Rób bez cholesterolu


W telewizji często reklamuje się rafinowany olej roślinny bez cholesterolu. Co to jest tak niebezpieczny cholesterol i jakie pokarmy zawiera?
Tamara Petrovna LITVINOVA, Ufa
Na twoje pytania odpowiada Larisa STAVROVA , kandydatka nauk medycznych, pracownik naukowy Instytutu Farmakologii, TSC Rosyjskiej Akademii Nauk Medycznych.


- Cholesterol jest podobną do tłuszczu substancją wyłącznie pochodzenia zwierzęcego. Jego zawartość jest wysoka w tłustych mięsach, tłuszczach zwierzęcych, podrobach, skórze drobiowej. Zsyntetyzowany cholesterol w ludzkim ciele. W olejach roślinnych żaden stopień oczyszczenia cholesterolu nie jest i nie może być w żadnych okolicznościach. Ale zostawmy tę małą sztuczkę na sumieniu reklamodawców i porozmawiajmy o niebezpiecznie wysokim poziomie cholesterolu w żywności.
- Co jest niebezpieczne dla ludzkiego ciała wysoki poziom cholesterolu we krwi?
- Choroby serca i naczyń krwionośnych dziś mocno trzymają palmę wśród najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych dla życia. Z kolei jedną z głównych przyczyn rozwoju patologicznych zmian w naczyniach krwionośnych jest miażdżyca, choroba, w której zawartość tłuszczu i substancji tłuszczopodobnych, w tym cholesterolu, wzrasta w wyniku zaburzeń metabolicznych w krwi krążącej. Połączenie cholesterolu z białkiem łatwo przenika przez ścianę tętnicy, stopniowo tworząc płytki miażdżycowe wystające do światła naczynia. Średnica naczynia stopniowo zmniejsza się, dopływ krwi do tej części tkanki lub narządu, za który jest odpowiedzialny, zostaje przerwany. Jeżeli czynniki ryzyka nadal działają, procesy wapnowania lub owrzodzenia rozpoczynają się stopniowo w blaszce miażdżycowej. Jednocześnie powstają sprzyjające warunki do tworzenia skrzepliny, co grozi całkowitym zablokowaniem naczynia z rozwojem zawału serca lub udaru zależnego organu lub choroby zakrzepowo-zatorowej (oddzielenie zakrzepu krwi i jego ruch wzdłuż łożyska naczyniowego).
- Czy choroba nagle się rozwija, czy niedostrzegalnie?
- Zagrożenie miażdżycą pogarsza fakt, że choroba ta może rozwijać się niezauważalnie przez wiele lat, aż światło naczynia zmniejszy się o 50-70 procent. Człowiek żyje i nie podejrzewa, że w jego ciele ma już miejsce destrukcyjny proces. A potem nagle "nigdzie" pojawia się ból w nogach podczas chodzenia, rozwija się nadciśnienie, częste bóle głowy lub bóle serca, nerki zaczynają przeszkadzać. W ciężkich przypadkach może dojść do ataku serca lub udaru, a nawet przy korzystnym wyniku nieoczekiwana, zdrowa i pełna siła osoby staje się niepełnosprawna.
Czy choroba wieńcowa jest konsekwencją miażdżycy?
- Miażdżyca może wpływać na najróżniejsze naczynia ludzkiego ciała - od aorty do małych tętnic. W miażdżycy naczyń sercowych objawia się typowy obraz dławicy piersiowej - choroba niedokrwienna serca. Dzieło serca jest uciskane, zwiększa się tętno, a nawet zostaje zakłócone, zmniejsza się siła skurczów. Niewydolność serca stopniowo się rozwija, objawiając się dusznością, osłabieniem, chilliness, obrzękiem "serca" (obrzęk kończyn dolnych w przeciwieństwie do "nerkowego" obrzęku w postaci "worków pod oczami"). Wraz ze znacznym wzrostem wymagań organizmu (stres, wysiłek fizyczny), niedobór dopływu krwi może osiągnąć poziom krytyczny, a lekarz postawi straszną diagnozę - zawał mięśnia sercowego.
Z miażdżycą naczyń mózgowych człowiek z reguły zaczyna się szybko męczyć, w nocy dręczy go bezsenność, aw ciągu dnia senność, jego zdolność do pracy zmniejsza się, jego pamięć pogarsza się. Następnie zawroty głowy i bóle głowy, hałas w głowie i inne objawy zaburzeń krążenia mózgowego są dodawane. Oddzielne cechy charakteru mogą dramatycznie ulec eskalacji - mdłości lub nadmierna pobudliwość, oszczędzanie przechodzi w skąpstwo, dokładność - w pedantię itp. Miażdżyca naczyń mózgowych jest ostatecznie obciążona niedokrwieniem (z pełną blokadą naczynia) lub częściej udarem krwotocznym (krwotokiem), zwłaszcza jeśli towarzyszy mu nadciśnienie.
