Chłopski "skarbonka"


Jesień to najwygodniejszy czas na zakończenie tuczu świń, a tutaj trzeba znać pewne cechy. Dopuszczalne są dwa typy tuczu: mięso z jego odmianą - boczek i tucz dorosłych prosiąt do stanu tłuszczowego.Podczas karmienia świń należy przestrzegać pewnych zasad.

- Daj zwierzętom tyle jedzenia, ile mogą zjeść.

- Karmić tylko łagodnymi pokarmami (podawać ziarno w postaci posiekanej i gotowanej, przed karmieniem umyć korzenie, posiekać i parzyć, mieszanka paszowa fabryczna nie powinna być gotowana, ponieważ witaminy są niszczone, gruby pokarm powinien być rozcieńczony gorącą wodą w stosunku 1: 1).

- Unikaj nagłych przejść od jednego karmienia do drugiego.

- Karmić w określonym czasie, a następnie podać czystą wodę.

- W chłodne dni należy podgrzać paszę do temperatury 25-30 ° C.

- Przed każdą dystrybucją należy umyć podajnik gorącą wodą, nie pozostawiając zsiadłego pokarmu.

Jakość produktu końcowego (mięso, tłuszcz) zmienia się w zależności od rodzaju paszy. Na przykład jęczmień, pszenica, rośliny strączkowe, marchew, buraki, pasza dla zwierząt, a także koniczyna, lucerna, komosa ryżowa mają dobry wpływ na jakość mięsa i smalcu. Żyto w żywieniu jest używane oszczędnie, 35-45 procent diety. Ale podczas karmienia zacieru ziemniaczanego uzyskuje się wodniste mięso. Obecność soi i makuchów w diecie prowadzi do luźnego miękkiego mięsa, nieodpowiedniego do konserw.

Odpady rybne, mączka rybna w dużych ilościach, nadaje swojemu psu specyficzny zapach. Taki pokarm lepiej jest wyłączyć z diety na 3-4 tygodnie przed ubojem. Knury muszą być wykastrowane przed tuczem.

Do produkcji mięsa wieprzowego przeznaczonego do tuczu wprowadzono prosięta w wieku 3 miesięcy o żywej wadze 25-30 kg. Optymalny wzrost powinien wynosić 600-700 g dziennie, a zwierzęta w wieku 6,5-7,5 miesiąca osiągają masę 100-120 kg.

Niedostateczne karmienie wydłuża okres tuczu, a nadprodukcja prowadzi do niskiej jakości tłustej wieprzowiny.Jak zdobyć boczek wieprzowyBoczek nazywa się młodą wieprzowiną, soloną i wędzoną w specjalny sposób. Wyróżnia się wysoką wartością odżywczą, dobrym smakiem i odpornością na psucie podczas przechowywania. Mięso w dobrym boczku ma delikatny, jasny kolor i cienkie warstwy tłuszczu. Gęsty biały tłuszcz pokrywa go równomiernie od 1,5 do 3 cm wzdłuż grzbietu i talii.

Najlepszy boczek otrzymuje świnie karmione w wieku 6-7 miesięcy do wagi 90-100 kg. Aby to zrobić, musisz intensywnie żywić się, licząc na przyrost 450-500 g na początku tuczu i na 600-800 g na końcu.

Z ziarna, z tuczem na bekonie, najlepiej nadaje się jęczmień. Świnie chętnie jedzą i dobrze przyswajają, mięso i tłuszcz z tego są wysokiej jakości. Dobry boczek uzyskuje się również w przypadku tuczu z żyta, jeżeli stanowi on 35-45% diety. Ponadto jakość mięsa jest taka sama jak w przypadku tuczu jęczmienia.

Należy wykluczyć paszę o specyficznym zapachu (mączka rybna), a także owies, kukurydzę, ziemniaki, makuch, bard i otręby, pogarszając jakość i strukturę wieprzowiny, na 1,5-2 miesięcy przed końcem tuczu.

Ale karmy mleczne - odwrotna, maślanka, serwatka, mleko odtłuszczone, jogurt to doskonały dodatek do ziarna. Wieprzowina uzyskana z wykorzystaniem tych pasz będzie dostępna na rynku i ozdobi świąteczny stół.

Tuczenie dorosłych świń w stan tłuszczowyTuczenie takich świń wynosi 2,5-3 miesiące, zwiększając ich żywą wagę o 50-55 procent z codziennym wzrostem 800-1000 g. Stosuj pokarmy węglowodanowe o niskiej zawartości białka. Dieta: 3,5-4 kg - koncentraty, 6-8 kg trawy lub soczyste rośliny korzeniowe. Pod koniec tuczu konieczne jest zwiększenie udziału skoncentrowanej paszy.

Grubość złogów tłuszczu określa się w rejonie grzbietu na poziomie 6-7 kręgu sternalnego.

A oto jeden z sekretów: jeśli dasz zwierzę paru razy 0,5 kg cukru przed ubojem przez 2 dni, wieprzowina będzie miała delikatny i przyjemny smak.