Lippia jest naszą odpowiedzią na cukrzycę


Ozdabiając dom kwiatami, zastanawiamy się, jak dobrze będzie żył wśród żywych roślin. Ale jeśli roślina cieszy się nie tylko swoim pięknem, ale także jest lecznicza
lub daje owoc, jest podwójnie przyjemny.

Opowiem ci o roślinie, która pięknie ozdobi Twój parapet swoimi pełzającymi pniami i przyniesie ci owoce, ale cukier - słodką substancję zawartą w jej liściach.
Jedna z "cukrowych" roślin - wszystkie znane już stewia, miejsce narodzin którego jest Paragwaj. Stevia - roślina bardzo przydatna dla diabetyków, ale niestety nie jest pozbawiona wad. Ma słodki smak, ale ma mocny zielny smak. Ponadto, słodycz liści nie przechodzi do roztworu, a gdy parzona, na przykład herbata, nie staje się słodka. Jeśli przeżujesz liście stewii, najpierw poczujesz silny przyjemny słodki smak, ale wkrótce zamienia się w gorycz. Myślę, że wkrótce stewia zostanie zastąpiona przez nową i lepszą w swej jakości słodką roślinę - lippię.
Lippia sweet (lippia dulcis) należy do rodziny werbeny. Miejsce narodzin zakładu Nikaragua. Ogólnie Lippia ma kilka gatunków, które są szeroko rozpowszechnione w tropikach. Jeden z gatunków - pełzające lippia - rośnie na południu naszego kraju i jest chwastem. Ale ten gatunek nie zawiera słodkich alkaloidów. I tylko słodka lippia była od dawna używana przez Indian i inne ludy jako słodzik. Jest to 500 razy (!) Sweeter niż cukier, poza tym jest niskokaloryczny i bogaty w witaminy, mikroelementy, które pomagają usunąć radionuklidy i metale ciężkie, przywracają skład krwi. Biologicznie aktywne substancje rośliny normalizują przemianę materii, zatrzymują stan zapalny i próchnicę.
Lippia - oryginalna roślina, liście trochę jak pokrzywy, ale nie palą. Po ich dotknięciu można doświadczyć cudownego, wyjątkowego, słodkawego aromatu. Preferuje wzrost w pełzającej formie. Pędy dotykają ziemi, szybko się korzenia, więc jest pożądane, aby roślina wspierała i wiązała pędy, aby rosły i nie czołgały się po ziemi. W sprzyjających warunkach Lippia kwitnie obficie i ciągle. Jej kwiaty są bardzo małe, białe, zebrane w kwiatostany na długim szypułce w kątach liści. Kwiaty samozapylone i tworzą nasiona w sprzyjających warunkach środkowego pasma - w stabilnej temperaturze co najmniej 15 ° C i czasie świecenia co najmniej 12 godzin. Roślina jest tropikalna, dlatego jest ciepłolubna i dobrze rośnie w temperaturze 23-25 ° C, absolutnie nie toleruje mrozów.
Lippia rozmnaża się przez nasiona i sadzonki. Nasiona są bardzo małe, więc wysiewa się je w lekkim podłożu, lekko priporoshiv ziemi, przykryć folią i umieścić w ciepłym miejscu. Nasiona zabierają dużo czasu, około miesiąca. Sadzonki rosną powoli i dopiero po pojawieniu się 3-4 prawdziwych liści przyspiesza. Podczas gdy sadzonki są małe, wymagają one oświetlenia i wilgotności, ostatecznie zyskują siłę, dobrze rosną i tolerują suche warunki. Nawet jeśli roślina jest bardzo sucha, warto ją zalać i szybko ożyje.
Łatwiej jest rozmnażać tę roślinę za pomocą sadzonek, wystarczy odciąć kawałek pędu i umieścić go w wodzie na tydzień. Wkrótce pojawi się dobry płat korzeni.
Wyrastam z lippy w następujący sposób. W zimie jest w domu na oknie w doniczce. Roślina wygląda dobrze, dekorując pokój kręconymi pędami. Na początku maja przycinam sadzonki, korzeniam je w wodzie i sadzam w osobnych filiżankach. Pod koniec maja, kiedy przechodzi mróz, sadzonki sadzi się w otwartym terenie zgodnie ze schematem 20x20 cm. Wybieram miejsce niezbyt dobrze oświetlone. Nadaje się, gdy jesteś blisko dużego drzewa, co daje półcień. Faktem jest, że w jasnym słońcu lyppy silnie uciska, liście zyskują brązowy odcień. Rośliny doskonale zakorzenią się i dają silny wzrost. Położyłem kołki obok nich, wiążę kępki tak, aby nie spadały na ziemię.
I najważniejsze rzeczy o surowcach. Zawartość substancji słodzącej w nadziemnej części rośliny zależy silnie od warunków i wieku roślin. Najbardziej słodkie liście pochodzą z centralnej części pędów, rosną w umiarkowanej temperaturze około + 25 ° C, z umiarkowaną ilością nawozów azotowych. Przy braku światła i ciepła ilość substancji słodzącej w liściach maleje, a niewiele w starych liściach.
Na surowce odciąć pędy, które jeszcze nie zaczęły być zalesione, i wysuszyć je w cieniu jak każda trawa. Następnie suszone liście można dodać do herbaty lub preparatów domowych.
Trudno wyobrazić sobie życie współczesnego człowieka bez cukru. A jeśli jest przeciwwskazane w przypadku choroby, jest jeszcze trudniejsze. W ten sposób zostaną uratowane przez takie rośliny, które mają słodki smak, ale nie zawierają cukrów.