Nie wypędzaj żab z ogrodu


Płazy - żaby, ropuchy i traszki - są "cichymi" i użytecznymi ludzkimi sąsiadami. Niestety, gęstość obszarów podmiejskich, które mamy, jest taka, że biedne płazy dosłownie nie mają gdzie skoczyć jeszcze raz. A ich "żywego inwentarza" zmniejsza się co roku.
Po tarle (jeśli jest mały staw), ropucha szara żyje na lądzie i lepiej toleruje suchy klimat niż inne płazów. Możesz ją spotkać nawet na gorącej pustyni, a nie tylko na naszych deszczowych krainach.
Tarło w centralnej części Rosji ma miejsce pod koniec kwietnia - początek maja. Samica składa do 6000 jaj. Wszyscy prawdopodobnie widzieli na wiosnę śluzowate kępy lub wstążki żabiego kawioru. Z zapłodnionych jaj, w zależności od temperatury wody, w dniach 8-12 maja wylęgają się kijanki. Po trzech miesiącach zamieniają się w małe ropuchy i opuszczają zbiornik. I ropuchy zimują w norach gryzoni, pod korzeniami drzew iw innych ustronnych miejscach.
Szare ropuchy często osiedlają się w ogrodach obok człowieka. Różnią się od żab gęstą budową, krótszymi nogami i grubą, bulwiastą skórą, nad którą rozproszone są trujące gruczoły. Szczeniak złapie ropuchę, a następnie pluje przez długi czas.
Po dostrzeżeniu ofiary ropucha idzie do niej, ale nie galopuje jak żaba. Zjada dużą liczbę różnych chrząszczy, w tym w Kolorado, zjada pyszne ślimaki, stonogi i inne szkodniki ogrodu. Niszczenie szkodliwych owadów, ropuch przynosi znaczące korzyści dla leśnictwa i rolnictwa.
Co zrobić, aby ropucha znalazła się na twojej stronie? Najważniejsze, żeby nie dotykać tych pożytecznych zwierząt. Bezlitosne niszczenie ropuch jest motywowane faktem, że śluz ze skóry powoduje brodawki u ludzi. Jest to całkowicie pusta fikcja ludzi spędzających wolny czas. Mam kilka ropuch mieszkających na stronie przez dwadzieścia lat. Ani dzieci, ani dorosłe brodawki nigdy nie były.