Gęś zmarszczyła brwi


W ostatnim stuleciu ponad połowa światowego stada gęsi była w naszym kraju. Ptak był częściowo tuczony i wyrywany w zimie w nieco formie.Co dało gęsi charakter

W przeciwieństwie do innych gatunków ptaków gęsi są późno dojrzewające. Jednak wraz z wprowadzeniem intensywnych technologii do praktyki hodowli drobiu w gospodarstwach rolnych nastąpiły zmiany. Jeśli przed gęsi dla mięsa hodowano przez 5-6 miesięcy, teraz wielu jest tuczących 60-70 dni przed masą ciała 3,8 kg. W takich tuszach około 70% spada na tkankę mięśniową, 20 na skórę z tłuszczem i 10 na tłuszcz wewnętrzny.

Jednak później, po 12 tygodniach i starszych, ilość tłuszczu u ptaków dramatycznie wzrasta.

Tłuszcz gęski jest jednym z najcenniejszych produktów, jest lekkostrawny, ponieważ zawiera dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Temperatura topnienia tłuszczu gęsiego jest znacznie niższa niż smalcu i tłuszczu wieprzowego.

Dojrzałość płciowa u gęsi z normalną zawartością występuje w 300 dniu. Wraz z wiekiem zwiększa się produkcja jaj, rocznie do 3 lat o 20%.

Ważną cechą gęsi jest zdolność do spożywania dużej ilości soczystej paszy. Dorosła gęś na pastwisku zjada do 2 kg zieleni dziennie. Przede wszystkim lubią koniczynę i lucernę z roślin strączkowych; ze zbóż - trawa pszeniczna, bluegrass łąkowy i tymotka łąkowa, trawa pospolita, życica wielokwiatowa, młode owies i żyto przed kłosem. Gęsi jedzą trawę w określonej kolejności: po pierwsze - mniszek lekarski, koniczyna czerwona, koniczyna biała, lucerna żółta, trawa pełzająca, roślina wyka; po drugie, trawa łąkowa, biała zgięta, tymotka łąkowa, powój polny.

Gęsi, zarówno samce, jak i samice, dwukrotnie psują się w ciągu roku. Pierwszy molt występuje w połowie lata, drugi - jesienią. Drugi rozpoczyna się 20 dni po zakończeniu pierwszego. Podczas wylinki można ciąć gęsi za pomocą nożyczek. Upierzenie gęsi jest gęste, dobrze chroni je przed zimnem. Mogą tolerować czasowe obniżenie temperatury do -30 ° C.Wybór gęsi dla plemienia

Wybór gęsi hodowlanej w stadzie rodzicielskim przeprowadza się w połowie października, a dla jednego samca zostają trzy samce.

Wstępnie określić wagę żywą i przydzielić podskórę. Samiec ma większy wpływ na jakość potomstwa niż samica, dlatego jego rola w zwiększaniu wydajności i zwiększaniu żywotności potomstwa jest bardzo duża.

Gospodarstwo może zawierać gąsiora 4 lata, gęsi 6 lat. Jednak najlepsze zdolności reprodukcyjne i produktywność u gęsi obserwuje się w drugim - czwartym roku użytkowania.

Dzięki długiemu okresowi utrzymywania gęsi, bez wymiany, obserwuje się ich powiązaną hodowlę, przy której potomstwo ma zwykle zmniejszoną żywotność, niską produktywność i degenerację, charakteryzujące się deformacjami.

Do podwójnej hodowli lepiej jest używać gęsi rasy jajecznej (Gorky, włoski, Ren) i gęsi cięższej rasy. Jednak przy wybieraniu często występują trudności z wyborem gęsi według płci.

Z wyglądu młoda gąsienica niewiele różni się od gęsi, nawet doświadczone gusevody często popełniają błędy w określaniu płci zewnętrznych znaków. Mężczyźni są bardziej niezawodnie odróżniani przez obecność narządów płciowych. Aby to zrobić, użyj różnych technik. Najprostszym jest wziąć gęś za nogi i skrzydła i położyć go na lewym kolanie plecami. Gęś jest ułożona w taki sposób, że jej koniec ogonowy zwisa.

Lekko zginając ogon w dół, lekkie ruchy kciuka i palca wskazującego obu rąk otwierają kloaczę. W starszych gęsi można od razu zobaczyć organ płciowy. W hussaks w wieku comiesięcznym, jest lekko zakrzywiony, w formie spiralnego curl, 6-7 mm długości.

