Osteoporoza


Moja dziewczyna jest bardzo "ciekawa" złamała nogę. Poszła do toalety w nocy, nagle jej noga była ciasna, upadła i poczuła dotkliwy ból. Nikogo tam nie było, próbowała zmusić się do postawienia stopy, ale nic nie działało. Szczerze mówiąc, myśl o skręcie nie weszła nawet w jej głowę. W jakiś sposób, po dotarciu do łóżka, zasnęła, kładąc nogę wygodniej, a kiedy się obudziła, zamiast stopy zobaczyła spuchniętą, niebieską gigantyczną "kiełbasę". W izbie przyjęć zdiagnozowano "złamanie" kości w stopie. Zgadzam się, aby uzyskać przerwę w tej sytuacji jest prawie niewiarygodne. Słyszałem już o osteoporozie (łamliwość kości), ale chciałbym wiedzieć, jakie to ma przejawy, czy mogę to sam zdefiniować?
Veronika SERGEEVA, Samara.

Listy o podobnej treści często trafiają do naszej redakcji, więc zdecydowaliśmy się skontaktować z pańskimi pytaniami z zastępcą szefa Samarskiego Regionalnego Międzyresortowego Centrum Zapobiegania i Leczenia Osteoporozy, Swietłany Bułhakowej.

- Co to jest osteoporoza i czy należy się jej obawiać?
- Osteoporoza jest chorobą szkieletową związaną z obniżoną jakością kości i zmniejszoną masą kostną, co prowadzi do złamań kości. I niezależnie od tego, czy powinieneś się go bać, osądzaj sam - według Światowej Organizacji Zdrowia osteoporoza jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów, ustępując jedynie chorobom sercowo-naczyniowym, onkologicznym i cukrzycy. Co piąta, która złamała szyję biodra, umiera, a każda sekunda ocalałych staje się niepełnosprawna. Osteoporoza dotyka takie gwiazdy, jak Nicole Kidman, Elizabeth Taylor i Queen Mother of Denmark. Już jeden rząd tych nazw świadczy o tym, że radzenie sobie z chorobą nie jest takie łatwe.
- Jak przejawia się osteoporoza?
- Faktem jest, że w jakikolwiek sposób. Nie dowiesz się o swoim problemie, dopóki złamanie nie nastąpi w sytuacji nie-traumatycznej, to znaczy, gdy na przykład spadniesz z wysokości. W takim przypadku kości nie powinny pękać, jeśli są uszkodzone - muszą zostać zbadane.
"Coś, czego naprawdę nie chcesz złamać, aby dowiedzieć się, że jesteś chory ..."
- Oczywiście, lepiej jest wcześniej dowiedzieć się o chorobie, aby zbadać gęstość kości powyżej wszystkich tych, którzy należą do grup ryzyka. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych niż 50 lat, kobiet we wczesnym okresie pomenopauzalnym, z usuniętymi jajnikami, o wadze mniejszej niż 58 kg, tych, których wzrost zmniejszył się o ponad 3 cm, u tych, którzy palą dużo, nadużywają alkoholu, przyjmowali długo hormony sterydowe , aluminiowe preparaty zobojętniające kwasy, itp.
- Czy można wyleczyć osteoporozę?
- Porozmawiajmy najpierw o tym, jak go ostrzec. Musisz upewnić się, że Twoja dieta obejmuje pokarmy bogate w wapń (ryby, twardy ser, seler, migdały, chałwa itp.) Oraz preparaty zawierające wapń. Konieczne jest ograniczenie używania alkoholu, kawy, tytoniu, aby prowadzić dość aktywny fizycznie tryb życia. Wykonując pracę co 10 minut, ćwicz lub chodź 3-4 razy w tygodniu, biegaj przez 30 minut. Wybierz specjalną gimnastykę, aby wzmocnić aparat kostny.
Choroba ta jest leczona, jeśli istnieje zrozumienie i interakcja między lekarzem a pacjentem. Tutaj nie można polegać na cudownych lekach (tak naprawdę, i praktycznie na każdej chorobie), potrzeba wolicjonalnych i fizycznych wysiłków osoby.
W oparciu o kliniki Samara Medical University w 2001 roku utworzono Regionalne Międzyresortowe Centrum Zapobiegania i Leczenia Osteoporozy w Samara. Tutaj wykorzystują nie tylko wszystkie najnowsze osiągnięcia nauki, ale także opracowali własną unikalną metodę leczenia osteoporozy za pomocą komory ciśnieniowej. Centrum kierowane jest przez rektora Samara State Medical University, GP Kotelnikova. Możesz dotrzeć do centrum w kierunku kliniki i możesz przyjść z własnej inicjatywy. Tutaj, przy pomocy nowoczesnych technik, otrzymasz prawidłową diagnozę, zostanie przepisane leczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie należy czekać na złamania, lepiej ich unikać i ostrzec. Z pomocą ekspertów jest to całkiem możliwe.


Ogólne zalecenia:
1. "Weź swoje kości na spacer". Spraw, by chodzenie stało się częścią Twojego codziennego życia. Zła pogoda lub śliskie ulice nie powinny stanowić przeszkody, można chodzić w domu, w dużych sklepach lub w innych nie ulicznych miejscach.
2. Codziennie. Jeśli Twoja regularna aktywność fizyczna nie jest tak wysoka, jak na przykład chodzenie, wybierz zestaw ćwiczeń i ćwiczeń każdego dnia. Jeśli ci ciężko, ćwicz co drugi dzień.
3. Czas. Czas potrzebny na ćwiczenie zależy od intensywności i rodzaju aktywności fizycznej. Staraj się ćwiczyć przez co najmniej 30 minut. Aktywność fizyczna nie powinna być zbyt długa. Na przykład możesz iść 15 minut rano i wieczorem. Każde ćwiczenie mające na celu utrzymanie prawidłowej masy ciała (nawet jeśli zajmie to kilka minut) przyniesie korzyści Twojemu szkieletowi.
4. Słuchaj swojego ciała. Jeśli ćwiczenie boli, przestań ćwiczyć.
5. Rozmawiaj. Twoja aktywność fizyczna nie powinna być zbyt męcząca. Staraj się mówić podczas lekcji jako test. Jeśli nie możesz rozmawiać, oznacza to, że te obciążenia są dla ciebie za wysokie.
6. Ciesz się. Ciesz się swoim ćwiczeniem. Wszyscy jesteśmy różni i wszyscy mamy inny styl życia. Lubimy zajmować się samotnością, inni wolą zajęcia w grupach. Eksperymentuj i wybierz!