Jeśli ptak jest chory, to musi być leczony


Hodowlę drobiu prowadzę od bardzo dawna. W tym czasie nauczyłem się rozpoznawać przy najmniejszych dowodach, czy moje zwierzęta czują się dobrze, czy coś im przeszkadza.Sunstroke uderzył w to miejscePodczas opieki nad ptakiem ważne jest przestrzeganie wszystkich zasad żywienia i zakwaterowania. W przeciwnym razie twoje zwierzęta mogą rozwinąć choroby niezakaźne, takie jak awitaminoza, dziobanie, zatrucie i choroby narządów trawiennych i narządów płciowych.

Przy stałym braku wody u ptaków może wystąpić głód wody. Nie chce jeść, siada, wyciąga szyję, zamyka oczy i otwiera dziób, tracąc na wadze.

Ostrożnie monitoruj temperaturę w pokoju dla ptaków. Młode zwierzęta przechłodzono z gwałtownym spadkiem temperatury do 13-15 ° C. Ptak wpada w stan depresji, leży na boku, może drżeć, a nawet drgawki. Pisklęta do 10 dnia życia umierają w pierwszych godzinach. Dwa tygodnie giną, gdy temperatura spada do 2 ° C.

Przy podwyższonej temperaturze i wilgotności w pomieszczeniu, braku świeżego powietrza, podczas transportu w zamkniętych maszynach w gorącym sezonie, a także przy długim spacerze w słońcu, twój ptak może uderzyć w udar cieplny. Jego znakami są: chwiejne chodzenie, drżenie, zadyszka.

Zakłócenia w karmieniu i utrzymywaniu czasami prowadzą

do faktu, że ptaki zaczynają dziobać się nawzajem. Jest to spowodowane nieodpowiednim odżywianiem białek i witamin, naruszeniem reżimu picia, słabej wentylacji. Dziobiony ptak musi być odizolowany od reszty.Bez witamin - nigdziePtak, podobnie jak człowiek, potrzebuje witamin. Jeśli twój młody wzrost pozostaje w tyle, traci apetyt, to znaczy, że brakuje mu witaminy A. Kurczęta w takich przypadkach mają słabość, potargane upierzenie, zapalenie błony śluzowej oczu, słabe zabarwienie dzioba i nóg. Aby tego uniknąć, w okresie letnim kurom i kurom należy podawać drobno posiekane warzywa, dynie, marchewki, zimą - mączkę z trawy, kiszonki z trawy, marchewki i igliwia.

Rachit ptak zachoruje, jeśli brakuje mu witaminy D, lub mineralne odżywianie jest zaburzone lub brakuje mu światła słonecznego. U chorych zwierząt chód jest trudny, końce żeber i stawów są pogrubione, kość klatki piersiowej, kręgosłup i kończyny są zakrzywione. U kurcząt produkcja jaj zmniejsza się, układa się je cienką skorupką lub całkowicie bez skorupki.

Aby leczyć i lepiej zapobiegać krzywicy, napromieniowane drożdże i pasze mineralne, zwłaszcza mączka mięsno-kostna, powinny zostać dodane do diety drobiowej. Konieczne jest podanie jej oleju z ryb i suchego preparatu witaminy D - wideo.

Ale z braku witamin z grupy "B" kurczęta cierpią najpierw. Mogą rozwinąć się biegunka, nerwowe drgawki szyi, nogi, porażenie nóg i skrzydeł, wzrost jest opóźniony, a upierzenie jest potargane. Dlatego należy im podawać drożdże piekarskie, kiełkujące ziarna, odpady mleczne, świeże warzywa, otręby pszenne itp.Co się stało z kurą?Często kury, a szczególnie młode na początku składania jaj oraz w okresie intensywnego składania jaj, cierpią na choroby narządów wytwarzających jajka. W jajowodzie rozpoczynają się procesy zapalne, układanie jaj staje się trudne. U kurcząt obserwuje się niepokój ruchowy, siedzą w gnieździe przez długi czas, dwa, a czasem więcej zatrzymanych jaj, są wyczuwalne w jajowodzie - tworzy się blokada jajowodu. Aby ułatwić składanie jaj kurom, wazelina jest wstrzykiwana do szamba, a jajka przylegają do niej. Ponadto konieczne jest poprawienie karmienia i konserwacji. Wszakże niedrożność jajowodu powstaje właśnie z powodu złego karmienia kur, ich zatłoczonej zawartości w pokoju, wilgoci i brudu.

Przyczyną utraty jajowodu może być wyburzenie dużych jaj (żółtka), zapalenie jajowodów i kloaki, zaparcia i biegunka. Upadły jajowód należy umyć zimną wodą, a następnie roztworem nadmanganianu potasu i bezpośrednio do kloaki. Następnie zaleca się umieścić kawałek lodu lub śniegu w jajowodzie.

Warstwa cierpiąca na chorobę jajowodu często zdmuchuje "złe" jaja: dwa żółtka, anzheltkie, z różnymi krzywiznami skorupy, wzrostami, obecnością plamek krwi w białku, małych i innych. W takim przypadku, jeśli wszystkie warunki kurcząt są spełnione i nadal zawierają zepsute jaja, takie kurczęta są odrzucane.Wojna z pasożytamiNajgorszym wrogiem drobiu są pasożyty skórne. Z powodu ich przybierania na wadze, produkcji jaj, puchu i pierza pogarszają się. Mogą być nosicielami patogenów chorób zakaźnych.

