Kurczaki to nie ryby, ale stopy to łuski


Drugie lato na nogach kury płatków łuskowych, stają się jakaś biała, jakby posypana mąką. Chore kurczaki przestają dziobać jedzenie, dusić i ostatecznie umrzeć. Czym jest ta choroba i czy są na nią dostępne jakieś środki?

Jewgienij Pietrowicz Koleśnikow, obwód kirowskiTa choroba kurcząt jest spowodowana roztoczami roztoczy pasożytującymi w skórze. Jego wymiary są prawie mikroskopijne (0,2-0,4 mm), a na pierwszym etapie trudno jest postawić diagnozę.

Choroba zwykle rozwija się etapami. Początkowo, gdy kleszcz zatrzymuje się tylko w skórze, nie ma objawów klinicznych. Następnie nogi są pokryte białym łupieżem, jak mąka lub limonka. Na tym etapie obserwuje się pierwsze oznaki ucisku.

Potem pojawiają się wyrostki i pęknięcia od nóg, z których wyróżnia się ichorus. Kurczęta są trudne do poruszania, bezwładne, przygnębione. Następuje wyczerpanie ciała, a często śmierć.

Walka z tą chorobą obejmuje leczenie zarówno samego ptaka, jak i uwolnienia pokoju kleszcza z kurnika. Połączenie tych dwóch środków nie pozwoli ponownie na zakażenie kurcząt i zapobiegnie zakażeniu innego ptaka.

W przypadku leczenia możemy polecić kilka sposobów, zarówno popularnych, jak i medycznych.

- Stopy ptaka zanurza się na minutę w mieszaninie (1: 1) brzozowej smoły i nafty ogrzanej do 40 ° C. Procedurę należy powtarzać co 2-3 dni do zaniku objawów klinicznych.

- Stopy maść roztoczobójcza (np. Maść "Yam") lub szampon z zoo od kleszczy codziennie przez tydzień. Jeśli objawy nie zniknęły, leczenie należy powtórzyć.

- Poniższa metoda jest bardzo prosta i niedroga. Konieczne jest zażywanie leku przeznaczonego do niszczenia szkodników ogrodowych - "Karate", "Detsis" itp. Środki te są niszczycielskie dla większości owadów i roztoczy, ale mają niską toksyczność dla ciepłokrwistych zwierząt. Zrób rozwiązanie: 5 ml, czyli pół butelki, "Karate" lub "Decisa" na pół wiadra wody. Lepiej zacząć leczenie zdrowymi kurami, stopniowo przechodząc na chorych. Weź kurczaka w garść i opuść jego nogi do roztworu na pół minuty. Na wszelki wypadek, po 2-3 tygodniach, powtórz leczenie.