Artrosdler Dusznika - nie asystent


Wiosna przyszła ponownie ... Mieszkańcy lata przyjęli "pozycję bojową": pełni wiary w niezwyciężoność swoich planów osiągnięcia żniwa. I tak będzie, jeśli wysłucha rady lekarza najwyższej kategorii, Władimira Nikołajewicza Beketowa.

To jest pytanie, jak pokonać chorobę zwyrodnieniową stawów?
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą chorobą stawów, szczególnie widoczną u starszych mieszkańców lata. U osób starszych (powyżej 60 lat) generalnie odpowiada za 97 procent wszystkich uszkodzeń stawów. Istotą choroby w degeneracji chrząstki stawowej, w wyniku której traci ona właściwości amortyzatora, na powierzchniach stawowych wzrasta obciążenie. Są zdeformowane, na ich krawędziach wzrasta osadzanie się soli. Przejawia się to poprzez zmianę konfiguracji stawów, bóle w nich i ograniczoną mobilność, które występują nawet po niewielkim wysiłku fizycznym. Ponadto, w początkowych stadiach bólu, drobne bóle są po prostu nudne, nieprzyjemne odczucia w stawach, pogarszane ruchem w nich. W godzinach porannych te połączenia są ciasno ruchome, a rozgrzanie się zajmuje około 15 minut, więc osoba może zacząć się poruszać, jest już mniej lub bardziej opływowa. Ale mimo wszystko, nawet po rozgrzaniu, pacjent słyszy chrupnięcie w dotkniętych stawach. Nogi i dłonie męczą się znacznie szybciej niż przed chorobą, a chrupiące połączenie, nawet po krótkim obciążeniu (np. Chodzenie), staje się czerwone i opuchnięte. Oczywiście kompetentny specjalista i skargi związane z inspekcją będą wystarczające do prawidłowego ustalenia diagnozy, ale wciąż jesteśmy badani, aby uzyskać skuteczne leczenie. Z tego punktu widzenia należy wykonać zdjęcie rentgenowskie dotkniętego stawu. Zmiany, które zobaczymy na zdjęciu radiologa, są wystarczająco charakterystyczne, aby było to w pełni udokumentowane potwierdzenie choroby zwyrodnieniowej stawów.
A potem? Dalej - badania krwi (od żyły i palca) i na ich podstawie, aby rozpocząć leczenie. Jak zwykle jest to skomplikowane: polega na wyznaczeniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych przez lekarza (co w szczególności nie jest przedmiotem naszej dzisiejszej rozmowy, ale treść rozmowy z lekarzem ogólnym, a jeszcze lepiej - reumatologiem). Celem leczenia funkcjonalnego, jakie może zaoferować lekarz prowadzący, jest kinetapia, fizjoterapia, leczenie chirurgiczne, przywracanie upośledzenia czynności stawów itp., A także własne ćwiczenia fizjoterapeutyczne, które każdy pacjent może wykonać sam - codziennie, przynajmniej w kraju, chociaż w domu ...
Ale zanim zacznę mówić o ćwiczeniach fizjoterapeutycznych, chcę wyjaśnić sytuację. Oczywiście, każdy letni mieszkaniec powie mi: "Tak, jestem już w daczy, hoo, jak się zgromadzę, i jest też coś w rodzaju wychowania fizycznego". Chodzi o to, że podczas wykonywania określonej pracy (i na daczy, wszystkie są dość określone - że łóżka powinny być wykopane, że nie ma wody do przewozu) niektóre stawy i niektóre grupy mięśni, tj. niektóre stawy i mięśnie będą przeciążone w określonych kierunkach. Inne zostaną całkowicie rozładowane, a mięśnie wokół nich ulegną atrofii. To nie przypadek, że przystojni kulturyści pracujący na symulatorach wygrywają na konkursach piękności, ale nie na ładowarkach portowych, chociaż ładunki są prawie takie same. Ale niektóre równomiernie i roztropnie ładują swoje mięśnie, osiągając zdrowie i urodę, podczas gdy inne, w wieku 40 lat, cierpią na zapalenie korzonków nerwowych i wcześniej przechodzą na emeryturę z powodu niepełnosprawności. Naszym zadaniem jest złagodzić ból stawu poprzez złagodzenie jego pracy i przeniesienie obciążenia na inne mięśnie i stawy. Jest to możliwe tylko za pomocą terapii ruchowej. Kiedy pracujesz w daczy, i tak nie uciekniesz od stereotypowych ruchów - mieszkańcy lata, nawet z zapaleniem korzeni nerwowych, rzucają się, aby wykopać łóżka na wiosnę. Ale wiedząc o bolącym stawie, musi być roztropnie obciążony: 15 minut pracy, 5 minut odpoczynku (koniecznie siedzenie na solidnym stołku lub leżenie na twardej, zimnej powierzchni).
Jeśli osteoartroza dotyka stawy nóg, nie ma się czego wstydzić, trzeba podnieść laskę i iść nią, nawet w kraju. Jeśli buty są sztywne, musisz zwrócić na to uwagę: kup buty z niskimi obcasami i miękkie elastyczne podeszwy (tenisówki są w porządku). Jeśli istnieje możliwość wykonywania pracy podczas siedzenia, musisz zrobić to w ten sposób - pozwól stawom odpocząć. Aby waga nie wywierała zbyt dużego nacisku na nogi, nie byłoby źle ważyć wiosną. A jeśli istnieje nadwyżka wagi, w kwietniu-maju doprowadzić do normalnego. Na pierwszej zielonej przechodzi łatwo i niezauważalnie. Aby nie używać parametrów modeli zdjęć, proponuję formułę do określenia idealnej wagi:
Р = 50 + 3/4 х (Н-150) + (Т-20): 4, gdzie is jest idealną wagą mężczyzny, Н jest wysokością na cm, T jest wiekiem w latach.
Ta formuła bierze pod uwagę wiek osoby i to, co by było, inne rzeczy byłyby równe, otyłość dla osiemnastolatka, byłaby normalną wagą dla sześćdziesięciolatka. Idealna waga kobiety o tym samym wzroście i wieku będzie wynosić 0,9 R. Normalizacja masy ciała prowadzi do zmniejszenia ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów i hamuje jej progresję.
Jeśli staw po obciążeniu jest chory, należy podjąć środki nadzwyczajne, a następnie wszystko pasuje. Możesz spróbować podgrzać (podgrzewacz) na bolącym stawie, możesz i zimno (czasami pomaga). Możesz wypić pigułkę analgetyczną lub paracetamol. Możesz pocierać chore miejsce za pomocą kremów takich jak "Fastum-gel" lub "Finalgon". Musiałem przeprowadzić kampanię z nowobankami obkalyvaniye, ale lepiej nie doprowadzić do takiego stanu, kiedy ból stanie się przeszkodą w ruchu. I dlatego kończąc rozmowę, chcę udzielić praktycznej porady. Teraz nadszedł czas, aby zdecydować o swoim ulubionym lekarzu, jaki to atak w stawach, jak prowadzić profilaktykę i jakie ćwiczenia (w szczególności!) Pomoże złagodzić stan stawu i poprawić jego stan? A może nawet przeprowadzić profilaktyczny kurs leczenia, aby spotkać wiosnę i lato w pełni uzbrojony, zdrowy i mobilny.

Życzę ci szczęścia i zdrowia. A jako ulubieniec młodości Wiktor Tsoi śpiewał: "Uważaj! Dbaj o siebie! "- a następnie, niewątpliwie, długo będziesz żyć i będziesz się cieszyć z letniego domku i pracy nad nim.