W wieku 6-7 lat łatwiej jest określić płeć w ten sposób. Organ narządów płciowych tworzy się prawie całkowicie, a jego długość wynosi 5-7 cm, głównie gęsi zdolne do wiązania od szóstego miesiąca życia.Żywienie gęsi

Karmić pisklęta powinny być natychmiast, jak tylko wyschną. Im szybciej zaczniesz karmić i podlewać po wykluciu, tym szybciej usunie się resztkowe żółtko, a one rosną i zachowują się lepiej. W ciągu pierwszych trzech dni pisklęta karmione są 6-7 razy. W pierwszych dniach życia dobrą paszą dla piskląt są ostro gotowane drobno posiekane jajka zmieszane z kruszonym ziarnem (kukurydza, proso, płatki owsiane, skórki chleba) i dodawane są zieleniny.

Mieszaninę rozprasza się w korytach, umieszcza w pobliżu źródła ogrzewania i sadzi pisklęta. Im bardziej zróżnicowane jedzenie, tym lepiej rosną. Zielone można podawać od pierwszego dnia życia, dodając do mieszanki paszowej.

Od pierwszego tygodnia życia korzenie są już wprowadzane do racji gęsi, a od 3 tygodnia życia - odpady żywnościowe. Dobre jedzenie dla piskląt - namoczony groszek, zmieszany z jajkiem i świeżymi ziołami, zbożami i twarogiem.

Produkty kwasu mlekowego (twarożek, jogurt, rewers) są używane do przygotowania mokrego, luźnego zacieru. Od 4-5 dnia życia można wejść do placka dietetycznego, nasączonego wodą, gotowanymi ziemniakami i burakami. W początkowym okresie młode stado jest w stanie zwiększyć masę ciała o 80 g dziennie, jeśli do diety wprowadzi się 15 g twarogu dziennie. Pasza podawana jest w postaci wilgotnego zacieru. Gąsiątka nie należy podawać kleistego zacieru, ponieważ zatka otwory nosowe, co czasami powoduje stan zapalny jamy nosowej.

Pasze mineralne (kreda, skorupa ziemna, drobny żwir, piasek) muszą zawsze znajdować się w oddzielnych karmnikach.

Przy hodowli piskląt na mięso zalecana jest następująca dieta (%): mielone ziarno - 20, otręby pszenne - 10, groch, fasola, soczewica - 10, ciasto - 7, świeże drobno posiekane warzywa - 50, kreda - 2,5, sól - 0, 5

Jeden gęś karmiony na mięso w wieku do 60-70 dni, gdy jest trzymany na podwórku, spędza średnio 8-10 kg paszy zbożowej, 3,5 ciastka oleiste i 35 kg zieleni. Dla młodzieży są one uwalniane od 21 dnia życia i są uprawiane przy maksymalnym wykorzystaniu trawy na pastwiskach, nasionach chwastów i dzikich roślin oraz ziarenkach z jedno- i dwukrotnym karmieniem. Bardzo często amatorskie gusevody kiełkują małe pisklęta z zielenią wczesną wiosną kiełkują owsa lub jęczmienia. Pisklęta rodzicielskiego stada karmione są miesiąc przed sezonem lęgowym i podczas sezonu lęgowego bez obawy przed otyłością (swobodny dostęp do paszy).

Gęsi będą hodować tłuszcz i przenosić jajka o niskiej jakości podczas karmienia nimi karmą ziarnistą i odpadami kuchennymi. Aby uzyskać biologicznie kompletne jaja, oprócz pokarmu na ziarno należy dodać do racji żyta gęsi znaczne ilości siana łąkowego, zgnilizny, suszu pokrzywy, kiszonki i korzeni oraz upraw polowych (ziemniaki, buraki, marchew, brukiew, dynia, rzepa).

W tym okresie nie można pozwolić na zmniejszenie żywej masy gęsi, ponieważ zwierzęta dobrze odżywione mają zwykle wysoką produkcję jaj. W przypadku spadku masy ciała, należy poprawić karmienie. Jedna dorosła gęś musi być karmiona 400 gw paszy, a jej objętość nie może być mniejsza niż 600 g różnych pasz. Gęsi zużywają do 200 g dużych pokarmów: kurzu, prosa lub płatków owsianych. To jedzenie, które zostawiają na noc.

Gusak jako pasza jest zalecaną mieszanką paszową o następującym składzie (na głowę na dzień): 100 g skiełkowanego ziarna, 50 g startej marchwi, 10 g karmy białkowej pochodzenia zwierzęcego. Jako ta ostatnia, możesz użyć odwrotności, Clabbera, twarogu.

