Kamienna orgia


W 85-95 procentach przypadków zapalenie pęcherzyka żółciowego występuje u osób z kamicą żółciową. Innymi przyczynami choroby są stagnacja żółci, infekcja bakteryjna, upośledzenie dopływu krwi do pęcherzyka żółciowego. Zgodnie z przebiegiem choroby rozróżnia się ostre i przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego


Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego w 90-95 procentach przypadków rozwija się, gdy przewód żółciowy jest blokowany kamieniem (u pacjentów z kamicą żółciową), rzadziej z innych przyczyn.
Wiek pacjentów wynosi 30-80 lat (przeważnie). Kobiety częściej chorują. Większość pacjentów wcześniej cierpiała na przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego.
Manifestacje zapalenia pęcherzyka żółciowego:
- atak bólu w prawym podżebrzu,
- nudności, wymioty,
- osłabienie, gorączka.
Z czasem stan pacjenta się pogarsza.
Kiedy pojawią się te objawy, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Jeśli nie zapewnisz opieki medycznej na czas, to po 3-4 dniach od wystąpienia choroby może wystąpić zagrażające życiu powikłanie, takie jak zapalenie otrzewnej - może wystąpić zapalenie otrzewnej, które często prowadzi do śmierci.


Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego


Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego jest mniej zagrażające życiu niż ostre, ale może powodować zaostrzenia (występujące w postaci ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego) z wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami.
Wiek pacjentów jest taki sam, kobiety chorują 2-3 razy częściej niż mężczyźni.
Manifestacje przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego:
- umiarkowany okresowy ból w prawym podżebrzu,
- nudności, rzadziej - wymioty,
- burping gorycz.
Bardzo często objawy choroby pojawiają się po zjedzeniu tłustych, smażonych lub pikantnych potraw.
Aby zdiagnozować chorobę dzisiaj, najtańszą, najbardziej informatywną i bezpieczną metodą jest USG (badanie ultrasonograficzne) narządów jamy brzusznej.


Leczenie ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego


Leczenie musi być wykonywane wyłącznie w oddziale chirurgicznym szpitala pod nadzorem lekarzy! Podejście do leczenia i, odpowiednio, wybór leków są indywidualne i zależą od różnych przyczyn: obecności współistniejących chorób i cech przebiegu choroby głównej (zapalenia pęcherzyka żółciowego).
Główny schemat:
- pacjentowi przepisuje się głód przez 3-4 dni,
- zimny (okład lodowy) na przedniej ścianie jamy brzusznej,
- roztwory soli fizjologicznej, 5% roztwór glukozy wstrzykuje się dożylnie, leki przeciwskurczowe, przeciwbólowe (Baralgin, Renalgan i inne) dodaje się do tych roztworów, które są również podawane domięśniowo, ale przepisywanie silnych środków przeciwbólowych jest przeciwwskazane, ponieważ ukrywają prawdziwy obraz choroby. Czasem, jeśli to konieczne, przepisuj antybiotyki i inne leki.
Jeśli zapalenie pęcherzyka żółciowego jest konsekwencją kamicy żółciowej i leczenie lekiem nie pomogło, konieczne jest wykonanie operacji.


Leczenie przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego


Przy wyborze metody leczenia przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego istotna jest obecność kamieni w pęcherzyku żółciowym (obecność kamicy żółciowej). Jeśli są kamienie, konieczna jest operacja, a jeśli nie, leczenie konwencjonalne (zachowawcze).
Dzisiaj porozmawiam o leczeniu wyniszczającego przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego.
Obowiązuje surowa dieta (tabela nr 5): pokarmy wędzone, potrawy pikantne i smażone, konserwy, kiełbasy, korzenny ser, kakao, czekolada i alkohol są wyłączone z diety. Możesz jeść pokarmy o właściwościach żółciopędnych, jeśli nie powodują bólu: jajka na miękko w umiarkowanych ilościach, niesolone świeże masło, oliwa z oliwek, mleko, produkty mleczne, chude mięso (wołowina) i świeże ryby.
Zaleca się pacjentom przyjmowanie leków żółciopędnych:
- Cholenzim, Allahol, Kholagol i inne;
- wywary z ziół żółciowych: znamiona kukurydziane, kwiaty nieśmiertelnika itp.
Dodatkowo przepisane inne leki do leczenia chorób pokrewnych.