Ogrody orzechów w regionie środkowej Wołgi - to jest prawdziwe


Każda nowa kultura zawsze napotyka ostrożne podejście. Trzeba dołożyć wszelkich starań, aby go promować.


Testerzy, którzy próbują dystrybuować nowości w ogrodach często słyszą to samo pytanie: "Czy roślina jest zregionalizowana w naszym regionie?" Dotyczy to nie tylko orzecha włoskiego, ale także innych upraw, takich jak winogrona, morele, brzoskwinie itp. Chcę zauważyć , że amatorska działka ogrodnicza nie ma plantacji o powierzchni kilku hektarów, ale tylko 5-6 akrów. Sadzenie nowej kultury, zapewnienie jej właściwej opieki przy zachowaniu wszystkich reguł agrotechnicznych jest całkiem możliwe.
W 1989 otrzymałem od ogrodnika V.I. Chibisova kilka orzechowych sadzonek greckiej odmiany Sadko i kilka porośniętych orzechów Zybolda (podgatunek mandżurski), które zasadził na swojej stronie. Strona znajduje się w odległości 1,5 km od brzegu zbiornika. W okresie obserwacji było kilka zim z anormalnie niskimi temperaturami do -40 оС, gdy wiele upraw, które są tradycyjnie uprawiane na tym obszarze: gruszki, śliwki, jabłonie, czereśnie i orzechy przetrwały. W 2009 roku, z powodu niedoboru wody, nie produkowałem irygacji jesiennej. Stabilna pokrywa śnieżna powstała dopiero w drugiej trzeciej dekadzie stycznia, lato było bardzo suche. Orzech w tym sezonie był bez żniw, a orzechy Zybolda nietypowa zmiana pogody nie została "zauważona" i była ze żniwa.
Aby orzechy owocowały, konieczne jest ścisłe przestrzeganie agrotechniki. Zaleca się sadzić jedno-, dwuletnie sadzonki. Sadzę przygotowuję jak pod sadzonki gruszy lub jabłoni, za wyjątkiem zwiększonej dawki popiołu i fosforanów, torfu i mieszaniny próchnicy z dodatkiem organicznych. Kopalnia musi być wykopana na głębokość większą niż długość centralnego korzenia. Pośrodku dołu do lądowania wypełniam pagórek z mieszaniny żyznej gleby, humusu z dodatkiem piasku rzecznego (30% całkowitej masy wykopanej gleby). Ucinam uszkodzone korzenie i skracam główny korzeń 2-3 cm, zanurzam go w glinianym bolcu z dodatkiem dziewanny. Następnie kładę sadzonkę na środku dołu na kopcu, rozpościerając korzenie, zasypiam z żyzną mieszanką i zagęszczam ziemię wokół pnia. Skrócenie pręta korzeniowego spowoduje rozwój korzeni bocznych w górnej, najbardziej płodnej warstwie gleby. Obficie podlewać wodą z dodatkiem nadmanganianu potasu do różowego. To podlewanie zapewnia miękkie zagęszczenie gleby i bardziej gęste dopasowanie do korzeni. Po przyzwyczajeniu siewek, należy zapewnić wilgoć i terminowe karmienie. Pierwsze przycinanie wykonuje się zaraz po posadzeniu. Później odciąłem się latem, po pierwszej fali przepływu soków, około trzeciej dekady czerwca. Sposób formowania zależy od celu drzewa. Jeśli masz na myśli odpoczynek pod drzewem, wtedy utworzę wysoki guz. Dla szybkiego żniwa, tworzę niski kruk.
W pierwszych latach zimy muszę ocieplić orzechy. Podstawa tułowia chroniona jest kopcem ziemi z mieszanki gleby i torfu o wysokości do 30 cm, do której przykleja się bolce tułowia włókniną.
Wielu ogrodników sadzi orzechy w gorszych warunkach niż inne rośliny ogrodowe. Ale jeśli sadzisz w dobrym miejscu zgodnie z zaleceniami, które daję na podstawie mojego doświadczenia w uprawie, wynik będzie doskonały.
W jakiś sposób niektórzy ogrodnicy, gdy nabywają sadzonki orzecha, często nie myślą, że trzymają w rękach unikalną roślinę. Oprócz oczyszczania powietrza ze spalin, oparów benzyny i acetylenu oraz dezynfekcji, orzech wydziela substancje, które odstraszają owady. W gorące letnie dni, pod szeroką koronkową koronką, jest lekka i chłodna, a co najważniejsze - oddycha łatwo i przyjemnie. W medycynie ludowej i tradycyjnej stosuje się prawie wszystkie części tej rośliny: korzenie, kora, liście, kolczyki, owoce i owoce.
Czasami jest dziwnie patrzeć, jak mieszkańcy wioski patrzą na kwitnące orzechy ze zdumieniem, jak tropikalne egzotyczne, ale tak naprawdę są z dalekiej Tajgi lub gości z Kaługi. Więc nie przeszkadzają nam nasze zimy, jak byłem przekonany na mojej stronie.
Orzechowy manchurian - wspaniałe drzewo dekoracyjne i użytkowe, radzę użyć go do przedszkoli, szkół, parków krajobrazowych.