Kapryśna kamelia


Duże jasne kwiaty i ciemnozielone błyszczące liście japońskiej kamelii fascynują wygląd i nie pozostawiają obojętnych kupujących w sklepie. Trudno oprzeć się pokusie jej nabycia. Ale w domu jest z nią wiele problemów,
i powody, z reguły, w niewiedzy biologii i inżynierii roślin.


Kamelia japońska w ciągu roku ma dwa okresy wzrostu: wiosną - w marcu-kwietniu, kończąc na końcach pędów i w kątach liści, zaokrąglone w kształcie kwiatowych i wydłużonych pąków liściowych i latem - w czerwcu-lipcu, kiedy pąki pachowe rozwinęły się w pierwszym okres wzrostu, a na końcach pędów powstają tylko pączki liściowe.
Wzrostowi roślin towarzyszy żółknięcie starych liści i zauważalny spadek liści. Jednak liście te spadają na roślinę przez około trzy lata. W sierpniu - październiku rosną pędy, rosną pąki kwiatowe i pączki. Pierwsze kwiaty pojawiają się w październiku i listopadzie. Obfite kwitnienie występuje w styczniu i trwa do kwietnia.
Kamelia jest kochająca światło, dlatego konieczne jest umieszczenie jej na słonecznym oknie, bliżej szyby i dużych okazów na stole w pobliżu okna. Korona była piękna, młode rośliny musiały od czasu do czasu odwracać się na przeciwną stronę. Rośliny dorosłe, zwłaszcza przed kwitnieniem, nie obracają się, aby nie upuścić pąków. Podlewanie zależy od stanu rośliny i pory roku. W okresie wzrostu powinien być obfity, zanim woda spłynie na paletę, należy ją powtórzyć tylko wtedy, gdy gliniana kopiec wyschnie z góry. Wraz z końcem wzrostu pędów i tworzeniem się pąków kwiatowych (lipiec-sierpień), podlewanie powinno być ograniczone. Od września, kiedy pąki już są zauważalne i do końca kwitnienia, podlewanie należy traktować ze szczególną ostrożnością, ponieważ przy nadmiernym zwilżaniu i po wyschnięciu ziemi pąki spadają. Woda powinna być obfita, ale bez gromadzenia się wody na patelni.
Ponieważ zanieczyszczenia liści powinny być myte, a w upalne dni i w wysokich temperaturach rozpylane rano i wieczorem. Do czasu barwienia pąków, rozpylanie jest zatrzymywane, aby nie zepsuć kwiatów.
W ciepłych pomieszczeniach, w których temperatura szkła utrzymuje się na +10 ... + 12 ° C, rośliny kwitną zwykle w październiku i listopadzie. Niestety, suche powietrze, wysoka temperatura i brak oświetlenia w pomieszczeniu często prowadzą do utraty pąków kwiatowych, a nawet dojrzałych pąków.
Najlepiej jest przesadzić kamelię wiosną, przed lub po pierwszym wzroście pędów. Mieloną mieszankę przygotowuje się z kwaśnej trawy, wrzosowiska lub torfu, próchnicy cieplarnianej i piasku rzecznego (4: 1: 2: 1). Fajnie jest dodać trochę węgla drzewnego. Należy pamiętać, że kamelia absolutnie nie toleruje wapiennych (zasadowych) gleb i nadmiaru wody. Młode rośliny są dobrze przeszczepiane co roku, a stare rośliny przesadzane są po 3-4 latach, kiedy korzenie ziemi zamiatają ziemię. Średnica nowego garnka powinna być większa od starej o 2-4 cm, najlepiej z małych, ponieważ system korzeniowy kamelii jest powierzchowny. Konieczne jest dobre odwodnienie, ponieważ gdy woda jest w stagnacji, roślina słabo się rozwija. Równocześnie z przeszczepem powstaje korona. Najlepszym czasem do przycinania jest okres obrzęku nerek przed rozpoczęciem wzrostu.
Propaguj kamelię ziarnami, przeszczepami i sadzonkami, w kulturze pokojowej, głównie przez sadzonki. Zrób to na początku wiosennego wzrostu lub w sierpniu, po dojrzewaniu rocznych pędów. Sadzonki o 3-4 oczach (nerki) są zakorzenione w piasku, zmielonej mieszaninie lub wodzie o temperaturze około +20 oC. W wyższej temperaturze nerki zaczynają rosnąć, aż pojawiają się korzenie w sadzonkach, co osłabia je i spowalnia spowolnienie korzeni.
Kamelia japońska jest kulturą złożoną, ale z ostrożną ostrożnością może być z powodzeniem uprawiana w warunkach wewnętrznych.