Cukrzyca - cukier, smak - gorzki


Dla was, drodzy czytelnicy, spotkaliśmy się z endokrynologiem Iriną Vladimirovną BAGIYAN i poprosiliśmy ją, aby mówiła o cukrzycy w przystępny i zrozumiały sposób.

Tak więc zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę. Szaleńczo przeszukujesz literaturę w poszukiwaniu wyjaśnienia i niczego nie znalazłeś, z wyjątkiem terminów medycznych, idziesz na spotkanie z lekarzem.
- Doktorze, więc czym jest cukrzyca?
- Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, w której dochodzi do naruszenia metabolizmu węglowodanów, co powoduje podwyższenie poziomu glukozy (łatwiej - cukru) we krwi. Glukoza ma ogromne znaczenie w organizmie człowieka, jest źródłem energii dla wielu komórek. Glukoza dostaje się do organizmu z pewnymi rodzajami żywności - węglowodanami, a także z wątroby, gdzie znajduje się zapas w postaci glikogenu. Oba te źródła "dostarczają" glukozę do krwi, skąd muszą być rozprowadzane w komórkach całego organizmu. Sam glukoza nie może dostać się do komórek. Wymaga to insuliny - hormonu produkowanego w trzustce.
Insulina jest jedyną substancją, która może obniżyć poziom cukru we krwi. Wprowadzenie glukozy z krwi do komórek ciała prowadzi do obniżenia jej poziomu we krwi.
- Jaki jest normalny poziom glukozy we krwi?
- Od 3,5 do 5,5 mmol / l na czczo.
- Jakie są główne objawy cukrzycy?
- Istnieją dwa rodzaje cukrzycy.
Cukrzyca typu 1 występuje u dzieci i młodzieży (w wieku do 30-35 lat). Choroba rozwija się w wyniku uszkodzenia komórek B wysepek trzustkowych, w wyniku czego produkcja insuliny gwałtownie spada. Początek choroby jest trudny do zauważenia: osoba nagle zaczyna pić dużo płynu, znacznie traci na wadze, uwalnia duże ilości moczu. Aceton może pojawić się w moczu.
Ten typ cukrzycy jest nazywany insulinozależnym. Główną metodą leczenia jest podawanie insuliny.
Cukrzyca typu 2 zwykle choruje w bardziej dojrzałym wieku. Ilość insuliny w organizmie jest wystarczająca lub nieco mniejsza niż normalnie, ale wrażliwość tkanek na insulinę jest znacznie zmniejszona.
Cukrzyca typu 2 występuje u osób z wrodzoną predyspozycją do niej, częściej u osób z nadwagą. Choroba rozwija się stopniowo i nie wymaga leczenia insuliną. Gdy poziom cukru we krwi wzrasta powyżej 10 mmol / l, pojawia się w moczu. Osoba doświadcza stałej suchości w ustach, pragnienia, pije dużo płynów, często oddaje mocz, mocz staje się lepki z powodu obecności w nim cukru; może wystąpić swędzenie skóry i narządów płciowych. Wysoki poziom cukru we krwi stwarza dogodne warunki do rozmnażania bakterii i grzybów, dlatego możliwe są różne zmiany grzybicze i krostkowe skóry, słabe gojenie się otarć i skaleczeń.
- Doktorze, kiedy rozpoznaliśmy oznaki choroby, czy możliwe jest rozpoczęcie leczenia samemu?
- Nie radziłbym tego robić. Konieczne jest wizytę endokrynologa. Z reguły lekarz zaoferuje ci naukę w "Szkole pacjenta z cukrzycą". "Wróg", tj. choroby, musisz wiedzieć "osobiście" i umiejętnie sobie z tym poradzić. Takie szkoły istnieją w dużych poliklinikach miasta Samara, a największe centrum oparte jest na MSCH numer 9. Tam doświadczeni endokrynolodzy opowiedzą o tej chorobie, jakie mogą być konsekwencje, jeśli nie jest ona leczona, jak prawidłowo organizować jedzenie, pracę, odpoczynek, jak kontrolować poziom glukozy we krwi.
Ponadto lekarz, którego obserwujesz, biorąc pod uwagę współistniejące choroby, warunki pracy i życia, poda indywidualne zalecenia dotyczące dalszego leczenia.
Wszystko, co powiem dalej, dotyczy cukrzycy typu 2, tj. niezależny od insuliny. Oczywiście coś w moim życiu będzie musiało się zmienić.

