Tajemnica wiecznej młodości zostaje odkryta


Mówimy o komórkach macierzystych. Oczywiście, w tym czasie projekt jest drogi, ale nie trwa długo, gdy leczenie w ten sposób będzie dostępne dla wszystkich. Z Kopenhagi na pytania "Dachnitsa" odpowiada lekarz nauk medycznych, kierownik "Centrum Laserowego" miasta Samara, Oleg Anatoliewicz ALEKSEEV.


Opublikowaliśmy materiał na temat terapii komórkami macierzystymi . Otrzymaliśmy listy, w których wyraziłeś swoje opinie, w tym dość sceptyczne. Jak, dlaczego mówić o drogim projekcie, ponieważ dla zwykłych ludzi jest po prostu fantastyczny.
Tak, drodzy czytelnicy, teraz leczenie komórkami macierzystymi to "transcendentalne odległości", ale macie dzieci, wnuki, prawnuki i żyją w innym czasie. Pamiętaj, że tylko 40 lat temu telewizja była luksusem. A teraz wysyłam e-mailem prośbę o rozmowę, a następnego dnia otrzymuję wiadomość z Kopenhagi. I to już nie jest cud. W ten sam sposób, chwila nie jest daleko, gdy leczenie w ten sposób będzie dostępne dla wszystkich.
Dla Ciebie na naszej stronie spotkanie z człowiekiem, który już uchwycił wątek Przyszłości. Oleg Anatolievich ALEKSEEV, doktor nauk medycznych, szef Centrum Laserowego Samary z Kopenhagi, gdzie przebywa teraz długa podróż, odpowiada na twoje pytania.


