Pokrzywa - skarb witamin dla kur i indyków


Niezmienny towarzysz ludzkiego mieszkania - pokrzywa - jest darem niebios. Ona - dobra karma dla krów, owiec, świń. Może być podawany bydłu jako dodatek do pasz objętościowych, suszony i mielony.

Pod względem wartości odżywczej można ją porównać tylko z koniczyną.

Suszone liście i gotowane pokrzywy są wysokowartościowym pokarmem dla drobiu, co znacznie zwiększa produkcję jaj.

Możliwe jest podawanie pokrzywy młodemu drobiu już w wieku jednego dnia, najpierw w postaci pasty, a następnie drobno posiekanej masie w mieszance mieszanek mąki. Stężenie karotenu i witamin w zielonej masie kosiarek pokrzywy jest dwukrotnie wyższe niż we wrześniu. Po rozpoczęciu kwitnienia w żywności konieczne jest stosowanie wierzchołków roślin, liści i młodych pędów. Aby uzyskać maksymalny efekt, pokrzywione i pokrojone pokrzywy należy natychmiast podać ptakowi. W zgniecionej zielonej masie utrata witamin po 6 godzinach po koszeniu wynosi 50% ich początkowej zawartości. Pokrzywa jest szczególnie cenna podczas uprawy indyków.

Pokrojona pokrzywa podawana jest dorosłemu ptakowi w mieszaninie z mącznym pokarmem w granicach 18-32% dziennej dawki pokarmowej. Suszona pokrzywa nie ma gorszej wartości niż zieleń. Pozyskiwanie trawy do siana i krojenia jest potrzebne na wczesnym etapie rozwoju roślin. Aby wysuszyć surowce powinny znajdować się w cieniu, ponieważ promienie słoneczne niszczą witaminy. Konieczne jest wysuszyć lub całe rośliny, lub oddzielając liście od łodygi. Suszone surowce powinny zawierać nie mniej niż 12 i nie więcej niż 17% wilgoci. Po wyschnięciu pokrzywy są pakowane ciasno w bele, które są przechowywane w ciemnym, suchym i chłodnym pomieszczeniu. Najlepiej rozdrobnić pokrzywy bezpośrednio przed rozdawaniem i podać je ptakowi w postaci gotowanej na parze jako część zacieru. Szybkość podawania pokrzywy jest następująca: dla kurcząt - 5, dla kaczek - 10-15, dla indyków - 15-20, a dla gęsi - 30-40 g na głowę na dzień.