Burak cukrowy: użyteczny i smaczny


Chcę opowiedzieć o moim ulubionym korzeniu w naszej rodzinie - o buraku cukrowym. Uprawiamy go przez tyle lat, ile pamiętam.


Kiedy nasi przodkowie ugotowali z niego syrop i otrzymali surowy cukier, przygotowany dżem: w końcu w przeszłości brakowało cukru. Aby zapobiec syropowi o aromacie buraczkowym, do aromatu dodano jagody maliny. My, dzieci, nazywaliśmy to "burakiem cukrowym z miodu". Syrop był ciemny, bardzo słodki. Moja babcia gotowała pyszne ciasteczka na syropie z buraków, gotowanych kompotach i oczywiście dżemie. Bardzo lubiliśmy buraki, w przeciwieństwie do rzepy, to było słodkie.
Po chwili dowiedziałem się, że burak cukrowy zawiera substancje pektynowe, które oczyszczają organizm z toksyn. Nie gotuję teraz syropu, ale często go robię. W kubańskim buraku cukrowym rósł na każdym podwórku, a teraz jest uprawiany do karmienia bydła. Ale tutaj, w rejonie Wołgi, nie spotkałem jej w żadnym ogrodzie.
W przeciwieństwie do buraka cukrowego jest bardziej odporny i może wytrzymać krótkotrwałe przymrozki do temperatury -10 oC (i jadalni do -4 oC), jego nasiona kiełkują w temperaturze -1 oC.
Siać buraki cukrowe wcześniej niż w stołówce, w kwietniu. A jeśli w maju będą nawracające przymrozki z mrozem, to w tym czasie będzie czas na wzmocnienie i dobrze toleruje chłodzenie. Tak, i rośliny okopowe z wczesnym siewem rosną większe, a cukier w nich gromadzi się więcej. To nasiono jest kwadratowe. Kiedy zaczynam się rozrzedzać, opuszczam rośliny zgodnie ze schematem 45x45cm.
Buraki mają bardzo silny korzeń, duży, do 25 cm długości, całkowicie zanurzony w glebie. Jeśli lato nie jest gorące, buraki rosną ogromne szmaragdowozielone liście i nie blakną przez długi czas. To warzywo uwielbia dobrze uprawianą glebę, podlewanie. Korzeń rozciąga się na głębokości do 3 m, a na bokach dochodzi do 1 m.
"Karmię" moje buraki zielonym nawozem z beczki, którą przygotowuję z pokrzywy i żywokostu, a także napary z dziewanny, królika i kurzego miotu. Nawoziam raz w tygodniu (zmieniam napary).
Moje buraki bardzo lubią króliki, kury i kaczki. Radzę wszystkim, którzy utrzymują zwierzęta, aby hodowały buraki cukrowe w paczkach. Zwłaszcza w środkowym pasie - rośnie wiele liści o ogromnych rozmiarach, czasem nawet do jednego metra. Masa liścia to idealna karma dla zwierząt.
A jeśli ktoś chce zrobić syrop z buraka cukrowego, to tak to przygotowuje. Moje buraki, oczyśćcie, zmiażdżcie nożem (tylko sznurkiem). Napełniam chipsy zimną wodą, gotuję i nalegam, aż całkowicie się ochłodzi. Sok odfiltrowuje się, odparowuje nadmiar wody w "łaźni wodnej", aż objętość zmniejszy się 4-5 razy. Sok zamienia się w gęstą słodką syrop o ciemnym kolorze. Definiuję gotowość, podobnie jak jam, - upuszczając na spodek. Syrop wlewa się do gotowanych na parze słoików i umieszcza w chłodnym miejscu. Jest przechowywany przez długi czas.