Pąki topoli, mróz, wiosna


Pod koniec zimy, na obrzeżach wsi Borskoje w regionie Samara, w której mieszkam, można było obserwować człowieka wędrującego przez zaspy wśród topoli. Ostrożnie badając korony, w końcu dotarł do ogromnego drzewa. Rozejrzał się i zaczął wspinać się po bagażniku.

Co to za człowiek i dlaczego wspiął się na drzewa? I zrobił to, żeby zebrać topolowe pąki, a ja byłem tym ogniskiem.

Pąki topoli są od dawna znanym i dobrze znanym lekiem.

Ale nie każdy wie, jak prawidłowo je gromadzić i przechowywać.

W naszym regionie najczęściej można spotkać topole czarne, topole białe i topolę drżącą - dobrze znane drzewo osiki. Ale szczególnie dobre dla blanków i jako narkotyków z topoli pąków, na wolności nie rośnie, ale często znajduje się w nasadzeniach. Są to drzewa, które są aktywnie wycinane z powodu puchu, który przeszkadza wszystkim. To ten nowicjusz ma największe nerki, obficie nasycone żywicą.

Muszą być zebrane pod koniec zimy lub wiosną, zanim zaczną kwitnąć liście. Nerki w tym czasie są duże i bardzo żywiczne. Nie ma potrzeby wycinania drzewa ze względu na to, łatwiej i wygodniej jest ciąć duże niższe gałęzie i zbierać je na rozłożonej szmatce lub ceratach.

Jeśli na dworze jest zimno, nerki są łatwo rozdzielone, a gdy temperatura jest powyżej zera, nerki często zgniatają, przyklejają się do ramion lub zrywają z gałęziami. W takim przypadku zebrane będą musiały być oczyszczone ze śmieci.

Suszenie topoli może być w domu. Aby to zrobić, najlepiej układać je na drewnianych lub metalowych tacach, na papierze lub tkaninie, przywierają całkowicie. Kilka razy dziennie surowiec musi być wymieszany z drewnianą szpachelką. Im częściej to robisz, tym szybszy będzie proces suszenia. Aby określić gotowość, musisz w garści trzymać garść nerek. Jeśli po odklejeniu się rozsypują, oznacza to, że można je umieścić w płóciennych torbach (w nich najlepiej zachowany jest smak) i przechowywać je.Uwaga redakcyjna: w medycynie ludowej pąki topoli są stosowane jako wielki środek przeciwbakteryjny, przeciwzapalny, gojący. Mają unikalne właściwości przeciwgrzybicze, wpływające na wiele rodzajów grzybów.

Ich działanie jest podobne do działania propolisu. Stosowany w postaci nalewek na alkohol, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.