Paliki - kłopot się opłaca


Wśród hodowców drobiu jest opinia, że pielęgnowanie piskląt indyków jest bardzo kłopotliwe. Istotnie, dorosły indyk jest dość silnym i bezpretensjonalnym ptakiem, ale nowo wyklute dzieci są bezradne i na początku wymagają szczególnie starannej opieki. Przez kilka lat uprawiania tego ptaka zdobyłem pewne doświadczenie, które chcę podzielić się z czytelnikami gazety.
Należy pamiętać, że same indyki są wspaniałymi kurami i nauczycielami. Na początku najważniejsze - nie przeszkadzają. Konieczne jest jedynie zapewnienie stałej dostępności świeżej żywności, czystej wody, popiołu lub piasku. Oni sami podniosą się do karmienia i higieny. W żadnym wypadku nie możesz zmienić miejsca inkubacji, w przeciwnym razie ptak opuści sprzęgło i powróci do starego gniazda.
Na samym początku branży drobiarskiej uważnie przyglądałem się pojawianiu pierwszych piskląt i odkładałem je poza matkę. Teraz, znając przybliżony czas wycofania, celowo nie dotykam indyka i przychodzę trochę później. Następnie, podnosząc go, odkrywam żółtą i już puszystą piłkę. Ale tutaj ważne jest, aby się nie spóźnić, ponieważ opóźnienie w karmieniu piskląt przez 20 godzin może mieć zły wpływ na ich zdrowie i wzrost.
Jako pierwszy pokarm dajemy pisklętom jajka na twardo w ilości 4-5 g każda. Następnie dodaję świeży twarożek, proso, mieszaninę trzech lub czterech płatków zbożowych (kukurydza, kasza manna, drobno siekana pszenica, grubo mielona owsianka).
W ciągu pierwszych 10 dni należy karmić pisklę co dwie godziny, a następnie do jednego miesiąca życia pięć razy dziennie. Następnie liczbę karmień można zmniejszyć do trzech razy dziennie.
Trzeba wziąć pod uwagę, że te małe "strusie" (na początku wyglądają podobnie) mają słaby wzrok. Muszą umieścić karmniki w dobrze oświetlonym miejscu i dodać do paszy elementy o jaskrawych kolorach: kasza kukurydziana, gotowane żółtko, starta marchewka, pokrojona zielona cebula. Drobno pokrojone soczyste warzywa można wprowadzić do diety już od trzeciego dnia, a indyki jedzą z przyjemnością.
Kiedy dzieci dorastają, zdecydowanie potrzebują chodzenia po trawie. Następnie, oprócz zielonego pożywienia, otrzymują również białko w postaci owadów. Ponadto, w naturze, są w ruchu, i to tylko na korzyść. W przypadku treści zamkniętych dobre wyniki nie są łatwe do osiągnięcia.
Myślę, że moje doświadczenie przyda się początkującym hodowcom drobiu.