A więc:
Staraj się zawsze być spokojny i zrównoważony, ponieważ stres prowadzi do wzrostu poziomu cukru we krwi!
Żyj pod hasłem "Nie dzień bez aktywności fizycznej"!
To może być poranne ćwiczenia, normalne chodzenie. Nieźle zamiast windy iść na 2-3 piętra; pływanie, praca w kraju bez znacznych obciążeń, czyli małe, ale stałe, są przydatne.
Ważne jest, aby pamiętać, że ćwiczenia również zmniejszają poziom cukru we krwi.
Pamiętaj, aby przestrzegać diety. Prawidłowe odżywianie osoby ma ogromne znaczenie w leczeniu cukrzycy. Musi być kompletny, zrównoważony pod względem zawartości białek, tłuszczów, węglowodanów; ułamek - 4-5 razy dziennie, ale w małych porcjach.
Nie przejadaj się, nie jedz w nocy!
Węglowodany w codziennej diecie powinny zawierać 60 procent, tłuszcz - 24 procent, białko - 16 procent. Dzienne spożycie kaloryczne żywności - w zależności od wagi, wieku, stylu życia. Ponadto powinna istnieć odpowiednia zawartość witamin i minerałów.
- Więcej, proszę.
- Ponieważ mówimy o diecie osób, które oprócz cukrzycy mają zazwyczaj nadwagę, należy ściśle monitorować zawartość tłuszczu w żywności. Możesz użyć tłuszczu o zmniejszonej zawartości tłuszczu, które powinno stanowić jedną trzecią spożycia tłuszczu, dwie trzecie powinno być w rafinowanych tłuszczach roślinnych - słoneczniku, oliwach z oliwek.
Unikaj "ukrytych" tłuszczów (nie smażyć żywności, ale piec, gotować na wolnym ogniu lub gotować). Usuń widoczny tłuszcz z mięsa; stosować niskotłuszczowe odmiany wołowiny, cielęciny, królika, kurczaka - bez skóry; niskotłuszczowe odmiany ryb.
Przydatne jest stosowanie produktów mlecznych, najlepiej o niskiej zawartości tłuszczu zsiadłego mleka (15 procent) do pół litra dziennie, niskotłuszczowego twarogu, sera, majonezu.
Węglowodany zajmują bardzo ważne miejsce w diecie, ponieważ są głównym źródłem energii. Łatwo wchłaniane węglowodany są szybko wchłaniane w przewodzie żołądkowo-jelitowym, znacznie zwiększając poziom cukru we krwi. Są to węglowodany, takie jak miód, cukier, soki owocowe, piwo. Używanie tych produktów jest niepożądane.
Inny rodzaj węglowodanów ma mniej właściwości wzmacniających cukier: chleb z dodatkiem otrębów; wszystkie zboża z wyjątkiem manny; makaron; ziemniaki gotowane w "mundurkach" lub dodawane do pierwszego dania.
Pamiętaj, aby jeść warzywa i owoce, zgodnie z zasadą: "Warzywa i owoce, a do nich mięso i ryby".
Możesz dowiedzieć się więcej na temat produktów spożywczych od swojego lekarza lub na stronie gazety Dachnitsa, wysyłając swoje pytanie.
- Doktorze, co nam radzi tradycyjna medycyna?
- Powiedzmy, "nowy to dawno zapomniany stary". Coraz bardziej aktywnie lekarze zaczynają korzystać ze starych metod ziołolecznictwa, w których szeroko wykorzystuje się środki z "zielonej farmacji".
- Pytaj przepisy.
- 15-20 g strąków fasoli gotowane przez 3-4 godziny w 1 litrze wody, gotowane do połowy objętości. Powstały bulion jest filtrowany i spożywany pół szklanki 30 minut przed posiłkiem 3-4 razy dziennie;
- korzeń mniszka lekarskiego, łopian, cykorię 1 łyżeczkę, zalej dwie filiżanki wrzącej wody, odstaw na godzinę, odcedź i weź 1 łyżkę. łyżka przed posiłkami. Dzienna dawka - pół szklanki;
- liść laurowy (10 liści) wlewa się z trzema szklankami wrzącej wody, nalegając na 2-3 godziny, weź pół szklanki 3 razy dziennie przed posiłkami.
- Dziękuję za informacje informacyjne.
- I jeszcze raz chcę przypomnieć, że choroba jest z pewnością łatwiej zapobiec, niż leczyć. Ale jeśli "słodka" choroba dyktuje własną, w żadnym wypadku nie-cukrową zasadę, nie powinieneś rozpaczać. My, lekarze, twierdzimy, że cukrzyca nie jest chorobą, ale nowym sposobem na życie i wszystkim nowym, choć trudnym, ale można się przyzwyczaić i potrzebować. Jeśli zastosujesz się do prostych zaleceń, twoje życie będzie długie i pełne krwi. Zdrowie dla ciebie!