Moje ulubione zamiokulki


Pewnego dnia, mijając budkę z kwiatami, zauważyłem niezwykły kwiat. Byłem pod wrażeniem jego dekoracyjności.
Na grubych długich łodygach symetrycznie usiadły wyostrzone liście o pięknym ciemnozielonym kolorze, a obok niego przebiły się nowe pędy najłagodniejszego koloru jasnozielonego. Chęć zakupu pojawiła się natychmiast. Zapytałem sprzedawcę, jaki to kwiat i jak się nim zająć. Powiedziano mi, że to zmiokulkas, że nie jest wybredny w opiece i mnoży bardzo szybko pędy boczne. To mnie w końcu przekonało: chciałem podzielić się tym pięknem z całą rodziną i przyjaciółmi.
Kupiłem kwiat, w którym były dwa małe pędy, przyniosłem je do domu i, wierząc słowom sprzedawcy, zacząłem czekać, kiedy moje zamiokulki zaczną się powiększać. Czekałem długo, ale rezultatu nie było, mój kwiat zdawał się być zamrożony w swoim rozwoju. Jak umieściłem go w garnku, tak został. Musiałem kupić specjalną literaturę, z której dowiedziałem się, że w rzeczywistości zamiokulki rosną bardzo powoli.

Miejsce urodzenia tego rośliny doniczkowej to Madagaskar, należy do rodziny aroidów.
W kulturze zamiokulkas to zamielikas - wiecznie bulwiasta roślina z ciemnozielonymi mięsistymi liśćmi. Powierzchnia arkusza jest błyszcząca. Roślina jest duża, rośnie w mieszkaniu o wysokości 1-1,5 metra. Kwitnie w warunkach pokojowych od listopada do marca z białymi kwiatami. Kwiatostan jest uchem. Pod ziemią, zmioculcus ma dość dużą bulwę, w której jest zapas wody, więc roślina może cierpieć z powodu nadmiaru wilgoci. Jeśli podlewanie jest zbyt częste, korzenie gniją i może umrzeć. Podlewanie powinno być umiarkowane od wiosny do jesieni, ale na patelni nie powinno być wody. Zimą podlewanie jest rzadkie, gleba powinna dobrze wyschnąć przed następnym podlewaniem. Zmioculcass rośnie w umiarkowanej temperaturze, ale nie lubi zbyt zimnych warunków. Latem najlepiej umieścić go na świeżym powietrzu. Zimą może mu brakować światła słonecznego. Łodygi są rozciągnięte, liście stają się mniejsze i mniej prawdopodobne, że usiądą na pniu, więc kwiat powinien zostać przesunięty bliżej okna. Najbardziej nadaje się do zamiokulkasu jasne miejsce z rozproszonym światłem, choć może rosnąć na północnym oknie. Nie wymaga natryskiwania liści. Nawozić kwiat od kwietnia do sierpnia co dwa tygodnie, do tego użyć nawozów dla sukulentów kaktusów.
Każdej wiosny roślina przenosi się do gleby odżywczej. Kwiat mnoży się dzieląc krzew, liść, sadzonki.

Teraz mój zamiokulkasa 15 piękny, z błyszczącymi rzeźbionymi liśćmi pędu. W mojej kolekcji roślin domowych jest najbardziej ukochany.