Kawa z własnych zbiorów


Filiżanka jego kawy, gorąca jak miłość, i czarna jak afrykańska noc


Prawdziwy koneser dobrej kawy nigdy nie będzie go warzył z zakupionej mielonej kawy. Kawę należy mielić tylko w młynie ręcznym tuż przed gotowaniem. I wielu jest przekonanych, że lepiej jest prażenie ziaren kawy niezależnie. Specjaliści do kawy mogą zrobić kawę ze swoich zbiorów.
Zwłaszcza, że nie jest trudno wyhodować drzewo kawowe na parapecie. Z jednej rośliny można zebrać około pół kilograma ziaren kawy. Oczywiście niewiele, ale co za przyjemność - twoja kawa!
Rodzaj kawy to ponad 50 rodzajów, a tylko połowa z nich daje ziarno na ulubiony napój. A dla naszych parapetów odpowiedni jest tylko jeden typ - kawa arabska. W szklarniach roślina ta rośnie dość wysoko, aw pomieszczeniach rzadko osiąga wysokość 1,5 m. Kwitnie dwukrotnie - wiosną i latem. Dojrzałe jagody przypominają małe czereśnie, ich miąższ jest słodki i jadalny. Wewnątrz jagód są dwa jasnozielone płody.
Kawa potrzebuje dużo światła, a jej miejsce na parapecie południowym. W słabym świetle drzewo rośnie słabo i nie przynosi owoców. Latem może być przenoszona na świeże powietrze, ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym. Roślina zimująca powinna być tylko na południowym oknie w temperaturze +18 ... + 21 oC. Drzewo kawy to kapryśna roślina, nie lubi zmieniać położenia. Regularnie obracając roślinę, otrzymasz dobrze uformowaną koronę, ale zbiory nie będą czekać. Podlewanie jest regularne, latem obfite. Woda powinna być miękka, stabilna, bez wapna, ciepła (kilka stopni powyżej temperatury pokojowej). Konieczne jest utrzymanie słabej kwasowości gleby. W tym celu raz na miesiąc do stacjonarnej wody dodaje się 2-3 krople kwasu octowego lub kilka kryształów kwasu cytrynowego. Nie niszczyć drzewa i regularnych oprysków. Raz w tygodniu (z wyjątkiem okresu kwitnienia) można posadzić ciepły prysznic. Wiosną i latem są regularnie karmione, co 7-10 dni, na przemian z infuzji wody Dziewanna (1:10) z pełnym asortymentem nawozów mineralnych. Wiosną można zwiększyć dawkę nawozów azotowych, podczas dojrzewania owoców - fosforu, jesienią - potasu. Golenie lub mączka kostna (200 g na 10 kg gleby) jest idealnym źródłem dobrze przyswajalnego fosforu.
Przeszczep raz na 2 lata na wiosnę. Ze względu na średnicę i wysokość doniczka powinna być 2-3 cm większa niż poprzednia (drzewo kawowe ma duży system korzeniowy). Gleba musi być gliniasta, bogata w materię organiczną i fosfor, niekoniecznie słabo kwaśny, przepuszczalny dla powietrza i wilgoci.
Kawa mnoży się przez nasiona i sadzonki. Pierwsza metoda jest prostsza. Drzewo uzyskane z nasion nie wymaga specjalnej formacji korony, ale dopiero zaczyna przynosić owoce na trzeci rok. Jagody kawy pojawiają się w wyniku samozapylenia. Na nasiona są całkowicie dojrzałe. Ziarna są czyszczone, myte, moczone w słabym roztworze manganu przez pół godziny. Nasiona do sadzenia powinny być świeże. Płaska strona leży na powierzchni gleby (luźne, przepuszczalne podłoże). Nie pogłębiaj tego. Podlewać ciepłą wodą, przykryć folią lub szklanką. Kilka razy w tygodniu schronienie jest usuwane na kilka godzin, aby przewietrzyć glebę. Siewki pojawiają się po półtora miesiąca. Gdy powstaje kilka par prawdziwych liści, sadzonki są sadzone.
Wiek drzewa kawowego nie jest długi. Po 8-10 latach roślina traci swą ozdobność, gałęzie są gołe. Drzewo można próbować odmłodzić, przecinając koronę 10 cm od ziemi i tworząc nową z młodych pędów.
Pamiętaj, aby wypróbować własną kawę. Z dojrzałych jagód wybierz ziarna i przez 12 godzin moczyć je w wodzie (aby oczyszczono je ze śluzu), a następnie w ciągu 7-10 dni wysuszyć ziarna. Następnie trzymaj w piekarniku przez 2-3 godziny w temperaturze +70 ... +80 оС. Bez tych procedur ziarna kawy nie uzyskają pożądanego smaku. Schłodzone nasiona po wyschnięciu smażyć na patelni, cały czas mieszając, do jasnobrązowego. Ochładź ponownie i znowu smaż, aż będzie ciemno brązowy. Dopiero po tych zabiegach można zmielić kawę i przygotować napój. Nawiasem mówiąc, domowa kawa zawiera znacznie więcej kofeiny niż ta sprzedawana w sklepach.