Balsam do włosów


Przepis na ten balsam do włosów słyszałem od dzieciństwa. Nadal był używany przez moją matkę, a teraz moją żonę. Składa się z oleju łopianowego i pokrzywy i jest przygotowywany przy użyciu naszej technologii domowej. Zdaniem znanego kosmetologa-dermatologa, narzędzie to ma silne działanie regenerujące z wysokim efektem terapeutycznym.

Kiedy pojawia się łupież, włosy tracą elastyczność, połysk, zaczynają padać, nasz balsam przychodzi na ratunek. Przygotowuje się go w ten sposób: podgrzamy szklankę oleju słonecznikowego do bardzo ciepłego stanu i wlewamy 75-80 g posiekanego korzenia łopianu. Przygotowujemy go na przyszłość, wykopując z naszego ogrodu. Następnie włóż 30 g liści pokrzywy i nalegaj dzień. Następnie gotujemy na małym ogniu przez 10-15 minut i ponownie nalegamy na 2-3 godziny. Po naciśnięciu okazuje się olej łopianowy wzbogacony pokrzywą. Wiadomo przecież, że pokrzywa zawiera karoten, garbniki, olejki eteryczne, witaminy, kwasy organiczne, flawonoidy, które poprzez przetworzenie przekształcają się w balsam.

Należy pamiętać, że flawonoidy są przeciwutleniaczami i mają szczególnie pozytywny wpływ na procesy redukcji. Zmyć balsam zalecana jest ciepła, miękka woda. Kilka takich procedur pomoże pozbyć się łupieżu i zatrzymać wypadanie włosów. Włosy zyskują połysk i elastyczność.

Przy okazji, rosną również pokrzywy w naszym ogrodzie. Używamy jego liści w barszczu, podajemy go ptakowi, używamy go jako środka antyseptycznego, leczymy alergie. Dlatego tak doceniamy nasze domowe, przyjazne dla środowiska pokrzywy.