Moje laski są zawsze zdrowe


Kurczaki brojlery są prawdziwą fabryką mięsa. Jednak ta "fabryka" nadal musi być uprawiana.

Wiele gospodyń domowych narzeka: boleśnie trudno się nimi zaopiekować w ciągu pierwszych 5-10 dni życia, to w tym okresie straty wynoszą 20-30 proc. Dzięki przypadkowości nauczyłem się chronić kurczaki przed śmiercią w pierwszych dniach.

Kilka lat temu, gdy nagle do naszej wioski przywieziono kurczęta, nie miałem przygotowanych pudeł. W sklepie wziąłem dwa kartony: jeden wyszedł spod piernika, drugi z papierosów. W każdym z nich umieszczonych było 20 kurczaków, jednocześnie uważałem, że silny zapach tytoniu nie zrujnuje maluchów. Trzymałem je w tych pudełkach przez 14 dni, aż do upału. Nikt nie został zabity w jednym pudełku, a 15 pozostawało w drugim. Jakie było moje zdziwienie, gdy odkryłem, że kurczaki zostały zachowane w pełnej mocy w pudełku z papierosem! Pomyślałem, że tak się stało, ponieważ pudełko zostało wyleczone. Przypomniałem sobie to w przyszłym roku, przed umieszczeniem kurcząt w pudełkach, przetarłem je ciemnofioletowym roztworem nadmanganianu potasu. Wynik przekroczył wszelkie oczekiwania - ani jeden kurczak nie zmarł. Teraz robię to samo każdego roku.

Na początku pisklęta potrzebują dużo ciepła. Dlatego też, gdy na zewnątrz jest zimno, trzymam je w domu. Wielu robi to, ale niektóre gospodynie popełniają błąd - kiedy temperatura na zewnątrz wzrasta do 18-20 ° C, wydaje się im, że jest już bardzo ciepło, aw ciągu dnia niosą kurczaki na ulicę. Ale w przypadku niemowląt w pierwszych dniach konieczna jest temperatura w zakresie 30-32 ° C. 40-watowa żarówka pomaga mi utrzymać ten poziom, który wkładam do 1-litrowego słoika pokrytego kratką i wkładam do pudełka, więc jest bezpieczniej. Przez pierwsze 5 dni lampa powinna świecić cały dzień. Następnie stopniowo "dzień" zaczyna skracać się na 5-10 minut, aż do 17 godziny. Wraz z nadejściem naprawdę ciepłych dni, gdy kurczęta dorastają, przenoszę je do klatki na podwórku, jej rozmiar wynosi 2,5 x 3,0 m. Umieszczam tam do 40 kurczaków i już ich nie przesadzam. Ja również dezynfekuję klatkę przed osiadaniem kurcząt, ostrożnie wybielając ją wapnem.

Oczywiście, dla kultywowania zdrowych i pełnoprawnych ptaków niezbędna jest troskliwa opieka, kompletne jedzenie i czystość. Kurczaki karmiące i wodne zawsze dają dużo. W ciągu pierwszych pięciu dni, choć kłopotliwe, karmię je co dwie godziny twardym jajkiem, dobrze wymieszanym z parzonym, kruchym prosa. Od szóstego dnia zaczynam dodawać mąki pokrzywy, zbierane od jesieni i jak tylko się pojawi, daję świeże zielenie. W przyszłości głównym pokarmem jest lekko wilgotny kruchy z gruboziarnistej mieszanki paszowej zmieszany na pół z pokrojoną pokrzywą. A pasza składa się głównie z rozdrobnionych ziaren pszenicy, jęczmienia, owsa, grochu i, jeśli można go zdobyć, kukurydzy. Od dziesięciu dni, w zależności od dostępności, podaję im ciasto, mączkę rybną i kostną, kredę, twarożek. W pierwszym miesiącu, raz na 5-6 dni, przez 1-2 godziny, naleję do pijącego lekko różowy roztwór nadmanganianu potasu. A w codziennej karmie dodaj 5-6 kropli oleju z ryb.

