Vigna to cudowna fasola


W Kubanie w ludziach ta niesamowita roślina nazywa się "krowiego grochu". Chodzi o cowpea.


Vigna to jednoroczna roślina zielna, krzaczasta, półsucha, pełzająca i kędzierzawa. Pozostawia duży trylobate. Kwiaty i fasola są sparowane. Fasola jest jasnozielona z czerwonawymi plamami, wąska i długa, bardzo delikatna w młodym wieku. Ten rodzaj fasoli szparagowej pochodzi z Afryki Środkowej. Jest szeroko uprawiany w krajach o gorącym klimacie, a ostatnio zyskuje popularność wśród rolników naszego kraju. Warzywa używają odmian Vigna z mięsistymi fasolami szparagowymi osiągającymi długość metra. Soczysta młoda łopatka Vigna z miąższem, wypełniająca całą przestrzeń między liśćmi, jest usuwana, gdy nasiona w ziarnie nie przekraczają wielkości ziarna pszenicy.
Fasola i nasiona Vigna są bardzo pożywne i są dietetycznym produktem. Zawierają dużo białka (do 28%) i skrobi (47%). Zielona fasola służy jako źródło witamin A, B, C, soli mineralnych wapnia, żelaza i innych substancji biologicznie czynnych. Vigna ma właściwości lecznicze. Jest polecany do leczenia chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego, a także ostrych chorób zakaźnych, chorób ośrodkowego układu nerwowego. Puree z cowpea jest przepisywany pacjentom z zapaleniem żołądka o niskiej kwasowości żołądka. Odwar z fasoli stosuje się w chorobie nerek i pęcherza moczowego, nadciśnieniu tętniczym, osłabieniu i obrzęku serca, przewlekłym reumatyzmie, dnie moczanowej, samej cukrzycy lub w licznych zbiorach roślin leczniczych.
Nasiona w różnych odmianach - od nerki po zaokrąglone, w ziarnie od 9 do 28 nasion. Wczesne odmiany są zwykle klastrami, późne odmiany są kręcone i najbardziej produktywne. Młode fasole wczesnych form krzewów Vigna mają długość 6-12 cm (są to odmiany Mash, Adzuki, Korean, Katyang); w pół-stawonogów (Darla, Macaretti) - 30-40 cm długości; w Curly (hrabina, longfruit czarna, chińska, japońska) fasola osiąga długość od 60 do 100 cm.
Vigna jest bardziej ciepłolubną rośliną w porównaniu do innych roślin strączkowych. Jego pędy nie tolerują nie tylko przymrozków, ale także krótkotrwałych spadków temperatury. Nasiona zaczynają kiełkować w 15-17 oC, więc w środkowych i północnych regionach kraju zaleca się wzrost przez sadzonki. Vigna jest odporna na suszę, nie wymaga światła i jest dobrze tolerowana przez cieniowanie. Odmiany kręcone tej kultury najlepiej uprawiać na wysokich łukach, w pionowych kratach, tunelach, piramidach. Nie ma strefowych odmian cowpei. Najlepszymi poprzednikami są ogórki, kapusta, pomidor, ziemniaki.
Jesienią przygotowując glebę, dodaje się 2-3 kg nawozów organicznych, 30 g superfosfatu, 20 g nawozów potasowych i 10-20 g mocznika w ilości przypadającej na jedną komorę na 1 m2. Przed zasiewem nasiona Vigna powinny być traktowane roztworem nadmanganianu potasu przez 15-20 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Wysiewa się je w dobrze ogrzanej glebie, zamykając do głębokości 4-5 cm, odległość między rzędami wynosi 80 cm, między roślinami w rzędzie 60-70 cm.W przypadku sadzenia 30-dniowa sadzonka powinna być sadzona, gdy grozi nawrotem przymrozków.
Pielęgnacja roślin polega na pielenie, rozluźnienie odstępów między rzędami, nawadnianie. Szczególnie ważne jest, aby woda podczas pączkowania i pojawienia się jajnika, ponieważ brak wilgoci może powodować pączkowanie. W tym samym czasie nawożenie prowadzi się przez dodanie 10-15 gramów superfosfatu na 1 m2, 5 g chlorku potasu lub 1 kg humusu, rozcieńczonego w wodzie w stosunku 1: 1.
Fasola jest zbierana 70 dni po wysianiu nasion w glebie lub 35-40 dni po przesadzeniu. Usuń zieloną łopatkę (ziarna) w takiej formie, w jakiej powstają w ciągu 30-45 dni. W przypadku roślin nasiennych nasiona pozostawia się do momentu dojrzewania nasion. Zebrane nasiona Vigna są dobrze wysuszone i wlane do worków płóciennych, wstępnie aromatyzowane z liściem laurowym, aby zapobiec ziarnu fasoli (ten chrząszcz może całkowicie zepsuć cały materiał siewny podczas przechowywania).
Vigna to bardzo interesująca kultura warzywna, spróbuj ją wyhodować w ogrodach przydomowych.