Cyprys, "latający" na niebie


Nigdy nie byłem na południu, znałem tylko cyprysy ze zdjęć i filmów. Jak mi się podobały!


Nawet moje serce przestało bić, kiedy zobaczyłem tych smukłych, wiecznie przystojnych mężczyzn, patrzących prosto w niebo.
Bardzo kocham drzewa iglaste, moje tuja, jałowiec rośnie w moim ogrodzie, ale naprawdę chciałem wyhodować cyprys. Nie było ograniczenia dla mojej radości, gdy okrągły stożek (nawiasem mówiąc, zupełnie inaczej niż stożek choinki) był w moich rękach. Położyłem go na kuchennym stole, mając nadzieję, że w ciepłym miejscu dojrzeje i będę mógł zasadzić nasiona. Stopniowo bryła zmieniła kolor - początkowo stała się jasnożółta, a następnie jasnobrązowa. Duże płatki rozłożono w połowie września, liczne nasiona wylały się na stół. Po wysuszeniu przez dwa dni wkładano je do papierowej torby. Ale niecierpliwiłem się, aby dowiedzieć się, czy nasiona się podniosą, i mimo jesieni przygotowały luźną pożywkę z cieplarni ogórka, dodały trochę dużego piasku. Na dnie garnka włożyła mały gont i zasadziła 10 nasion na własne ryzyko. Lekko posypano je ziemią, wylano ciepłą wodę i zostawiono garnek z nasadzeniami na kuchennym stole, gdzie temperatura wynosiła 22-25 oC. Po 18 dniach pojawiło się 7 kiełków. Były tak wzruszające i zabawne: miękkie igły w jaskrawozielonym kolorze sterczały we wszystkich kierunkach i chciałem je pogłaskać. Pień blisko ziemi był brązowy, trochę wyższy - zielony.
Ustawiam garnek na najlżejszym oknie, bezpośrednio na szybę, ponieważ zimą drzewa iglaste w domu potrzebują niskiej temperatury. Ziemia nie przesłoniła, ale nie zalała, sadzonki mogły zachorować na "czarną nogę" i umrzeć z powodu zalania wodą. W okresie zimowym sadzonki urosły do 10 cm, wiosną umieściły je w doniczkach o średnicy 15 cm, Ziemia przyjęła to samo co sadzonki. Zostawiłem sobie jednego młodego drzewka, reszta rozdała znajomym. Cyprys umieszczony w półcieniu pod jabłonią stopniowo przyzwyczajał go do jasnego słońca, ponieważ pochodzi ze słonecznego południa. W okresie letnim drzewa iglaste urosły do 40 cm, z zimnym trzaskiem przyniosły je do domu i zostawiono je na zimę w lekkim oknie.
W środku przyszłego lata miało miejsce nieszczęście - silny wiatr powalił donicę sadzonką i złamał mi zwierzę na wysokości 60 cm nad ziemią. Byłem strasznie zdenerwowany, myślałem, że teraz on umrze. Ale wydaje się, że cyprys przestał się rozwijać. W pobliżu połamanych górnych dwóch gałęzi rosła, która zaczęła rosnąć dopiero po 2 latach. Pozostałe gałęzie rosły w bokach. Roślina stała się niczym jałowiec z lasu, a piramidalny kształt zniknął. Pomimo faktu, że cyprys rósł ponad metr, na zimę wprowadził go do domu, każdej wiosny przeszczepionej do innego garnka, który był 5-7 cm większy niż poprzedni. Do tej pory wysokość cyprysu wynosi 1 m 30 cm, dbam o niego, tak jak o rośliny iglaste w ogrodzie - na wiosnę stopniowo przyzwyczajam się do słońca, daję nawożenie sfermentowanej trawie raz w miesiącu, obficie podlewam wodę: cyprys to chłód wodny. Ciekawy szczegół - podczas podlewania wydziela silny zapach drzew iglastych, jakby dzięki za troskę.
Trzy lata temu posadzone nasiona, które leżały od 1998 roku, można powiedzieć "może", po prostu nie podniosły ręki, aby je wyrzucić. Spośród niezlaszczonych nasion pojawiły się 2 siewki. Wrzucili je do doniczek i wyhodowali tak jak pierwszego cyprysa, ale znacznie wyprzedzili swojego starszego "brata". Przez trzy lata wysokość sięgała 1 m 10 cm, zachowali ścisły piramidalny kształt.
Cyprys dobrze rośnie z zielonymi sadzonkami przez całe lato. Zrywam łodygę "piętą", wkładam ją do parzonej ziemi w małym człowieku. Korzeń zakorzenia się w ciągu 1,5-2 miesięcy. Zimowanie zostawiam go w kotle, zasypiając śniegiem, a na wiosnę sadzę garnki i daję je przyjaciołom. W ubiegłym roku na "starszym" cyprze uformowało się jedno okrągłe pokrętło, ale niestety nie dojrzało, nie utworzyło nasienia.
Cypress to niesamowita roślina. Jego gęste, pachnące drewno jest impregnowane żywicą, która chroni drzewo przed rozkładem, zapobiega rozwojowi szkodników. Drewno jest dobrze wypolerowane, wykonane jest z dobrych mebli, rzeźbionych artykułów, a podwodne konstrukcje z beczek cyprysowych są używane od kilkudziesięciu lat.
Z młodych pędów otrzymuje się olejek eteryczny, który ma działanie bakteriobójcze i działa dobrze na ludzki układ oddechowy.
Nie śmiem wylądować cyprysowi w ogrodzie, boję się, że mróz go zabije. Ale ostatnio w jednym z magazynów czytałem, że cyprysy doskonale aklimatyzują się w pobliżu Petersburga dla radości ich panów, więc wiosną zasadzę ukorzenione sadzonki w ogrodzie i spróbuję wyhodować je w naturze.