Roztocze uważaj, ale idź do lasu


Wszyscy słyszeli powiedzenie, że lęk przed wilkami nie idzie do lasu. Sugeruje, że ten drapieżny drapieżnik jest najstraszniejszy w lesie.W rzeczywistości istoty są o wiele bardziej niebezpieczne. Dzisiaj chcę podzielić się doświadczeniem "komunikacji" z kleszczami, ponieważ na wiosnę pojawiają się one przed innymi krwiopijcami. Dlaczego kleszcze są bardziej niebezpieczne niż wilki?

Przez wiele lat pracy w polu iw lesie nigdy nie widziałem wilków ani nie słyszałem, że jedli lub nawet kogoś straszyli. Dzięki kleszczom w ciepłym sezonie musisz spotykać się każdego dnia, a konsekwencje ich ukąszeń dosłownie są na uszach każdego.

Kleszcze, jak wszyscy krwiopijcy, cierpią z powodu wielu niebezpiecznych chorób - tularemii, boreliozy (choroba z Lyme), gorączki krwotocznej itp. Najstraszniejsze z nich to kleszczowe zapalenie mózgu.

Pierwsze roztocza pojawiają się na trawie wczesną wiosną, zanim śnieg całkowicie się rozpuści. Jak tylko słońce dobrze się nagrzewa, są już na "posterunku bojowym". Przekaż zwierzę lub osobę w zasięgu ręki, kleszcz natychmiast przylgnie. Pod zwierzęcym futrem kryje się od razu, może podróżować godzinami na ubraniu, najwyraźniej w poszukiwaniu tej samej wełny.

Większość kleszczy można znaleźć w środku wiosny. W tej chwili są wszechobecni. Nie ma ich tylko na obszarach, gdzie nie ma trawy, na zaoranych polach, dobrze zbudowanych drogach. Nigdy nie spotkałem kleszczy w zaroślach pokrzyw i z jakiegoś powodu w polanach z konwalii.

Na początku czerwca jest mniej kleszczy, a nieco później wydaje się, że całkowicie zniknęły. Jednak w tym momencie można złapać odrosty krwi. Są miejsca, w których najwyraźniej zawsze żyją dobrze.

Główne pytanie, które pojawia się w procesie komunikowania się z kleszczami - jak sobie z nimi radzić?

Mogę odpowiedzieć na pewno - nie ma mowy. Bezużyteczne i bardzo męczące.

Chodząc w naturze, co pięć do dziesięciu minut, sprawdź buty i spodnie z przodu iz tyłu. Nie trzeba wspinać się na wysoką trawę, a jeśli już się wspinałeś - sprawdź od razu nawet rękawy i kurtkę.

Główną obroną przed kleszczami jest odzież. Idealnie powinien być kombinezon odporny na kleszcze, który zakrywa całe ciało od pięt do głowy, z siatką chroniącą twarz. Jest w nim jednak niewygodna praca i pachnie obrzydliwym pyłem, więc zostaw to tajdze. Głównym celem kleszcza jest dotarcie do naszej skóry, naszym celem jest zapobieganie temu. Dlatego zakładamy obcisłe spodnie (bez spódnic i rajstop!), Wypełniamy je wysokimi ciasnymi skarpetami. Włożyliśmy wysokie buty lub buty. Z góry - koszulę lub kamizelkę i wypełniamy spodnie. Dobrze byłoby też wypełnić kurtkę. Rękawy powinny być z gumowymi mankietami. Na głowie - kapelusz, czapka lub chustka, która całkowicie zakrywa włosy. Kleszcze zawsze czołgają się do góry, co oznacza, że nie powinny dostać się do miejsca, w którym mogą dotrzeć do otwartej skóry.

Ale cały dzień chodziłeś bezpiecznie w lesie lub na polu, zdjąłeś i rzuciłeś wszystkie kleszcze przyczepione do ubrania. Co jeszcze jest potrzebne? Pamiętaj, aby sprawdzić rzeczy pozostawione na chwilę. Można je wciągnąć do kosza z grzybami, plecakiem, torbą z jedzenia itp. Dlatego, po powrocie do domu, jeszcze raz sprawdź wszystkie ubrania i buty, poproś ich, aby zbadali cię nago.

Jeśli zdarzy ci się złapać pasożyta w domu, musisz go spalić. Połóż go na białej płytce lub w jakimś białym naczyniu, dopasuj do niego. On będzie zgięty (to będzie zgięte) szybko. Nie trzeba wymyślać bardziej humanitarnych metod niszczenia, ponieważ przy pomocy tego kleszcza można upuścić i nie można go znaleźć. On sam odnajdzie cię koniecznie.

Nie jest pożądane robienie czegokolwiek z kleszczem ssania. Lepiej skonsultować się z lekarzem. Lepiej leczy ranę i przeprowadza niezbędne zapobieganie. Przy okazji, byłoby miło z wyprzedzeniem zaszczepić się na zapalenie mózgu, zwłaszcza jeśli trzeba dużo iść do lasu.

Celowo nie dostarczam zewnętrznego opisu kleszczy. Są różne, ale musisz się ich bać.Andrey Gervasiyevich MITROFANOV , Samara