Giganci bez chemii


Kiedy zdjęcia uśmiechniętych letnich mieszkańców, ogrodników, dzieci z warzywami, owoce, kwiaty i takie oświecone twarze są publikowane w gazecie, wtedy my, czytelnicy, uśmiechamy się mimowolnie. Nastrój rośnie, nasze życie kwitnie z nowymi kolorami, pojawiają się nowe wrażenia i pomysły! Zasiej, posadź coś i uzyskaj taki sam rezultat, jaki widzimy na zdjęciach.
W mojej rodzinie zwyczajowo hoduje się dynie i cukinie corocznie na hałdach kompostu złożonych podczas poprzedniego lata, a nawet jesieni. Oczywiście hałdy są konstruowane zgodnie z wszystkimi zasadami, z naprzemiennymi "suchymi" i "zielonymi", z przejmowaniem ziemi, trocin, piasku. Wyniki przedstawiono na dwóch zdjęciach. Odmiany squasha Rolki z roku na rok stają się coraz większe, zmieniając swój kształt. Waga cukinii 3 kg 89 g; 4 kg 180 g, a najnowsze "uprawiane" do 5 kg 450 g
Oczywiście młody Zelentsi strzela w porę na zupki i naleśniki. I używamy dojrzałych owoców zimą do gotowania warzywnego kawioru. Wszystkie składniki dla niej własnej - marchew, seler, pieprz, rozmrożony i oberżyny konserwowe, przygotowane jesienią jako sos.
W tym roku siali dynia w stylu rosyjskim i chcieli uzyskać 2-3-funtowe dynie (jak stwierdzono na torbie nasion) i otrzymali po 4 sztuki po 20 kg. Największy ważył 25 kg. Wiem, że dynie trzymające rekord są uprawiane w Ameryce, gdzie rosną o 100 lub więcej kilogramów. W naszych dyniach azotany nie były - dokładnie ustalone.
Bardzo nie pochwalam tych ogrodników, którzy hojnie wlewają karbamid (mocznik) na łóżka ogrodowe, z których łóżka ogrodowe stają się białe. Następnie "giganty" są napędzane "na sprzedaż" - arbuzy, melony, cebule itp. Pragnienie wyhodowania "wystawowych" gron winogron nie jest zbytnio im podobne: jeden olbrzymi pędzel dla całej winorośli, zapładniany wszystkimi możliwymi do wyobrażenia i nie do pomyślenia sposobami. Jest to sprzeczne z naturą, a zatem szkodliwe. Jednak lepiej, jeśli "giganci" dorastają w ogrodzie bez żadnej "chemii".