Pod skrzydłami i w pobliżu kloaki ptaka jest ulubioną ostoją puff-zjadaczy.

Kąpiele popielne zainstalowane w domu pomogą sobie z nimi poradzić. Drewniane pudełko o długości 100 cm, szerokości 70 cm i wysokości 20 cm wylewa się na mieszaninę drobnoziarnistego drobnego suchego piasku i popiołu z pieca. Zaleca się dodanie 200 g siarki w proszku do każdego kubła mieszanki. Kurczaki z doskonałym polowaniem kąpią się w kąpieli popielatej i są w ten sposób wolne od pasożytów.

Drób cierpi na pasożyty wysysające krew - pluskwy i kleszcze. Aby walczyć z pluskwami, użyj takich rozwiązań opartych na 1 kwadracie. m powierzchni pomieszczenia: 150 ml 1-1,5% wodnego roztworu chlorofosu; 100-150 ml 1% emulsji Karbofos; 150 ml 1% wodnej emulsji chlormetafosu-3. Podczas przetwarzania pomieszczenia usuń ptaka i upewnij się, że preparat nie dostanie się do poidła, karmideł i gniazd. Dezynfekcja powtarza się po 14 dniach.

Roztocza kurze są niebezpieczne, ponieważ gryzą skórę, ssą krew i wstrzykną trującą ślinę do rany. Opór choroby ptaków zmniejsza się, traci na wadze, staje się mniej płodny, młody rośnie wolniej. Środki przeciw kleszczom - dokładne oczyszczenie pomieszczenia i zapasów, traktowanie pomieszczenia roztworem kreoliny za pomocą wody. Cały sprzęt należy umyć roztworem sody, usunąć ściółkę i spalić.

Świerzbka lub tzw. Świerzbka jest spowodowana przez najmniejsze świerzbowce. Przenosi się od chorego ptaka do zdrowego poprzez ściółkę, poidła, karmnik, osobę opiekującą się ptakiem. Jeśli świerzb nie jest leczone, może trwać latami. Roztocza przenikają przez łuski nieperforowanej części nóg i tworzą swędzenie w postaci małych guzków i strupów. Następnie łuski są unoszone, opadają, a szare warstwy, przypominające wygląd wapna, są odsłonięte. To bardzo niepokojące kurczaki, ponieważ dręczy je swędzenie, pogarsza je upał, a szczególnie noc. Objawy choroby są najbardziej widoczne wiosną i latem, wraz z nadejściem chłodów, zanikają.

Zabieg polega na zniszczeniu kleszczy na nogach ptaka i przywróceniu skóry. Najstarszym, najbardziej niezawodnym i nieszkodliwym środkiem ochrony jest smoła brzozowa, w której obie nogi ptaka są zanurzone w stawie skokowym (kolano) przez 1-2 minuty. Możesz również trzymać stopy w ciepłej wodzie z mydłem przez 30 minut. Następnie traktuje się je 1% roztworem creolinu. Obowiązkowe jest czyszczenie pomieszczenia i leczenie 2-procentowym roztworem chlorofosu. Możliwe jest przeprowadzenie biologicznego zwalczania kleszczy, uwalniając dom przez 1 miesiąc od ptaka. W tym okresie roztocza umrą.

Często kurczęta dotykają najprostsze jednokomórkowe organizmy (kokcydia). Z ich powodu ptak zachoruje na kokcydiozę, która jest przenoszona przez żywność i wodę. Chory ptak pije dużo wody, jego kał jest brązowy z krwią. Leczenie można prowadzić tylko zgodnie z zaleceniami weterynarza.

Jaja ascarid może dostać się do ciała ptaka. Mają 7-10 cm długości i są powszechnie spotykane w jelicie cienkim. Ptak chorej na glistniczość traci na wadze, trawienie zostaje zakłócone i dochodzi do biegunki z wydzieliną krwi. Konieczne jest leczenie piperazyną w dawce 0,5 g na 1 kg masy drobiu zmieszanego z karmą lub wodą dwa razy dziennie. Ponadto konieczne jest spalenie ściółki i dezynfekcja pomieszczenia.

Salmonelloza (gorączka paratyfuzowa) ptaków - ostra choroba zakaźna. Chore ptaki mogą być źródłem infekcji dla ludzi. Objawy choroby pojawiają się nagle: chore kurczęta stają się nieruchome, stają się senne, spojówka oczu ulega zapaleniu, z którego oczy są na wpół zamknięte lub zamknięte. Śmiertelność sięga 70% i więcej. Dorosły ptak prawie nie choruje na salmonellozę. Leki z grupy Sulfa i antybiotyki są stosowane w leczeniu pacjentów. Te ostatnie są karmione mokrym zacierem.

Kolibakterioza występuje u młodych zwierząt w wieku do 3 miesięcy. Charakterystyczne cechy: depresja, brak apetytu, pragnienie, trudności w oddychaniu, świszczący oddech, pogarsza ruch ptaka.