- Drogi Oleg Anatolyevich, po raz ostatni nasza gazeta podała materiały informacyjne na temat komórek macierzystych. Zainteresował naszych dociekliwych czytelników. Ale ponieważ gazeta Dachnitsa nie jest medycznym posłańcem, ale obywatele Rosji, wraz z ich nieomylną wiarą w bajkę, są także praktykami, wtedy pytania będą bardzo szczegółowe.
Zacznijmy od historii. Jak długo naukowcy rozpoczęli badania nad komórkami macierzystymi?
- Historia badań nad komórkami macierzystymi sięga 1960 roku, kiedy odkryto 2 populacje komórek macierzystych w szpiku kostnym: pierwszy to komórki krwiotwórcze wytwarzające całą komórkową kompozycję krwi, a drugi to komórki podścieliska dające początek kości, chrząstce, strukturze tłuszczu, jak również włóknista tkanka łączna. Obecnie lekarze i naukowcy uważają nauki o komórkach macierzystych za jedne z najbardziej obiecujących w medycynie. Obecnie zamiast zniszczonych i chorych stosuje się przeszczepianie narządów i tkanek dawcy. Niestety, istnieje ogromna dysproporcja między zapotrzebowaniem na narządy dawców a ich obecnością. I choć przeszczep komórek szpiku kostnego przeprowadza się przez 40 lat, to właśnie zaczęło się faktyczne wykorzystanie komórek macierzystych w praktyce klinicznej.
"W jakich tkankach znajdują się komórki macierzyste?"
- U ludzi występują one praktycznie we wszystkich narządach, ale w bardzo małych ilościach. Komórki macierzyste mogą przetrwać przez długi czas, dopóki uszkodzenie lub choroba tkanki nie aktywuje ich aktywności. Udowodniona obecność komórek w mózgu, krwi obwodowej, naczyniach krwionośnych, szpiku kostnym, mięśniach szkieletowych, skórze i wątrobie.
- Jakie choroby można wyleczyć za pomocą komórek macierzystych?
- Według wiodącego na świecie czasopisma medycznego The New England Journal of Medicine, wiele chorób mózgu, serca i wątroby będzie w przyszłości leczonych komórkami macierzystymi. W 2003 r. Angielski magazyn The LANCET opublikował artykuł, który pokazał skuteczność leczenia komórek macierzystych skutkiem zawału mięśnia sercowego - przywrócenie uszkodzonego mięśnia sercowego. Komórki macierzyste są lekarstwem przyszłości. Dają możliwość otrzymywania tkanek i narządów do leczenia wielu chorób - udaru, ataku serca, oparzeń, cukrzycy, zapalenia stawów, zapalenia wątroby i wielu innych.
- Jak naukowcy świata leczą terapię komórkami macierzystymi?
- Każdego dnia 6 artykułów na temat komórek macierzystych pojawia się w literaturze anglojęzycznej, a ponad 2000 jest drukowanych rocznie.Budżet badawczy na badania komórek macierzystych w Stanach Zjednoczonych wynosi 25 000 000 000 $.
- Ostatnio media często mówią o wyjątkowych metodach odmładzania komórek macierzystych, które już wcześniej spotkały się ze znanymi politykami i gwiazdami show-biznesu. Z ekranów nieustannie nas zaskakują nieoczekiwanie młodsze gwiazdy Hollywood i Rosji ...
- To są prawdziwe fakty. Odmładzanie ludzkich komórek macierzystych było stosowane w USA, Niemczech i Szwajcarii przez ostatnie 5-10 lat. Jakiś czas temu metodologia zaczęła oferować elitarne salony kosmetyczne w Moskwie, których ceny odpowiadają lub nawet przekraczają ceny w klinikach za granicą.
- Więc, w odniesieniu do procesu odmłodzenia, skuteczność wykorzystania komórek macierzystych została udowodniona naukowo?
- Tak, nauka jest wdzięczna za podstawowe odkrycie laureata nagrody Nobla, Alexisa Karela, którego badania wykazały, że komórka macierzysta, w kontakcie ze starą komórką, powoduje przeprogramowanie tej ostatniej poprzez transmisję informacji genetycznej. Młode komórki zaczynają się energicznie namnażać, wypierając stare i chore. W wyniku tego starzenie się skóry ulega spowolnieniu, a fizjologiczne mechanizmy regeneracji zostają wzmocnione. Skóra nie tylko przestaje zanikać, ale także naprawdę młodsza, staje się bardziej błyszcząca, elastyczna i uzyskuje zdrowy kolor, dzięki pojawieniu się w niej dużej liczby komórek, których wiek biologiczny odpowiada wiekowi komórek niemowlęcych.
- Powiedz nam, jak to się dzieje, że "Centrum Laserowe", którego menadżer projektu używasz, używa tej techniki?
- Odmładzanie komórek macierzystych.
- Jak długi jest program leczenia?
- Program leczenia trwa 6 tygodni.
- Jakie jest leczenie?
"W Centrum Laserowym używamy komórek macierzystych od samego pacjenta." Źródłem komórek macierzystych jest szpik kostny, uzyskany przez nakłucie kości miednicy lub mostka. Bardzo korzystne jest stosowanie komórek macierzystych samego klienta, ponieważ wyklucza się na przykład możliwość zainfekowania przez dawcę wirusów i odrzucenia przeszczepionych komórek.
- Jak długi jest okres przygotowawczy?
- Program składa się z okresu przygotowawczego - 2 tygodnie, podczas którego pacjenci są przenoszeni do optymalnego trybu metabolicznego. Przewiduje się dobroczynne suplementy diety, preparaty witaminowe, wystarczającą ilość czasu na sen, zaprzestanie palenia tytoniu, napoje alkoholowe i leki.
- Jaki jest czas trwania manipulacji?
"Sam proces pobierania próbek komórek jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20 minut.
- Okres pooperacyjny?
- Po zabiegu pacjent jest pod kontrolą lekarzy przez 6 godzin. Przez 6 tygodni pacjent przebywa w szpitalu przez łącznie 12 godzin.
- Jak wpływa na ciało, jaki jest efekt?
- Otrzymane komórki są wzbogacane i aktywowane w ciągu 5 dni w laboratorium i podawane, w zależności od celu (ogólne lub lokalne odmłodzenie), następnie dożylnie lub w problematycznych obszarach twarzy, szyi, itp. Wprowadzone aktywowane komórki zakorzeniają się w ciele i zaczynają działać w ciągu 1 tygodnia po wstrzyknięciu. Jednak efekt widoczny dla pacjenta nie występuje wcześniej niż 1-1,5 miesiąca.
- Jak powinien zachowywać się pacjent po zabiegach medycznych?
- W ciągu 4 tygodni po podaniu pacjent powinien zachować łagodny reżim dla lepszego wszczepienia komórek. W tej chwili zaleca się chronić przed działaniem promieni słonecznych (nawet w zimie) przy użyciu kremów, ograniczonego korzystania z telefonów komórkowych, nie zaleca się przebywania w pobliżu komputerów, pieców UHF, telewizorów.
- Czy są jakieś przeciwwskazania?
- Przeciwwskazania do zabiegów kosmetycznych, głównie psychologicznych. Nie współpracujemy z tymi, którzy czekają na magię i niesamowity efekt. Zwolniamy starzenie i poprawiamy wygląd. Aby radykalnie odmłodzić, istnieje tylko jeden sposób - chirurgia plastyczna.
- Pytanie "Nic dziwnego": czy istnieje kolejka do operacji?
- Nie ma kolejki, tk. pojemność ośrodka jest wysoka i jest mniej pacjentów z rozpuszczalnikami.
- Jaki jest koszt odmłodzenia?
- Koszt w granicach trzech do czterech tysięcy euro za procedurę.
Podsumowując, dochodzimy do wniosku, że ten rodzaj terapii w leczeniu wszystkich rodzajów chorób neurologicznych, cukrzycy, raka nadal znajduje się na poziomie eksperymentu, tj. Według lekarzy na całym świecie jest to nieudowodnione leczenie. Ale przepis na odmłodzenie nie jest już tajemnicą, ponieważ istnieje klucz do niego - komórki macierzyste.


Drogi Oleg Anatoliewicz, w imieniu czytelników, dziękuję za tak dokładną rozmowę i szczerze życzę powodzenia.