Jak dobrze jeść, zabawy z królika


Latem i jesienią główną karmą dla królików w gospodarstwach domowych są zielone pasze: łąkowe, stepowe i leśne.

Zielone karmy zaczynają karmić króliki, gdy tylko pojawią się pierwsze wiosenne trawy - pokrzywa, łopian, meszka (rosnąca na brzegach rzek). Wielka pokrzywa, nie gorsza od wartości roślin strączkowych, ma pokrzywy.

Latem zasięg zielonki znacząco wzrasta. W tym okresie królikom karmione są dziko rosnące wczesne chwasty: trawa pszeniczna wraz z korzeniami, rzepak i dzikie rzodkiewki, żółty kolor na polach wiosennych, mniszek lekarski, wczesne turzycowiska.

W okresie letnim odpady ogrodowe z pielenie buraków, brukwi, marchwi, rzepy, sałaty są również szeroko stosowane w hodowli królików. Niektórzy hodowcy praktykują siew jarmużu, który owocuje całą jesienią. Jako zielonka podaje również inny toperek owoców i warzyw (buraki, rzepa, rzepa i ziemniaki, marchew). Najlepsze z nich to szczyty marchwi, które można podawać królikom bez obawy o niestrawność. Jeśli chodzi o szczyty buraków, rzepy i ziemniaków, należy je podawać zwierzętom ostrożnie, najlepiej nie częściej niż raz dziennie, a gdy pojawia się biegunka, natychmiast wyeliminować z diety. Roślina musi być całkowicie czysta, nieskażona.

Przejście do karmienia traw powinno odbywać się stopniowo. Pierwsze normy dotyczące trawy dla młodych zwierząt powinny wynosić od 25 do 50 g, a dla dorosłych 50-100 g. Pełną dawkę trawy należy wprowadzić do królików w ciągu 5-10 dni w celu uniknięcia biegunki.

Aby króliki nie mogły przegryźć klatek, dobrze byłoby im, oprócz trawy, dać także gałęzie drzew. Co najważniejsze, królik zjada gałęzie akacji, lipy, osiki lub miotły.

Zbiór gałęzi drzew można prowadzić zarówno latem, jak i zimą, aw gałęziach kęsu letniego króliki jedzą głównie liść, aw gałęziach kęsów zimowych. Nie możesz dać zwierzętom gałęzi jagód czarnego bzu, wilczych jagód - mają one toksyczne substancje. Najlepiej zbierać paszę w okresie od czerwca do lipca, kiedy dobrze liściaste gałęzie mają największą ilość składników odżywczych. Podczas zbiorów na zimę należy odciąć gałęzie o grubości 0,5-1 cm, długości około 50 cm, a następnie związać luźnymi miotłami, zawiesić pod szopą lub na strychach, aby wyschły.

W paszy dla królików można stosować wszystkie korzenie, ale najlepsze z nich to marchew, buraki cukrowe, ziemniaki, rzepa i gruszki ziemne. Marchew może być podawana królikom ad libitum bez obawy o niestrawność, podczas gdy inne warzywa korzeniowe powinny być karmione w ograniczonych ilościach, zwłaszcza młode. Wszystkie warzywa są podawane na surowo, ziemniaki - gotowane i ser.

Warzywa korzeniowe jako soczyste pasze przyczyniają się do większego uwalniania mleka od samic w okresie laktacji. Ich brak znacząco zmniejsza smakowitość surowej i skoncentrowanej paszy, a także strawność substancji w tych paszach. Należy jednak pamiętać, że czerwone buraki i liście kapusty powinny być podawane w małych ilościach, ponieważ powodują biegunkę i obrzęk.

Króliki jedzą wszystkie rodzaje istniejącej skoncentrowanej paszy, zarówno w postaci pełnej, jak i zmielonej. Preferuje się owies, który bez obaw może karmić dorosłe króliki w dużych ilościach (do 150-200 g dziennie). Wszystkie rodzaje pasz zbożowych o twardej skorupce, z wyjątkiem owsa, należy najpierw zmiażdżyć lub namoczyć w wodzie do stanu miękkiego. Ziarna grochu są dostarczane królikom w ograniczonych ilościach, nie więcej niż 20-50 g, ze względu na to, że mogą powodować wzdęcia i zaparcia.

Króliki chętnie spożywają również żołądki i nasiona chwastów. Z koncentratu paszowego, przemysłu odpadowego, najbardziej powszechne są otręby z różnych upraw. Otręby pszenne mają najwyższą wartość. Karmione są królikami w lekko wilgotnej postaci.

Pokarm pochodzenia zwierzęcego ma duże znaczenie w hodowli królików ze względu na ich wysoką wartość odżywczą. Należą do nich mleko (całe i wsteczne), mięso, mięso i kości, mączka z krwi i mączka rybna. Mleko należy podawać najsłabszym, zubożonym zwierzętom, zwłaszcza słabym, młodym odstawającym od piersi, 25-30 g dziennie, a także chorym i zubożonym samicom pielęgniarskim - do 100 g dziennie. Mięso kości, ryby, mączka z krwi, w zależności od obecności w gospodarstwie, przydatne jest dawanie młodym 3-5 g dziennie, a dorosłym królikom, w szczególności samicom i samicom, od 5 do 15 g dziennie.

W paszach mineralnych (sól kuchenna, kreda, mączka kostna) szczególnie potrzebne są rosnące młode zwierzęta, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Dlatego w ciągu całego roku zaleca się, aby króliki dawały sól kuchenną 1-1,5 dorosłym zwierzętom, a młodym zwierzętom 0,5-1 g na głowę dziennie.

Trujące i szkodliwe rośliny często znajdują się wśród chwastów i ziół domowych. Bardzo ważne jest, aby znać te rośliny, aby wykluczyć je z kanału. Najbardziej trujące dla królików są: kamienie milowe, cykuta, lulka, jesienne krokusy, zioła, oko kruka, konwalia, ostróżka, zapaśnik, glistnik, naparstnica, ciemiernik. Nie zapominaj, że do wszystkich niedostatecznie udowodnionych pasz należy podchodzić bardzo ostrożnie, aby nie wprowadzać ich do diety w czystej postaci, ale podawać w mieszaninie z innymi. W wątpliwych przypadkach powinieneś odwołać się do porad ludzi posiadających wiedzę.

Smoczek dla małych królikówW zeszłym roku straciłem królika, a jej siedem ślepych królików zostało sierotami. Aby dzieci nie umarły, zrobiłem sutek do karmienia z sutka rowerowego. I ściskając palce, możesz wyregulować przepływ mleka.

Na początku króliki odmówiły tego sutka, ale po raz trzeci poczuły się komfortowo. Czasami dzieci odgryzały gumową rurkę, a potem trzeba ją było wymienić. Tylko nie gryź trochę siły wyjętej z jego ust, ponieważ króliki są bardzo nieśmiałe. Wszystko czego potrzebujesz to odłożyć dziecko na bok, a on wypluje kawałek dziąsła.