy, dodajemy zmielone ziarno do bulionu - mieszaninę i 2-3 krople oleju rybnego. W przyszłości będę karmić 2 razy dziennie w tym samym czasie. W mieszance zbożowej dodaję tarte warzywa: kapustę, cukinię, marchewkę, dynię; Owsianka i okruchy ze stołu idą również do karmienia przepiórek, ja gotuję ziemniaki i małe wermiszelki. Mięso-ryby i mąka rybna Do pieczarek dodam mineralny opatrunek górny "Słoneczny".
Moje przepiórki kochają zieleń mniszka lekarskiego, karczoch jerozolimski, pokrzywy, krwawnik, skye, wszy, a także lubią pływać w piasku. Piasek wlewa się bezpośrednio do klatki - ile radości mają, od razu zaczyna się kąpać. Komórka musi być pokryta cienką szmatką, inaczej "pył jest kolumną".
Tusze przepiórek smażone są na szaszłykach jako szaszłyk i pieczone w folii. Dla snish kebaba, syn trzyma tuszki w drobno posiekanej cebuli na 1 godzinę, a następnie naciąga na szaszłyki i smaży. Do pieczenia w piekarniku osnowa zatrzymuje się w osolonej wodzie przez 1 godzinę, a następnie skrapia je przyprawami, zawijaniem w folię i rozgrzanym piekarnikiem przez 30-40 minut.
Lubię bawić się z przepiórkami kurczaków, kurczątkami. Tak wiele dobrych wrażeń z komunikowania się z nimi! Moja siostra miała rację, gdy dała mi przepiórki, mówiąc jednocześnie: "nie pożałujesz ..."