Limonarium w domu


Aby nie znudzić się długimi zimowymi wieczorami, zacznij cytrynę w pokoju! Napełni twój dom radością, cudownym zapachem kwiatów, a smak rozdartych owoców nie da się porównać z kupionymi.


Europejczycy udekorowali swoje domy i tarasy pięknymi drzewami cytrynowymi i mandarynkowymi już dawno temu, cytryny weszły do Rosji pod panowaniem Piotra I. Od tego czasu małe owocowe drzewa mandarynek, pomarańczy, cytryn zadziwiają i zaskakują każdego, kto je widzi. W połączeniu z mirtem, oliwą i cytrusami nadają mieszkaniu styl śródziemnomorski.
Istnieje wiele odmian cytryny. Różnią się wysokością drzewa, rozmiarem i kształtem liści oraz, oczywiście, owocami. W naszym zakładzie pożądane jest, aby wybrać małe lub średnie odmiany, aby mogły być formowane bez uszkodzeń w piękne, zwarte drzewo. Ważne jest również, aby zakład mógł wytrzymać suche powietrze naszych mieszkań w sezonie grzewczym, który trwa prawie sześć miesięcy. Dlaczego, na przykład, nasze drzewa cytrusowe, sprowadzone z południa, nie przetrwają naszych zim? Tak, ponieważ na południu rosną w otwartym terenie i hibernują w temperaturze +5 ... + 7 oC. Takie warunki, fajne zimowanie w naszych oknach, nie możemy zapewnić. A jednak cytryny południowe są sadzone na dzikiej cytrynie Trifoliate, bo pokój taki korzeń nie jest dobry.
Chcę opowiedzieć ci o najlepszych, moim zdaniem, odmianach do trzymania w mieszkaniu w mieście na południowym lub wschodnim oknie. To cytryna Meyera, Jubilee i Novogruzinsky.
Lemon Meyer, czyli chiński karzeł, ma niewielki rozmiar (może być uformowany na wysokości 60-70 cm), obfitość małych owoców (do 130 g) w kolorze złocisto-pomarańczowym z cienką skórką, którą można jeść nawet bez cukru. W 2008 roku, z jedną cytryną Meyer na sezon, wzięliśmy 37 owoców.
Cytryna Novogruzinsky ma najbardziej pachnące liście, kwiaty i owoce. Wysokość dorosłego drzewa może wynosić od 80 cm do 1,5 m - o ile pozwala na to powierzchnia. Owoce mają owalny kształt, z nosem o wadze 120-130 g, są bardzo aromatyczne, zawierają maksymalną ilość witaminy C dla cytryny, za rok z jednego drzewa można zebrać nawet 40-50 owoców. Nazywamy tę cytrynę "darem Gruzji", ponieważ herbata ma niezrównany smak i aromat!
Lemon Jubilee - najbardziej bezpretensjonalny i oszałamiający w swoim pięknie i obfitości różnorodności kwiatów. Ma największe liście w porównaniu z innymi odmianami - skórzaste, ciemnozielone. Wysokość drzewa wynosi średnio 80-120 cm, kwitnie - 10-12 kwiatów w kwiatostanie, kwiaty są bardzo duże, piękne, do 5 cm średnicy, krzew dosłownie usiany kwiatami - niesamowity widok. Owoce są duże, ważą do 300-500 g, owalne lub okrągłe. Ta cytryna nie wymaga formowania, jest odporna na cień, bardzo dobrze toleruje suche powietrze w mieszkaniu. Można powiedzieć, że jest to idealna odmiana dla początkujących i bardzo zapracowanych ludzi.
Trochę o hodowli. Do sadzenia cytryn należy używać doniczek o pojemności 3-4 litrów, najlepiej z plastiku. Nie można sadzić w dużej doniczce, ponieważ roślina będzie żyła. Przeszczep cytrynę na nowej ziemi raz w roku w nieco większej ilości niż poprzednia - 3-5 cm powyżej i więcej. W przypadku cytryn używam zakupionej podkładki "Lemon" lub robię mieszankę torfu spod drzew liściastych i zakupionej ziemi w stosunku 1: 1. Jednym z częstych błędów w uprawie owoców cytrusowych jest nadmierne podlewanie w okresie zimowym. Cytryny są podlewane zimą raz na 7 dni, obficie, latem - raz na 3 dni. Natryskiwanie można wykonać codziennie. Jako górny opatrunek używam nawozu "Agricola" dla pięknych roślin kwitnących w patykach. Podczas sadzenia umieszczam 7 pałeczek nawozowych w doniczce i dodaje 3 patyki co 2 miesiące.

Każdy może dorastać i mieć własne drzewka cytrynowe, a to nie jest mit, ale rzeczywistość.
Cytryny to bardzo trwałe rośliny. Musiałem zobaczyć upstrzone drzewami drzewa, które miały więcej niż 30 lat.