Dla zwierząt domowych, ziołowych herbat i kąpieli


- Ptaki przydają się do wlewu jagód. Połowę szklanki jagód trzeba popić szklanką wrzącej wody, pozwolić jej parzyć przez 24 godziny i stopniowo dodawać do wody do picia.
Napar z jagód i czeremchy powinien być podawany słabo, ponieważ może spowodować zatwardzenie u ptaków.
- Przydatne jest dla wszystkich zwierząt domowych (gadów, ptaków, ssaków), aby dodać napar z liści pokrzywy do wody pitnej. 7-10 gram pokruszonych suchych liści zalać szklanką wrzącej wody, nalegać aż do schłodzenia.
- W futrze małych zwierząt zaczynają się pasożyty wyglądające jak wszy - rzęsy. Zwykle można je zobaczyć na głowie, szyi i kończynach przednich. Voyoedy powodują swędzenie i niepokój zwierząt, skóra staje się czerwona, pokryta łuskami i skorupkami, włosy wypadają.
Aby zwalczać rzęsy, stosuje się 5-10-minutowe ciepłe kąpiele w serii wywarów (gotuj 3 łyżki ziół w dwóch szklankach wody przez 10 minut, pozostaw do ostygnięcia). Leczenie zwierząt należy powtórzyć po 3-4 dniach, a następnie po tygodniu. W tym samym czasie komórkę należy zdezynfekować 5-6% gorącym roztworem sody kaustycznej.
- W diecie ptaków należy wprowadzić paszę dla zwierząt - twarożek, gotowane jajka kurze, robaki posiłek. Podczas karmienia stromymi jajami kurzymi dobrze jest dodać do nich startą marchewkę. Ta żywność psuje się szybko, więc należy ją podać natychmiast po przygotowaniu.
Nie karm zwierząt domowych jakimkolwiek rodzajem paszy. Mieszanina powinna składać się z co najmniej trzech do czterech rodzajów ziarna.


Daria SVIRIDOVA , biolog, SamaraŚrodki ludowe dla pasożytów skóry


W ciepłym sezonie bydło często cierpi na larwy podskórnej muchy. Czy są jakieś środki ludowe do zwalczania tego i innych pasożytów, nie chciałbym używać chemii?
V.I. ZUBKOVA, region Orenburg

W arsenale ludowej weterynarii znajdują się rośliny, z którymi można walczyć nie tylko podskórnie, ale również z innymi pasożytami i chorobami skóry. Zasadniczo z tych roślin przygotować proszek, maści, wywary.
Na przykład świeże liście glistnika, ich proszek lub maść na wazelinie lub lanolinie pomagają dobrze świerzbom skóry u zwierząt.
Proszek z suszonych koszyczków z rumianku jest skutecznym lekarstwem na pchły, wszy, wszy, kleszcze, a także na larwy podskórnej muchy. Proszek posypany jako ciało zwierząt i ptaków oraz śmieci. Z larw grzechotnika przygotować zawiesinę wody z proszku i zwilżyć plecy.
Odwar z korzeni lub naparu alkoholowego białego ciemiernika wciera się w skórę grzbietu krów, a tym samym pozbywając się larw gadów. Tylko bądź ostrożny - roślina jest trująca.
Możesz sam sporządzić emulsję smoły i użyć jej do leczenia świerzbu u zwierząt, jako środka przeciwpasożytniczego, dla powolnych gojących się ran itp. Aby to zrobić, weź 10 części smoły brzozowej, 4 części mydła, 100 części gorącej wody. Dobrze wymieszaj i nasmaruj dotknięte miejsca.

Maya BIRYUKOVA , region OrzełDziurawiec i aloes mastitis


Chcę podzielić się z czytelnikami tajemnicami dotyczącymi opieki nad krowami.
Wymię smaruje tylko oleje roślinne, więc pęknięcia w sutkach nigdy się nie zdarzają. I przy pierwszych jałówkach jednocześnie opuszczają sutki brodawki i bezboleśnie przez 2-3 tygodnie.
Leczę zapalenie sutka u krów bez zastrzyków, tylko napar z dziurawca i kleiku, przeszedł przez maszynę do mielenia mięsa z aloesu. Jest całkowicie utwardzony, bez pozostawiania pieczęci w postaci kulek w sutkach.


Tatyana Vladimirovna MIRONOVA , Samara Region