Pod koniec produkcji jaj, czyli w okresie bezproduktywnym, który trwa 6-7 miesięcy, gęsi są karmione maksymalnym wykorzystaniem pastwisk. Jeśli gęsi nie pasą się, ale znajdują się na ogrodzonym terenie, muszą być karmione różnymi zieleniami z działki ogrodowej w mokrych masach w nieograniczonych ilościach z karmników typu dziecięcego.Pasza na zimę

Najprostszym sposobem przygotowania soku witaminowego, mączki z trawy, kurzu jest dobra żywność białkowo-witaminowa. Najlepsze jest siano z roślin strączkowych (koniczyna, lucerna, koniczyna słodka) i pokrzywy, komosa ryżowa, zioła z działki ogrodowej, ścięte przed kwitnieniem lub podczas kwitnienia i wysuszone w cieniu.

Na zimę można również zbierać miotły z gałęzi brzozy, lipy, topoli i wierzby. Zimą przydaje się gęsi za pomocą igieł sosnowych, świerkowych, jodłowych, przechodzi przez siekacze i dodaje do mokrej zacieru w ilości do 30 g na ptaka.

Jednym ze sposobów zbierania i długotrwałego przechowywania świeżych ziół i innych pokarmów witaminowych jest kiszonka. Kiszonka wyprodukowana z kukurydzy o mleczno-woskowym smaku z dodatkiem ziemniaków, marchwi, buraków cukrowych, lucerny, grochu, będzie bardzo pożywna. Taka żywność pozwala częściowo zastąpić w diecie marchew, mączkę z trawy witaminowej i drogie preparaty witaminy A. Dla jednej gęsi potrzeba rocznie 60-70 kg takiej masy kiszonki. Może być podawany zarówno z ziarnem, jak i oddzielnie.

Oprócz zbóż (kukurydza, jęczmień, prosa, owies, pszenica i odpady zbożowe) dobrze jest przechowywać w magazynie rośliny okopowe - marchew, buraki itp. 40% pełnego białka, można wprowadzić do 20% dziennego zapotrzebowania.

Niskie koszty będą bardzo pomocne - otręby, młyn pyłu, są podawane dorosłym gęsi w okresie nieprodukcyjnym (10-20% masy racji pokarmowej). Drożdże paszowe to dobra karma białkowa i witaminowa.Choroby gęsi

Choroby zawsze powodują wielkie szkody: tu i śmierć oraz spowolnienie wzrostu i rozwoju młodych zwierząt, zmniejszenie produkcji jaj, utrata cech reprodukcyjnych ptaka. W walce z chorobami gęsi przewiduje się ich zapobieganie.

Złe warunki życia: brudne śmieci, zanieczyszczenie gazem, przeciągi, wilgoć są głównymi przyczynami chorób. Zakłócenia w żywieniu drobiu często powodują zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Nawet skąpa gospodyni nie będzie podawać zepsutego, zakwaszonego, stęchłego, solonego jedzenia, marynowanego siana. Choroby najczęściej powstają w wyniku złej konserwacji i niewystarczającego żywienia.

Aspergilloza powoduje zarodniki pleśni z wdychanym powietrzem lub zanieczyszczoną ściółką. Często choroba jest przewlekła, trwa przez wiele miesięcy. Ptak wyczerpująco traci na wadze, staje się ospały, oddychanie jest trudne. Będąc chory w dorosłości, stają się kronikami - nosicielami zarodników pleśni.

Bardzo trudno leczyć pisklęta dotknięte tą chorobą. Formalina i siarczan miedzi - 2,5% wodny roztwór z nich są dobrymi środkami dezynfekującymi przeciwko pleśni.

Salmonelloza (paratyfus). Najbardziej podatne na tę chorobę są pisklęta od 5 dni do 1 miesiąca. Są zakażone przez przewód pokarmowy i narządy układu oddechowego. Pod wpływem przegrzania, awitaminozy, zaburzeń metabolizmu minerałów zwiększa się prawdopodobieństwo infekcji.

W chorobach piskląt staje się powolny, nieaktywny, skrzydła są opuszczone, brak apetytu, wzmożone pragnienie, niestały chód, łzawienie, ropne zapalenie spojówek. Ocaleni są naznaczeni wyczerpaniem i karłowaceniem.

Czynnik sprawczy salmonellozy jest odporny na suszenie, wysoką temperaturę, trwa do 3 miesięcy w glebie i utrzymuje się do dwóch lat w suchej ściółce. Najlepszym sposobem na zwalczenie tej choroby jest 5% roztwór wybielacza, 20% wapno hydratyzowane, 1% roztwór formaliny.

