A ratownik i pasterz


Podnieśliśmy psa na ulicy. Mama musiała długo przekonywać. Nadal myśli. Jeśli powiesz o tym psie za pośrednictwem swojej gazety, którą mama bardzo kocha, to może nasz problem zostanie rozwiązany.
Tanya Zorina, Samara


Istnieje wersja, która około 500 lat temu przywieziono psa z Islandii do Szkocji, który później uczył karmić owce. W warunkach ciężkiego życia pełnego trudności, collie stopniowo przekształciło się w bardzo silnego, wytrzymałego psa, zdolnego przetrwać najbardziej nieoczekiwane kaprysy surowego klimatu górzystego kraju. Od tych odległych czasów i do tej pory szkocki pasterz słynie z dobrego stróża i pasterza stada owiec.
Dokładne znaczenie słowa "collie" nie zostało jeszcze wyjaśnione. "Kol" - słowo anglosaskie, przetłumaczone jako "czarne". W czasach starożytnych przodkowie naszego collie, a potem sam collie pasł czarne owce. Nazwa "collie" pozostała dla tego psa: pasterza czarnych owiec.
Zgodnie z przyjętymi standardami waga szkockiego pasterza waha się od 26 do 45 kilogramów, a wysokość w kłębie wynosi od 60 do 70 centymetrów. Kolor Collie ma wiele różnych kolorów i odcieni. Są też kolaż w czerwone plamki, biały i niebieski, z czarnym dotykiem ledwo widocznym na ogólnym tle włosów, dlatego niebieskie collie nazywane są marmurem. Rzadziej spotykamy psy owczarków szkockich, częściej spotykane - czarne. Collie to wyjątkowo dobrze ubrany pies: ma biały kołnierzyk (falbany), białe "pończochy" na dolnej jednej trzeciej kończyn i białą końcówkę ogona. Elegancja wyglądu i wdzięku psa budzi niezmienny podziw.
Collie jest spokojnym, cierpliwym psem, łatwym w trenowaniu. Jest bardzo wytrzymały, jeśli to konieczne, zapewnia aktywny opór. Jeśli potraktujesz ją poprawnie, stanie się nie tylko strażnikiem, ale także nieustraszonym obrońcą swojego pana. Collie potrzebuje towarzystwa. Z szorstkim podejściem do siebie staje się stwardniała. Okrutny człowiek nie osiągnie niczego od tego psa. Od czasów starożytnych collie było głównie używane jako owczarek.
Długo odkąd collie jest uważany nie tylko za pasterza, ale także za psa wojskowego. Podczas II wojny światowej collie były używane we wszystkich trudnych specjalnościach wojskowych. Tak więc na froncie Leningradu słynny Dick, który odkrył 10 500 kopalni wroga, zasłynął. Opuszczając miasto Pawłowsk, faszyści wydobyli pałac Pawłowski, skarb kultury rosyjskiej. Po wydaleniu nazistów z miasta Dicka znaleziono w podziemiach pałacu bombę z mechanizmem zegarowym. Pałac został zbawiony. Dick występował na froncie i innych, nie mniej ciężkich służbach: wyniósł rannych z pola bitwy. Ze względu na jego liczne uratowane życia. Sam Dick był ranny trzy razy.
Collie jest wzruszającą nianią. Można przytoczyć wiele przykładów mówienia o tym, jak koledzy, jeśli to konieczne, chronią małe dzieci, ratują ludzi w ogniu i pomagają im w górach. W Rydze w psim klubie byli kochankowie, którzy szkolili psy, by ratować tonących ludzi.
Doskonale opanował collie nową specjalność dla geologów psów. W tym zakresie skutecznie poszukują i znajdują minerały.
Psy rasy Collie wyróżniają się wyjątkowo jasnym i głębokim zrozumieniem dobra i zła. Collie to niezwykle utalentowany, niezwykle lojalny i wierny pies. Nie chodzi tu o trening, a bez niego collie bez lęku angażuje się w niebezpieczną walkę z przestępcami ich pana w odpowiednim momencie.