Pięć zasad Sebastiana Kneippa


Przy brzegu jej ucha usłyszałem o niemieckim naukowcu, Sebastianie Kneipe. Chciałbym dowiedzieć się więcej o jego systemie hydroterapii.
Ekaterina VASILYEVA, region Samara

Pełna terapia Sebastiana Kneippa (1821-1897) pomaga wyleczyć Ciało, Ducha i Duszę. Uzdatnianie wody to tradycja zakorzeniona w odległej przeszłości. Siła natury zawsze była używana do leczenia różnych dolegliwości.
Przekonany o bliskim związku człowieka z naturą, Kneipp zastosował 5 zasad w leczeniu:

Hydroterapia
Kneipp używał wody jako środka do stymulacji organizmu poprzez zmianę temperatury, która wpływała na naczynia krwionośne, metabolizm i mięśnie. Rezultatem terapii była poprawa krążenia krwi, funkcji trawiennych i ogólnej poprawy ciała.

Ruch (fizjoterapia)
Oparte na naprzemiennym napięciu i relaksacji. Napięcie powoduje mobilizację wszystkich sił ciała, trening mięśnia sercowego i narządów krążenia oraz normalizuje zaburzenia metaboliczne. Uaktywnia także zdolności psychiczne organizmu i wzmacnia system odpornościowy.

Dietoterapia
Zrównoważona dieta musi spełniać potrzeby organizmu w postaci kalorii i zawierać wystarczającą ilość składników odżywczych w odpowiedniej proporcji.

Ziołolecznictwo
Leczenie naturalnymi lekami jest łagodne i nie powoduje działań niepożądanych.

Stan emocjonalny
Duch i Ciało są jednym i musimy dbać nie tylko o ciało, ale także o stan umysłu. Odpowiedni rytm życia, odpowiedni sen, pozytywne myślenie, ćwiczenia relaksacyjne, medytacja, muzykoterapia mogą pomóc przywrócić spokój.

Zwolennicy Kneippa stosują lekką dietę. Jest to zrównoważona i zdrowa dieta składająca się wyłącznie z produktów wegetariańskich. Ponadto suplementy ziołowe, różne herbaty i kąpiele solne są ważne w terapii Kneippa.