Początkujący hodowcy


Hodowla królików jest praktykowana na wielu działkach gospodarstwa domowego. Jest to uzasadnione, ponieważ króliki są najszybciej rosnącymi i najbardziej płodnymi zwierzętami, które dają mięso, skórki i puch po niskich kosztach pracy i środków.

Zanim przyjdą do ciebie, musisz zająć się miejscem ich zawartości. Najlepiej nadaje się do tych komórek lub obudów, mogą być zarówno indywidualne, jak i grupowe. Ale w obu przypadkach ważne jest, aby przestrzegać normy obszarowej na królika - średnio jest to 0,5-0,7 m2.

Komórki mogą być wykonane z dowolnego dostępnego materiału budowlanego. Powinien być prosty w konstrukcji i wygodny w utrzymaniu - dystrybucja paszy, kontrola zwierząt i czyszczenie.

Oto jeden z przykładów optymalnego projektu podwójnej komórki jednopoziomowej. Długość 220-240 cm, szerokość - 65 cm, wysokość ściany przedniej - 50-60 cm, tylna - 35 cm, Dach jest jednotonowy, z daszkiem wystającym do przodu 20 cm i bokami 10 cm, po bokach należy ułożyć dwa stałe przedziały gniazdowe z solidną drewnianą podłogą. Na przedniej stronie klatki zawieszone są dwie siatkowe drzwi prowadzące do przedziałów karmy i dwie drewniane deski - do pomieszczeń hodowlanych.

Królicze klatki powinny być umieszczone na suchej powierzchni, lepiej gdy są sadzone drzewami. Zimą będą one chronione przed wiatrem, a latem przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Podczas gdy twoje króliki są małe, mogą być trzymane w grupowych klatkach. Należy jednak pamiętać, że dojrzewanie osiąga je o cztery miesiące, a kojarzenie najlepiej jest wykonywać po osiągnięciu wieku sześciu miesięcy. Dlatego w tym okresie samce lepiej trzymać oddzielnie od kobiet.

A co najważniejsze - uważaj na czystość w komórkach. Zapobiegnie to rozwojowi wielu chorób. Pożądane jest, aby podłoga w komórkach była siatką z tacą, z której ściółka powinna być czyszczona codziennie. Karmidła i osoby pijące, jak również inwentarz, którym opiekujesz się zwierzętami, utrzymuj w czystości.

Jeśli chodzi o karmienie, tutaj należy pamiętać, że zwierzę jest dość żarłoczne i może jeść dzień i noc. Główne karmy dla królików obejmują:

- zielone (zioła, wierzchołki warzyw korzeniowych, liście kapusty, łodygi i liście kukurydzy),

- soczyste (korzenie, marnotrawstwo melonów i ogrodnictwa, kiszonka),

- gruboziarniste (siano, słoma, pasza gałęziowa),

- skoncentrowane (jęczmień paszowy, owies, pszenica, kukurydza, rośliny strączkowe i ich odpady: otręby, makuchy, pasza).

W oparciu o to i karmić króliki powinny być karmione masowo dużo i bardziej pożywne - przestrzeganie pewnych zasad. Na przykład, przeciętny dorosły królik potrzebuje rocznie: surowca paszowego - 35 kg, soczysty - 50 kg, zielony - 180 kg, skoncentrowany - 35 kg. Biorąc pod uwagę, że kobiety w okresie ciąży i karmienia zużywają nieco więcej paszy, a mężczyźni mniej w ciągu roku.

Podczas zbierania zielonki należy zachować szczególną ostrożność. Nie można karmić króliczych trujących ziół. Należą do nich: narkotyk, jaskier, cykuta, jadowite kamienie milowe, biała halter, ostróżka, żółty zapaśnik, glistnik itp. Króliki szczególnie preferują gorzkie i aromatyczne zioła: piołun, krwawnik pospolity, cykorię, dziką jarzębinę, koper. Rośliny te są przydatne do dodawania do diety, ponieważ chronią przed chorobami robaka i zwiększają aktywność gruczołów związanych z trawieniem, a zatem apetyt. Ale rozważ jeden ważny punkt. W żadnym przypadku króliki nie powinny otrzymywać zielonego pokarmu z rosą, ponieważ grozi to wystąpieniem chorób żołądkowo-jelitowych. Lepiej, żeby trawa była lekko wyblakła.

I oczywiście doskonałym pokarmem witaminowym jest pokrzywa, zbierana i suszona przed kwitnieniem. Siano pokrzywy jest bogate w białko i może w pewnym stopniu zastąpić koncentraty.

W zimowej racji przeważają zwykle koncentraty pasz: mieszanka paszowa, ziarno paszowe. Zamiast ziarna można używać różnych odpadów zbożowych, małych ziemniaków lub skórki z ziemniaków. Również w tym okresie, upewnij się, że siano z dodatkiem gałęzi drzew.

Zbiorniki na wodę należy zawsze przechowywać w klatkach. Zimą woda na ulicy zamarza, ale można ją zastąpić czystym śniegiem lub kawałkami lodu.

W okresie zimowym i wczesnowiosennym, jako suplement witaminowy, króliki muszą otrzymać coś z roślin okopowych: marchewki, buraki pastewne, brukiew, itp. Są także mlecznym wozem dla karmiących samic. Króliki z natury - gryzonie. Mają przednie zęby rosnące przez całe życie, co oznacza, że zawsze trzeba je szlifować. Dlatego w klatce zawsze powinny być gałązki, najlepiej drzewa owocowe. Tak się składa, że króliki zaczynają gryźć drewniane części klatek - co sugeruje, że mają głód mineralny lub nie otrzymują wystarczającej ilości pokarmu.

Dobrze karmione zwierzęta zachowują się w klatce spokojnie, podczas gdy głodne, gdy się pojawisz, będą z niepokojem tłoczyć się do drzwi i pędzić losowo.