Czy pieluchy są chomikami?


Zdarza się, że twój domowy chomik w obszarze ogona ma plwocinę. Może to być objaw poważnej choroby. Nazywa się "mokry ogon" i powinieneś zdecydowanie udać się do weterynarza. Bezczynność z reguły prowadzi do śmierci zwierzęcia. Objawami choroby są wodnista biegunka (biegunka), utrata apetytu, odwodnienie, potargane futro, krwawienie z odbytu i drażliwość nietypowa dla zwierzęcia. Podczas ustalania diagnozy lekarz przepisze chomikowi antybiotyki.
Choroba jest bardzo zaraźliwa. Jeśli chcesz mieć nowego chomika, a stary zmarł na tę chorobę, wtedy klatka musi być dobrze oczyszczona.
Jednak biegunka niekoniecznie oznacza, że twoje zwierzę ma mokry ogon. Może rozpocząć się, jeśli karmisz chomika zielonymi warzywami. Aby powstrzymać załamanie, należy wyeliminować z diety zielone warzywa, owoce i inne, zbyt wodniste pokarmy. Pożądane jest karmienie go wyłącznie sianem wysokiej jakości, picie ciepłego ekstraktu z rumianku, dziurawca lub słabo parzonej czarnej herbaty. Możesz również podać gotowany ryż bez oleju i soli. W przypadku ciężkiej biegunki dopuszcza się dodanie antybiotyku tetracykliny do wody pitnej z szybkością 0,3 g na 100 ml wody.
Jeśli chomik został zainfekowany "mokrym ogonem", leczenie będzie bardziej radykalne. W ciągu dnia może być karmione wyłącznie sianem, a następnie stopniowo wprowadzać do diety gotowany ryż. Tetracyklinę należy dodać do wody, ale w wyższym stężeniu - 0,5 g na 100 ml wody. I powtarzamy, "mokry ogon" powinien być traktowany pod nadzorem weterynarza.


Nie przeszkadzaj matce-chomiczce


Pojawienie się potomstwa u chomików jest bardzo ważnym okresem w życiu zwierząt. Samicę powinno się jak najmniej przeszkadzać. Nie pukam i nie mów głośno wokół klatki, w każdym razie nie uważaj noworodków chomika i nie dotykaj ich. Wszystko to niepokoi mamę-chomika, a ona może przestać karmić dzieci, a nawet podekscytować je. Staraj się nie dotykać ani domu lęgowego, ani śmieci, ani samych chomików, dopóki jedno z maluchów nie wyjdzie z gniazda.
Zaraz po pojawieniu się dzieci delikatnie umieść papier lub siano w rogu klatki (w wacie i szmatach niemowlęta mogą się pomylić). Chomik samodzielnie wciągnie je do torebek policzkowych i zrobi brudny nowy miot.
Na początku chomik karmi niemowlęta mlekiem. Żywność dla niej w tym okresie powinna być szczególnie zróżnicowana. Pamiętaj, aby włożyć do podajnika ser i jajka oraz wlać mleko do osobnego słoika.
Po 6-7 dniach chomik zacznie karmić młode w torebkach policzkowych. A po 2 - 2,5 tygodniach od narodzin chomika staną się całkowicie niezależne i przestawią się na jedzenie dorosłych zwierząt. Młode chomiki muszą zostać przeszczepione do obszernej klatki, ponieważ w wieku 1,5-2 miesięcy mogą już produkować potomstwo.