Zimowy migdał odporny


Nasi letnimi mieszkańcami są tak dociekliwi i aktywni, że mogą odeprzeć wszelkie oczywiste, ustalone aksjomaty. Oto przykład: "Niemożliwe jest uprawiać migdały w centralnej części Rosji bez schronienia na zimę".


Powiem ci przecież, że istnieje jeden rodzaj migdałów, który można uprawiać na środkowym pasie, a nawet na północy, do Wołogdy i Petersburga. I rozkwitnie, a nawet przyniesie owoce.
W sumie w przyrodzie występuje około 40 gatunków migdałów, wszystkie z nich są ciepłolubnymi roślinami suchych subtropików. Spośród wszystkich tych gatunków, odporne na zimno, migdałowe stepy rosną z powodzeniem w środkowej strefie Rosji. Nazywa się go po prostu bóbrem, jest migdałem, migdał jest niski, migdał jest dziki. (To prawda, że istnieje inny homar anagyrist, to także rakitnik, więc nie mylić go, są to dwie różne rośliny, poza tym miotła należy do innej rodziny roślin strączkowych i kwiatów do 2 cm złotych, żółtych kwiatów, zebranych w długie, do 30 cm Pędzle.) Oba gatunki z wyjątkiem tej samej nazwy nie mają ze sobą nic wspólnego.

Jest bardzo dekoracyjny

Migdał jest niski, lub fasola, należy do rodziny róż. Na wolności rośnie na stepie wzdłuż zboczy wąwozów, a teraz staje się tam dość rzadką rośliną. W domkach też, jako rzadki gość. Uważam jednak, że ma on wielkie szanse na osiedlenie się w naszych ogrodach. Przede wszystkim jest to roślina bardzo dekoracyjna, świetnie wygląda w każdym zakątku ogrodu.
Wyobraź sobie: niski, do półtora metra krzak z rozciągniętymi wyprostowanymi gałęziami i licznymi skróconymi gałęziami. Korona ma kształt owalny lub kulisty. Liście są błyszczące, skórzaste, ciemnozielone na górze, lżejsze pod spodem. Główną ozdobą bobra są jego kwiaty, które pojawiają się jednocześnie z otwarciem liści wokół maja. Wygląda niesamowicie pięknie, jak różowa chmura otoczona delikatnymi, cienkimi krzewami. Powstały odmiany ozdobne: Anyuta, Sen, Różowa mgła, Różowy flaming.

I orzechy dają

Chcę zwrócić twoją uwagę na owoce zimowych migdałów. Każdy owoc w nim to suchy jajowaty pestkowiec o długości do 2 cm, o twardej, włochatej włochatej owocni białawy. Orzechy dojrzewają we wrześniu i jest to bardzo radosny moment, ponieważ owoc stanowi jedyny rodzaj migdałów, które rosną i zimą w naszej strefie. I choć orzechy są małe, ale zawierają do 50% oleju roślinnego, który jest stosowany jako substytut migdałów. Jądra tego migdała mogą być stosowane po obróbce cieplnej jako pikantna przyprawa do potraw. Owocowanie rozpoczyna się przy sadzeniu potomstwa od 3-4 lat, a z nasion trochę później.

Na uwagę ogrodników-amatorów

Jeśli przez wybór, selekcja wybierze formy z owocami bez goryczy, wówczas fasola będzie dobrą kulturą orzechową. Chociaż był znany od 1778 roku, nikt nie wybrał go do hodowli. Tylko I.V. Michurin próbował z jego pomocą stworzyć zimowe odmiany brzoskwiń i migdałów.
Myślę, że nasi ogrodnicy, uprawiający fasolę, mogą wybrać same najlepsze formy. Ta kultura zasługuje na uwagę. Ponadto roślina ta jest bezpretensjonalna, doskonale toleruje strzyżenie, jest odporna na suszę, sól i gaz, nie jest bardzo wymagająca dla żyzności gleby. Podczas zamrażania jest szybko przywracana. I jest łatwo rozmnażane przez liczne potomstwo, warstwy i nasiona. Nasiona najlepiej wysiewać na zimę lub stratyfikować. Rośliny bobra świetnie wyglądają w grupach i pojedynczych nasadzeniach, a podczas kwitnienia po prostu fascynują swoim niepowtarzalnym pięknem.