Menu dla macior


Co powinna karmić ciężarna macica w okresie zimowym, aby zapewnić dobre potomstwo?

Galina Maksimovna ANTONIUK, SaratovKonieczne jest karmienie ciężarnych ról królowej w taki sposób, aby dostać się do ściółki dużych, dobrze rozwiniętych prosiąt, a jednocześnie zachować dobrą otyłość samic. Ich otyłość nie powinna być dozwolona, w przeciwnym razie przyniosą słabe potomstwo i będą się niepokojąco zachowywać podczas proszenia. Ale wyczerpanie nie może być dozwolone - świnie mogą rodzić się martwe.

Zimą pożądane jest uwzględnienie w diecie ciężarnych matek trawy z siana w postaci naturalnej lub sproszkowanej. Do pierwszej połowy ciąży należy podawać do 5 kg gotowanych ziemniaków, buraków i marchwi z soczystych pokarmów, a do drugiej połowy należy podawać do 6 kg.

Skoncentrowana pasza (otręby, zmielony owies, jęczmień, kukurydza i żyto) wynosi 1-1,5 kg dziennie.

Wzrost i rozwój płodu jest bardzo dobry dla grochu, ale nie przesadzaj, w przeciwnym razie spowoduje zaparcia. W diecie muszą być obecne pasze pochodzenia zwierzęcego - mleko, rewers, serwatka, maślanka, około 3 litrów dziennie. Zazwyczaj mokre przetwory są przygotowywane z produktów mlecznych i koncentratów lub aromatyzowane pokruszone gotowane rośliny korzeniowe z nimi.

Pożądane jest, aby zboże nie przekraczało 50% całego paszy zbożowej i powinno być podawane tylko w mieszaninie z innymi ziarnami.

Możesz włączyć do diety ciężarnych królowych i odpadów kuchennych - do 6 kg, dopiero najpierw zagotuj je dokładnie, a następnie wymieszaj z suchymi koncentratami.

I nie zapominaj o czystości zwierząt. W końcu twierdzenie, że świnie uwielbiają ziemię, zostało wymyślone przez ludzi, którzy źle ich obchodzą.