Prawdziwe znalezisko


Koza w domu to dar niebios. Zwłaszcza jeśli rodzina jest mała i wymaga mało mleka. Chociaż kozy mleczne nie ustępują innym krowom, dając do ośmiu litrów mleka dziennie.

Troska o to zwierzę nie jest uciążliwa. Mogą być trzymane w stodołach, a nawet na strychu, gdzie doskonale wspinają się. Kozy nie wymagają karmienia. Poza mlekiem właściciele schodzą od nich, mięso. Ponadto są żyzne, głównie koza prowadzi kilka dzieci. Ale pomimo wszystkich zalet tego zwierzęcia, istnieje niewiele kóz. Na przykład w regionie Samara jest około 11 tysięcy, a nie tak dawno temu były okresy, gdy było ich ponad 50 tysięcy.

Wiele już napisano o korzyściach płynących z koziego mleka. To jest naprawdę napój leczniczy. Najlepiej nadaje się do żywności dla niemowląt (nie licząc mleka matki), poprawia samopoczucie osób starszych i cierpiących na choroby żołądkowo-jelitowe.

Ważne jest również, że koza praktycznie nie cierpi na gruźlicę, co oznacza, że nie ma niebezpieczeństwa podczas spożywania surowego mleka. Istnieje opinia o nieprzyjemnym zapachu, który towarzyszy temu produktowi. Wszystko zależy od opieki - jeśli zwierzę będzie utrzymywane w czystości, wtedy nie będzie zapachu.

Kupowanie kozła to poważna sprawa. Przy wyborze wszystkiego ważne jest: rodowód zwierzęcia i wygląd. Dobry kozioł jest ostrożny, ospały, szczupły, ale gładki. Szerokie i obszerne ciało wskazuje na dobrze rozwinięte płuca, aw konsekwencji na siłę i wytrzymałość zwierzęcia. Wełna powinna być dość cienka, ale charakterystyczna dla rasy. Wymię jest ceniona pojemna i dobrze ułożona na ciele. Twardy wymion mięsny są poważnym niedoborem kozy mlecznej. Powinien mieć ładny kształt, a sutki są lekko pociągnięte do przodu i mocne, ułatwi to dojenie.

I więcej o mleku. Według lekarzy, mleko kozie w większym stopniu. Co jeszcze może zastąpić matkę? Tłuszcz w nim jest dobrze w lekkostrawnej formie, jest przydatny dla zdrowia ludzkiego i jest bardzo pożywny. Olej ze względu na brak białej krowie karotenu. Obfitość minerałów wapnia, mleka fosforowego jest przydatna dla dzieci do tworzenia tkanki kostnej. Jest przepisywany w leczeniu przeziębienia i chorób płuc. Ratuje się z powodu zapalenia wątroby, wrzodów żołądka, astmy itp. W mleku kozim jest dużo witamin B, B2, C i A. Jest bogatszy w kobalt, częścią witaminy B12 jest białaczka profilaktyczna.

Tutaj trzeba zdecydować, jaki rodzaj kozy wyhodować? Byłoby miło dostać się do plemienia Zaonezhsky'ego - dodatkowej klasy, Togliatti. Moskwa kozovody przywiozła je już z Nowej Zelandii. Duża koza i wysoka wydajność.

Kozy są mało wymagające dla paszy, potrzebują sporo dobrego siana, paszy gałęziowej, mieszanki paszowej do górnego dressingu. Dzienna dawka kóz mlecznych powinna składać się głównie z surowej paszy, korzeni i bulw oraz 0,2 kg skoncentrowanej paszy. Przykład: 2 kg siana, 2 kg buraków i 0,4 owsa - ogółem - 1,7 paszy. Jednostki Na letnim pastwisku koza może zjeść do 20 kg zielonej trawy na pastwisku.