Dom dla jeży


Jeże żyją w domach wielu. Pomimo długiego zimowania i nocnego życia, zwierzęta te są najbardziej widoczne w ogrodzie lub w ogrodzie. Są bardzo przydatne: jeże żywią się chrząszczami, ślimakami, gąsienicami i innymi owadami, które szkodzą wszystkim uprawianym roślinom.

Jeśli chcesz przyciągnąć jeża, często odwiedzaj witrynę, nakarm ją. Chętnie zjadają kawałki pozostawione dla nich z naszego stołu. Czasami jeżyom oferuje się chleb z mlekiem, ale takie jedzenie jest dla nich szkodliwe: powoduje choroby zębów i niestrawność (biegunka i odwodnienie). Lepiej jest stosować suchą karmę dla kotów lub psów na bazie mięsa w mieszaninie z płatkami owsianymi (1: 3). Szczególnie ważne jest karmienie jeży jesienią, kiedy przygotowują się do zimowania.

Około 25% jeży nie żyje do wiosny. Jednym z głównych powodów jest niezadowalające miejsce zimowania.
W naszej daczy zrobiliśmy drewniane pudełko na jeże, trochę jak małą budę. Zimą jeże tam zimą, a latem chowają się przed deszczem. Dom został umieszczony w ustronnym miejscu, za budynkiem gospodarczym, aby nie przeszkadzać zwierzętom po raz kolejny. Wiosną tego roku w domu pojawił się potomek, a teraz mamy kilka jeży. Stworzyłem dla nich jeszcze jeden mały domek, a także w pierwszych rzucanych suchych liściach (siano lub słoma do użycia do układania jest niemożliwe, ponieważ może zaszkodzić jeżom). Mamy nadzieję, że tej zimy nasi przyjaciele przetrwają.