Kizil nie tylko na południu


Dwie sadzonki dereni zostały wysłane do mnie z Kijowa w 1980 roku. Doświadczenie w kultywowaniu tej ściśle południowej rośliny nie było. Musiałem ponownie przeczytać wiele książek, aby mieć pojęcie o pielęgnacji i pielęgnacji tej cudownej rośliny.


Posadził sadzonki, jak zwykle, po 1,5 m. Posadził lądowiska z nawozem i obornikiem, który został spartaczony. Ale tutaj dereń kwitnący i owocujący musiał czekać przez 12 lat (jak wtedy zdałem sobie sprawę, że najprawdopodobniej sadzonki wyrosły z nasion). W pierwszych latach dereń rósł bardzo powoli. Na zimę zgiął krzaki na ziemię, podpiął je lub użył ładunku. Pokryte folią z mroźnych Uralu, a następnie pokryte śniegiem, korzyści śniegu w Uralu spada dużo, w niektórych latach do 1 mi więcej. Teraz dereń ma prawie 30 lat, rośliny nie przekraczają wysokości 1 m. Oczywiście można było uruchomić ich wysokość, ale jest problem ze schronieniem na zimę.
Owocnik derenia głównie na niższych gałęziach, jeśli nie wpada pod wiosenny przymrozek. Kwitnie bardzo wcześnie, pod koniec kwietnia, przed kwitnieniem, kiedy słońce zaczyna się rozgrzewać. W tej chwili nie ma jeszcze zieleni, tylko złote kwiaty.
Niektórzy ogrodnicy nie mają pojęcia o tej kulturze. W różnych książkach piszą, że dereń rośnie na wszelkich glebach, odpornych na suszę, higrofilnych, tolerujących cień. Kizil naprawdę "toleruje" wszelkiego rodzaju glebę, ale na kwaśnym pogarsza się, więc podczas sadzenia konieczne jest ograniczenie gleby. W przyszłości pod krzakami wprowadziłem popiół drzewny. Jeśli jest upał, nie ma deszczu, a co drugi tydzień obficie go podlewam. Staram się nie dopuścić do wyschnięcia ziemi pod krzakami. Z suchości roślin cierpią, a zbiory znacznie się zmniejszają, czasem nawet jajnik spada.
W pełni owocniki karneolu na Uralu nie dojrzewają. Trzymam je na krzakach do 15-20 października i usuwam lekko spalone jagody. Rozsyłam je w ciepłym miejscu, a następnie docierają, uzyskując naturalny kolor. Smakują słodko, głównie z dżemu kuchennego.
Reprodukcja derenia jest podobna do reprodukcji agrestu warstwami. Na wiosnę, po dokładnym wykopaniu rowka o głębokości 10-15 cm, włożyłem do niego dolną gałąź. Przelewam zarośnięty gnojowicę, czop z hakami lub ładunkiem, pozostawiając na górze koniec gałęzi o długości 15-20 cm, a latem trzeba się upewnić, że gleba nie wysycha. Lepiej, żeby zawsze było mokro. Pokrywam warstwy kawałkiem folii z parowania. Do jesieni (koniec września) tworzą korzenie. Teraz trzeba je ostrożnie odseparować od krzaka matczynego i posadzić na stałe. W takim przypadku pies to zrobi
4-6 rok.
Kiedy zasiejesz nasiona żniwa, będziesz musiał czekać bardzo długo, jak to się stało z wysłanymi do mnie sadzonkami. Możliwe jest sadzenie owoców jesienią, bez wybierania kamienia, do głębokości 5 cm, aby zasnąć zimą dla humusu. Kiełkowanie na wiosnę o 50%. Przez wszystkie lata, które uprawiają dereń, doszłam do wniosku, że lepiej jest sadzić go w półcieniu. To prawda, że zbiory na wszystkie lata są niewielkie: od 2 krzewów zbieram 1-2 kg, jeśli nie ma silnych wiosennych przymrozków.
Wprowadzane są nawozy mineralne, rozpraszające je z ziemi pod krzakami, posypane oczyszczonym nawozem (korzenie rośliny są klapowane, blisko gleby). Nie ścinam krzaków, tylko usuwam zgrubiałe gałęzie.
Kizil wytrzymuje mrozy do -30 oC, ale mimo to lepiej ukryć je na zimę.
Pomimo niskiego plonu, myślę, że warto wyhodować tę cudowną roślinę w ogrodzie.