Klęska tętnic nerkowych z reguły powoduje stały wzrost ciśnienia krwi i pojawienie się objawów stopniowej dysfunkcji nerek. Miażdżyca naczyń kończyn dolnych objawia się "bólami niedokrwiennymi" w nogach, które występują podczas chodzenia i chłodzenia (chromanie przestankowe). W ciężkich przypadkach rozwijają się owrzodzenia troficzne, a nawet gangreny, co prowadzi do amputacji kończyny.
- Jak zapobiegać wystąpieniu i postępowi miażdżycy?
- Trudność polega na tym, że choroba jest wieloetiologiczna, to znaczy ma wiele przyczyn, często nazywanych czynnikami ryzyka. Jeśli dana osoba wie o obecności jednego lub kilku takich czynników i nie jest zbyt leniwy, aby dbać o swoje zdrowie, prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy zostanie zminimalizowane.
- Jakie są czynniki ryzyka rozwoju choroby i czy można je ograniczyć do "nie"?
- Istnieją takie czynniki ryzyka, których nie można wyeliminować. Po pierwsze, wiek: ryzyko miażdżycy zwiększa się po 40 latach. Po drugie płeć, ponieważ mężczyźni chorują częściej niż kobiety ze względu na specyfikę procesów metabolicznych. I wreszcie dziedziczne predyspozycje, to znaczy obecność miażdżycy u rodziców i bliskich krewnych. Będąc w którejkolwiek z tych grup ryzyka, osoba może tylko uważnie monitorować swoje zdrowie i próbować wykluczyć inne czynniki przyczyniające się do rozwoju miażdżycy.
Drugą grupę czynników ryzyka stanowią choroby powiązane. Cukrzyca, nadciśnienie, otyłość, choroby endokrynologiczne przyczyniają się do odkładania się substancji tłuszczowych i powstawania blaszek miażdżycowych. Można to również przypisać ciężkim palaczom. Środki zapobiegawcze w tym przypadku są oczywiste.
Ale nawet jeśli to wszystko nie ma nic wspólnego z tobą, a poziom cholesterolu we krwi nie przekracza 5,2 jednostki, to wcale nie oznacza, że możesz się uspokoić raz na zawsze. Czynnikami ryzyka rozwoju miażdżycy są także siedzący tryb życia, systematyczny stres i, co najważniejsze, błędy żywieniowe. Zachowanie zdrowia w tym przypadku jest w pełni możliwe dla każdej osoby, która nie jest zbyt leniwa, aby podjąć wysiłek. Konieczne jest zminimalizowanie spożycia tłuszczów zwierzęcych: wyeliminowanie tłustych mięs, usunięcie drobiu z drobiu przed gotowaniem, ograniczenie ilości produktów ubocznych (wątroby, nerek, mózgów) w diecie, preferowanie niskotłuszczowych produktów mlecznych i usunięcie żółtka z jaj. Zamiast jeść oleje roślinne. Jeśli to możliwe, olej słonecznikowy powinien preferować siemię lniane i oliwę. Bardzo pomocne są owoce morza, ryby i olej rybny. Substancje zawarte w tych produktach nie tylko nie uczestniczą w powstawaniu blaszek miażdżycowych, ale nawet przyczyniają się do niszczenia i resorpcji już istniejących. Dobrze jest zastąpić słodycze i ciastka wyrobami z otrębów i mąki razowej, ogórków - ze świeżymi warzywami i owocami. Jeśli stale będziesz wspierać taką dietę byłoby zbyt trudne, istnieje opcja kompromisu: dwa razy w roku, aby zorganizować dla ciebie "miesiąc świąteczny", przestrzegając ścisłej diety w połączeniu z enterosorpcją (oczyszczanie jelit). Działanie anty-miażdżycowe wywierają także bioflawonoidy zawarte w owocach cytrusowych, herbacie, świeżych warzywach i naturalnym czerwonym winie gronowym. 100-200 ml wina dziennie będzie przydatne dla twoich statków, ale nie powinny być nadużywane. Zastosowanie świeżej serwatki, kefiru, jogurtu daje niewątpliwe korzyści. Konkurencyjny cholesterol może zawierać fitosterole zawarte w kiełkach pszenicy, orzechach, roślinach strączkowych. I pamiętaj o przyjmowaniu witamin E, A, C, PP, F (nienasyconych kwasów tłuszczowych), witamin z grupy B, pierwiastków śladowych selenu, cynku i chromu, a najlepiej ze złożonych preparatów.
Jak widać zapobieganie miażdżycy nie jest tak trudne, jeśli dana osoba była przyzwyczajona do prowadzenia zdrowego trybu życia i odżywiania się od dzieciństwa. Ale nie jest za późno, aby zacząć dbać o swoje zdrowie w każdym wieku. Pamiętaj, że miażdżyca jest najniebezpieczniejszą chorobą, zabija więcej ludzi niż wszystkie nowotwory razem wzięte. Trochę uwagi do siebie i możesz mieć nadzieję na długie szczęśliwe życie, nie przysłonięte żadną chorobą.