Awokado jest owocem długowieczności


Świat roślin jest bardzo zróżnicowany i stanowi w nim nasze zdrowie, zbawienie i długowieczność.


Na mojej stronie rośnie ponad 200 nazw rzadkich roślin. Jestem profesjonalistą i znakomitym amatorem, ale interesuje mnie nie tylko zbieranie egzotyki, ale także ich większe wykorzystanie dla ludzi. Jedną z tych roślin jest awokado, które badam przez ponad 15 lat. Spośród trzech rodzajów awokado (zachodnio-indyjskiego, tropikalnego i meksykańskiego), byłem zainteresowany tym ostatnim, ponieważ jest on najbardziej odporny na mróz, potrafi wytrzymać temperatury -11 ° C. Daje to możliwość rozwoju w okolicach Soczi. Chociaż inne gatunki od dawna rosną i przynoszą owoce wśród amatorów w szklarniach i jako kultura pokojowa.

To roślina z rodziny laurowej, zimozielona. W domu może osiągnąć 25 m, ale w kulturze wewnętrznej tworzy ją krzew z zwisającą koroną. Rodzimą krainą awokado jest Ameryka Północna i Południowa. W Europie nazywa się gruszka avocat, a Gwatemalczycy - gruszka aligatora. Liście rośliny są ficusiform, błyszczące, ciemnozielone. Kwiatostany bardzo obfite, pachowe, panikulujące z żółtym, biseksualne. Kwitnienie jest tak obfite, że pokrywa liście. Kwiaty otwierają się dwukrotnie. Przede wszystkim pojawia się tłuczek, drugi kwitnienia - pyłek. W kwiatostanach kwiatów może być kilkaset, ale owoce są związane o jedną dziesiątą procenta, ale to wystarczy. Okres kwitnienia rozciąga się na kilka miesięcy. Zielonkawy duży owoc w kształcie przypomina gruszkę. Ciało w pełni dojrzałe staje się tłusto-oleiste, z wyglądu i konsystencji przypomina masło (stąd inna nazwa rośliny: krowa drzewna), smak jest przyjemnym masłem o lekko orzechowym smaku.
Awokado to rekord wartości odżywczej. Miąższ bogaty jest w łatwo przyswajalne tłuszcze, węglowodany i wiele witamin. Awokado stosuje się w anemii, chorobach przewodu pokarmowego, cukrzycy, miażdżycy tętnic, nadciśnieniu tętniczym.
Awokado nie wymaga wiele uwagi. Do gleb jest mało wymagająca, ale nie toleruje kwaśnych gleb i częstego podlewania, grzęzawienia. Odpowiada na mikrowłókna, które są wystarczające w popiele drzewnym. Roślina nie ma wrogów i chorób. Propagacja awokado z nasion, sadzonek i warstw powietrza. Nasiona są dość duże i stanowią około 50% masy płodu. Do wysiewu odpowiednie są zbiorniki o pojemności 0,5 litra z otworami u dołu, wypełnione luźnym, piaszczystym, ilastym podłożem. Nasiona sadzi się szeroką podstawą w dół, lekko naciskając na glebę, ale tak, że większość pozostaje na górze. Gleba jest wilgotna. W warunkach pokojowych nasiona kiełkują w ciągu miesiąca. W ciągu sześciu miesięcy roślina może zostać przeszczepiona do większego pojemnika, końcowa objętość doniczki wynosi 10-20 litrów z drenażem na dnie.
Sadzonki wycięte z ostatnich pędów w zeszłym roku. W celu stymulacji można zastosować "Kornevin". Ukorzenić w płytkiej glince ekspandowanej lub przesiać piasek jak zielone sadzonki. Warstwy powietrzne na pędach bocznych powstają wczesną wiosną. Na zdjęciu ostrożnie pociąć pierścień kory o szerokości 0,5-1 cm (w zależności od grubości pędu), wyciąć miejsce w sosie ogrodowym, łyżką worka polietylenowego bez dna o średnicy około 10 cm i przymocować sznurkiem sznurkiem. Worek wypełniony jest zwilżonym gnijącym torfem, ale lepiej z mchu torfowym, a następnie wiązany sznurkiem z pętlą do okresowego (raz w miesiącu) sprawdzania obecności korzeni i lekkiego nawilżania w środku. Ta metoda jest dobra, ponieważ w przyszłym roku roślina może przynieść owoce.
Do uprawy w ogrodzie zimowym lub w pokoju tworzy się awokado z krzakiem. Przycinanie pędów jest nieskuteczne. Skuteczniejsze jest przechylanie i wiązanie gałęzi do łodygi we właściwym kierunku. Ta procedura przyspieszy proces owocowania, a jeśli wykonasz dokręcenie grubym drutem aluminiowym przez 4-6 miesięcy na dnie beli (przed uformowaniem się zwisów), następnie usuń ją i powtórz jeszcze dwa razy więcej 2-3 cm poniżej i powyżej pierwszego stężenia, efekt będzie oszałamiający dla każdego uprawy owocowe - obfite kwitnienie. Ale nie możesz pozwolić, by drut wyrósł w bagażniku, w przeciwnym razie roślina może umrzeć.
Jeśli nabyłeś twarde owoce awokado, pozwól im dojrzeć. Kiedy skóra i miąższ łatwo ulegają naciskowi palca, możesz użyć tego owocu. Połowa miąższu jest wypełniona inną mieszanką, jak połowa białka z gotowanych jaj. Górna skórka musi zostać zdrapana. Plasterki awokado dodawane są do sałatek, deserów lub po prostu jako masło i sól i rozprowadzane na kromce chleba. Kiedy naprawdę poznasz smak tego cudu, poczujesz się zdrowiej i bardziej energicznie.


Z redakcji.
Do prawidłowego rozwoju awokado potrzebne jest jasne światło słoneczne, lekka i żyzna mieszanka (ziemia, ziemia liściasta, piasek: 2: 2: 1), obfite podlewanie i wysoka wilgotność. Zimą roślina powinna mieć temperaturę +10 .. + 12 ° C i dobre światło.