Kolibakterioza przenosi się przez jaja i to głównie młode zwierzęta chorują. Podczas autopsji pisklęta mają uszkodzenie jelit. U dorosłych, zapalenie jajowodów, jajników i zapalenia otrzewnej. Aby zwalczyć chorobę za pomocą tych samych środków dezynfekujących.

Pasterzyca (cholera) to ptak w każdym wieku. Źródłem zakażenia są chore gęsi, wydzielające patogen przez wysięk z nosa i odchody. Świnie mogą zarazić się, nosicielami infekcji są kleszcze, muchy.

Choroba jest ostra, ptak może nagle umrzeć, bez żadnych specjalnych objawów klinicznych. Śmiertelność sięga 70-80%. Używany w leczeniu antybiotyków, leków sulfonamidowych. We wszystkich przypadkach poważnych chorób - skontaktuj się z lokalną kliniką weterynaryjną.Przechowywanie drobiu i mięsa

Gęsi przeznaczone do uboju trzymane są bez karmy przez 10-12 godzin. W tym czasie żywność jest całkowicie strawiona, a przewód pokarmowy oczyszczony. Konieczne jest, aby ptak miał dostęp do wody, ponieważ spowoduje to lepsze przepłukanie jelita.

Ubój można dokonać na dwa sposoby: wewnętrzny i zewnętrzny. W warunkach gospodarki gospodarstwa domowego droga zewnętrzna jest bardziej dostępna. Ostry nóż wyciąć lub przebić tuż pod lewym płatem ucha. Krwawienie odbywa się na specjalnej rynnie w ciągu 2-3 minut.

Łatwe zakładanie klapy natychmiast po uboju, aż tusza będzie zimna. Przy zewnętrznym uboju łatwiej jest wyrywać mięso z tuszek, co zmniejsza niebezpieczeństwo rozerwania skóry. Lepiej jest, aby zastosować pół-park. Temperatura wody w kąpieli + 53 ° C, czas trwania tusz w wodzie do 120 sekund. Nadmierna temperatura wody prowadzi do pogorszenia prezentacji. Wskazane jest ekstremalne skrócenie czasu między obróbką cieplną a usuwaniem upierzenia, zapobiegając ochłodzeniu tusz. Najpierw pióra są usuwane ze skrzydeł i ogona, a następnie z klatki piersiowej, pleców, nóg. Pióro należy ostrożnie wyjmować, aby nie uszkodzić skóry.

Po wyjęciu wstrzykiwacza i opalenizny z tuszy. Następnie przemywa się go zimną wodą i pozostawia do ochłodzenia na 3 godziny. Przechowywać w temperaturze 0 ° C do 2 ° C. Przez długi czas tuszki są zamrażane w temperaturze -10 ° C. Ptak może być przechowywany w lodówce bez utraty smaku przez okres do 2-3 miesięcy.

Może być przechowywany w okresie jesienno-zimowym i bez wyjmowania pióra. Tłuszczowe zwłoki są wywieszone w holu wejściowym - bezpieczeństwo do kwietnia jest dobre.Zbieranie i składowanie jaj

Jaja przeznaczone do długotrwałego przechowywania wyjmuje się z gniazda czystymi dłońmi, trzymając ostre i tępe końce dwoma palcami. W żadnym przypadku nie należy ich myć, nawet przy użyciu czystej wody, ponieważ spowoduje to uszkodzenie folii odpornej na działanie błon.

Możesz przechowywać je w zimie w chłodnym pomieszczeniu w temperaturze nie niższej niż 0 ° С i nie wyższej niż 12 ° С przez dwa lub trzy tygodnie. Jeśli chcesz zachować je dłużej, użyj metody suchego opakowania. Jako materiał opakowaniowy używano otrąb, plew, owsa, piasku, popiołu drzewnego.I jeszcze ciekawiej

Mięso gęsie ma niską zawartość cholesterolu, ma zdolność uwalniania radionuklidów

Konieczne jest sadzenie gęsi na jajach tylko wtedy, gdy mają ciepłe nogi i zaczyna się szczypać od piersi.

Konieczne jest transportowanie jaj, umieszczanie ich w pojemniku ostrym końcem w kierunku jazdy.

Przechowuj jajka 1,5 miesiąca. ułożone poziomo. Systematycznie muszą być odwrócone przez noszenie rękawiczek.

Najokazalsze ciasto dzieje się na jajach gęsich.