Kurczaki uwielbiają dziobać zielenie z wiszących wiązek łopianu, koniczyny, lucerny. W przyszłości chwasty żywią się z ogrodu i odpadają z kuchni. Bardzo dobrze jest używać odwrotności do podawania słabej wilgoci. Jest to także pokarm dla białek zwierzęcych. Ważne jest, aby w klatce w oddzielnym pojemniku zawsze był mały żwir. Dziobią go, aby zmielić taką błonnik jak ziarna pszenicy, duże kawałki paszy. Pszenica Podaję kurczęta od 30 dnia życia w długich karmnikach, zawieszone na siatce klatki. Jest w klatce przez cały czas, niezależnie od karmienia zacieru. Mieszalniki powinny być wystarczająco długie (mam 1,2-1,3 m), aby wszystkie kurczęta mogły zbliżyć się do nich w tym samym czasie. W przeciwnym razie silni nie pozwalają słabym, otrzymują tylko wadliwe resztki, a jeszcze bardziej pozostają w tyle w rozwoju.

Przy takim karmieniu i pielęgnacji ciężar żywych kogutów osiągnie 4,2-5,3 kg pod koniec listopada.

Moje laski są zawsze zdrowe


Kilka lat temu nasza rodzina zakupiła inkubator "Ideal hen". Dzięki próbom i błędom osiągnęliśmy dobre wyniki, którymi chcę się podzielić z czytelnikami gazety. Do inkubacji wybieram standardowe jaja o kształcie, rozmiarze i wadze. Zanieczyszczone, bardzo małe i zbyt duże, o nieregularnym kształcie są nieodpowiednie dla tego biznesu. Wskazane jest używanie świeżego, nie starszego niż 7-10 dni. Optymalna temperatura do przechowywania wynosi 8-15 ° C, do krótkotrwałego przechowywania (do 5 dni), temperatura może wynosić 18-20 ° C.

Wydajność produkcji kurcząt zależy od zgodności z systemem temperaturowym.

Do ósmego dnia spędzam chłodzenie powietrzem, a od 9 dnia - poprzez rozpylanie jajek wodą z dodatkiem nadmanganianu potasu (do lekko różowego koloru). Wskazane jest chłodzenie jaj w tym samym czasie - rano i wieczorem. Do temperatury nie niższej niż 28 ° C na powierzchni jaj, a podgrzewanie do temperatury początkowej powinno być szybkie (nie dłużej niż 30 minut). Obracanie jaj w inkubatorze jest bardzo ważne w pierwszej połowie inkubacji. Od 15 dnia jest to kluczowe.

Po 7-8 dniach spędzam kontrolę jajek na świetle lampy. Zapłodnione jajo wygląda świeżo, jego zawartość jest luźna, takie jaja są usuwane z inkubatora. Jeśli od tępego końca do jednej trzeciej jajo jest puste, a na drugim końcu widać ciemną masę o nachylonej powierzchni - to jest jajko z zarazkiem.

Po wykluciu włóż wszystkie pisklęta pod lampę do podgrzania. Wymagana temperatura w pierwszym tygodniu wynosi 32-34 ° C, w drugim - 25-28 ° C.

W ciągu pierwszych 2-3 dni karmię kurczęta 5-6 razy dziennie. Podaję drobno pokrojone jajko na twardo, gotowaną owsiankę, ser. Od drugiego dnia pokroić zielenie, a następnie kasza kukurydziana. Z przyjemnością, kurczęta dziobią zacieru tartymi warzywami i ziemniakami. Nie zapomnij o witaminach i suplementach mineralnych. Pierwszego dnia picia dodaję 10 kropli jodu do szklanki wody, na drugiej - czystej wody. I tak w ciągu dnia zmieniam wodę. Bardzo ważne jest, aby ściółka była sucha.

Od drugiego tygodnia biorę dzieci na słońcu przez 2-3 godziny dziennie, a od pierwszego miesiąca życia można przenosić się na spacery przez cały okres dnia.

Przez sześć miesięcy kurczęta rosną średnio od 2,5 do 3,5 kg (masa netto). Również od nich można uzyskać dodatkowe produkty - puch, pióro, śmieci do ogrodu.Temperatura w ciągu dnia Włączanie chłodzenia jaj

1 40 ° C po 12 godzinach nie schładza

2-5 39 ° C co 3 godziny "-"

6-8 ° -38 ° C "-" 5 min. 1 raz dziennie.

9-12 ° -38 ° C "-" 10 min. 2 razy dziennie.

13-19 38 ° C - 30 minut 2 razy dziennie.

20-21 37,5 ° С nie obracaj się, nie ochładzaj