Aromatyczna altana


W porównaniu z innymi grupami mieszkańców letnie mieszkańcy i właściciele działek gospodarstw domowych mają niewątpliwe zalety w tworzeniu takiej altanki i łatwo dostępne środki.


Kilka lat temu, na prośbę fitohoterapeuty - uzdrowiciela ludowego Władimira Wasiljewicza Berezy - mogłem pracować nad projektem wykorzystania smaków w procesie treningu sportowego (tworząc pewne sportowe podniecenie przed treningiem i łagodząc napięcie po nim). Podstawowe zasady tego projektu: wykorzystanie naturalnych smaków - fitoccydów roślin rosnących w okolicy, mobilność (zdolność do szybkiego przemieszczania się, do całkowitego demontażu na zimę) i łatwość produkcji - narodziły się tak, jakby od razu. Dodatkowymi wymaganiami były również: estetyka, komfort i wielofunkcyjność. W oparciu o te zasady powstało konstruktywne rozwiązanie: altana znajdująca się obok obiektu sportowego. W tej altanie umieszczono aromatyczne rośliny w postaci oddzielnych gałęzi, mioteł lub doniczek i pojemników. Ale ostateczny projekt został niespodziewanie zainspirowany przez moją krewną (córkę i zięcia), instalację mobilnej altany na mojej stronie (patrz zdjęcie).
W aromaterapii można z powodzeniem stosować gałęzie sosnowe, limonki; dzikie zioła piołunu, mięty, tymianku, szałwii; uprawiany i dziko rosnący świerk, jałowiec; dekoracyjne, ogrodowe i ogrodowe: nagietki, groszek, nagietek, matthiol, piwonie, róże, bzy, czeremchy, koper; geranium w pokoju i inne korzenno-aromatyczne rośliny. Fitoncydy takich roślin pomogą w leczeniu wielu chorób, w szczególności chorób oskrzelowo-płucnych. Do tego możesz użyć lawendy, rozmarynu, sosny, tymianku i szałwi. Kojące działanie geranium, lawendy, melisy i kopru włoskiego oraz stymulujące - kolendra, mięta pieprzowa, rozmaryn i szałwia. Depresja może pomóc w usuwaniu geranium, hyzopu, lawendy i tymianku.
Mięta pieprzowa od dawna cieszy się dużą popularnością wśród letnich mieszkańców. Na wolności prawie nigdy nie występuje. Olejki eteryczne o odświeżającym, przyjemnym smaku i aromacie zawierają wszystkie nadziemne narządy mięty. Główny składnik tego oleju - mentolu, który ma właściwości miejscowe znieczulające, przeciwskurczowe i antyseptyczne, powoduje odruchowe rozszerzenie naczyń wieńcowych. Aromat mięty pieprzowej pomoże kaszel, katar, zapalenie oskrzeli i inne choroby oskrzelowo-płucne, przepracowanie, wyczerpanie nerwowe, utratę siły i stres. Pobudza aktywność umysłową, więc Pliniusz Starszy (w I wieku naszej ery) zalecił, aby jego uczniowie nosili wieńce z mięty na głowach, aby mózg pracował stale i aktywnie. Na zaproszonych spotkaniach w starożytnym Rzymie postanowiono przed przybyciem gości natryskuć salami naparem mięty, pocierać podłogę świeżymi liśćmi rośliny, ponieważ jej zapach sprzyja radosnemu nastrojowi.
W wielu mieszkaniach oraz letnich i letnich domkach zasiedlał geranium (pelargonium). Pozytywnie wpływa na układ nerwowy, działa harmonizująco w przypadku przepracowania, eliminuje niepokój, łagodzi gniew, daje radosny nastrój i jest doskonałym antydepresantem. U ludzi liście geranium nazywane są "nosem-gardła dla lekarza", a eksperymenty wykazały, że fitoncyty geranium niszczą do 80% różnych mikrobów w pomieszczeniu, w tym bakterii gronkowca.
Sosna zwyczajna oczywiście nie wchodzi w zakres bezpośrednich (bezpośrednich) zainteresowań letnich mieszkańców, nie zobaczymy go często na daczach. Ale w obecności nadrzewnej altany, powszechnego występowania roślin w bezpośrednim otoczeniu, a zwłaszcza z powodu spektrum pozytywnych właściwości sosny, warto zwrócić na to szczególną uwagę. Sosna (w naszym przypadku można z powodzeniem używać jej gałęzi) ma silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które pomagają w duszności, zapaleniu oskrzeli, tchawicy, zapaleniu płuc i gruźlicy płuc. Ponadto zapach sosny łagodzi układ nerwowy, zmniejsza ból głowy, eliminuje pesymizm i ucisk.
Jednak podczas wykonywania aromaterapii należy przestrzegać pewnych ograniczeń. Po pierwsze, jest to spowodowane możliwą reakcją alergiczną na tę lub inną roślinę. W związku z tym pożądane jest uprzednie poznanie reakcji alergicznej organizmu, kontaktując się ze specjalistą-alergologiem. Jeśli nie jest ci znany i nie ma potrzeby i chęci skonsultowania się z lekarzem, powinieneś przyjrzeć się reakcji swojego ciała, szczególnie na początkowym etapie aromaterapii. Nie od razu daj się ponieść kompozycji zapachów, ponieważ, po pierwsze, kompleks smaków może znacząco zmienić (wzmocnić lub wręcz przeciwnie osłabić) efekt głównego smaku na indywidualnym organizmie, a po drugie, trudniej jest zidentyfikować alergen w kompozycji.
Zwiększ zwrot fitoncydów z rośliny, a krążenie tych fitoncydów w altance pomoże wyposażyć go w wentylator powietrza. Uzupełniając odpowiednie obrazy medytacyjne (wizualne, muzyczne lub specjalne naturalne odgłosy, na przykład wodospad lub śpiew ptaków), można znacznie wzbogacić działanie fitoncydów na organizm ludzki, a tym samym szybciej i skuteczniej osiągnąć pożądany rezultat. Tak więc, w zwykłym letnim domku można mentalnie zwrócić zapach dzieciństwa, stworzyć świąteczny nastrój lub magicznie udać się w "duchowy lot" do odległych krajów.