Kapusta - "koronkowy"


Kapusta włoska jest znacznie słodsza od białej kapusty, a jej walory odżywcze są szczególnie cenne dla dzieci i osób starszych.


Jaka przepyszna kapuśniak jest z tej kapusty! Szkoda, że jest ona przechowywana przez krótki czas, przez Nowy Rok w pozostałej kapuście obserwuje się suszenie krawędzi wewnętrznych liści.

Smaczne i przydatne

Faliste liście kapusty Savoy łatwo oddziela się od główki i są bezpośrednio przeznaczone na rolki kapusty, ponieważ wygodnie jest położyć mięso mielone w zagłębieniu surowego liścia, a sam arkusz łatwo składa się w kopertę lub skręca w tubę. Arkusz jest plastikowy bez wrzenia, nie pęka. O ile nie jest konieczne wstępne cięcie bardziej cienkie główne "żyły". Kapustę Savoy stosuje się w taki sam sposób jak farsz: na ciasta, vareniki, sznycel, ragout warzywny. Od świeżej kapusty gotowanej zrobić delikatne sałatki, bogate w sole mineralne. Fosfor w kapuście sabaudzkiej wynosi 60 mg / 100 g, wapń 150 mg / 100 g, a większość potasu wynosi 305 mg na 100 g surowca. Jest to produkt dietetyczny, zawiera do 14% suchej masy, 2,6-6,2% ilości cukrów, do
3% białka, 21-77 mg / 100 g kwasu askorbinowego, do 0,4 mg / 100 g karotenu, do 1% błonnika. Suma elementów popiołu wynosi 0,9%.
Substancje te odgrywają ważną rolę w prawidłowym odżywianiu ludzi, poprawiają trawienie, metabolizm, aktywność sercowo-naczyniową i aktywnie wpływają na inne procesy. Sole potasowe przyspieszają uwalnianie płynu z organizmu, poprawiają pracę mięśnia sercowego, sole wapnia przechodzą do tworzenia tkanki kostnej. Zawartość kapusty witaminy C konkuruje z ziemniakami, pomarańczami, cytrynami, mandarynkami.
I co za fascynujący widok żywych, zielono-niebieskich dużych liści tworzących rozetę kapusty! Kątowa kapusta włoska w ogrodzie przyciąga uwagę i tych, którzy jej nie znają. To prawda, że nie tworzy dużej kapusty, średnio trzeba liczyć 2 kg lub mniej, chociaż średnio-późna odmiana Vertex 1340 może pomieścić do 2,7-3 kg.

W ziemi - poprzez sadzonki

Jeśli interesuje Cię pyszna kapusta żywieniowa, przygotuj się sam do sadzonek, ponieważ najprawdopodobniej nie zobaczysz go na rynku.
Wydaje się, że krótki termin przydatności do spożycia i, jak się sądzi, nieprzydatność do kwaszenia, nie sprawiły, że jest jak dotąd powszechnie popularny.
Przez lata hodowli samochodów ciężarowych kilkakrotnie hodowałem kapustę Savoy, w pełni doceniając jej wartość odżywczą dopiero w ubiegłym lecie. Wcześniej miałem różne Vertex 1340, on pokazał się dobrze. Później odłowiono odmianę Vertus - nieudaną próbę. Teraz różnorodność odmian jest wystarczająco prezentowana. Istnieją wczesne odmiany - Jubilee 2170, wczesne 1346 w Wiedniu, od pędów do zbiorów 100-110 dni. Ponadto pojawiły się nowe odmiany i hybrydy: Golden Early, Lacemaker, Thaler F1, Crome F1, Melissa F1, Sphere F1, Ovas F1, World F1. Wczesne odmiany dają więcej ważkich głów.
Jeśli chcesz uzyskać plon na początku lipca, powinieneś siać wczesne odmiany w drugiej dekadzie marca, sadzonki posadzone w ziemi na początku maja. Ale wczesne rośnięcie wymaga specjalnych warunków. Bardziej wygodne jest zasiewanie nasion dojrzewających w średnim wieku i późno dojrzewających odmian kapusty sabaudzkiej razem z tym samym starzeniem się w okresie umysłowym. Próbka będzie wymagać pary nasadek o masie 0,3 grama lub jednej ważącej 0,5 grama.Zapierz nasiona w glebie pod folią w połowie kwietnia, po 35-40 dniach, możesz sadzić sadzonki w stałym miejscu.
Podczas siewu nasion ważne jest, aby ich nie zakopywać, ponieważ nasiona kapusty zwykle wracają w ciągu 5 dni. Przed zasiewem maczam nasiona w roztworze "Epin", później, po zaopiekowania się sadzonkami, wielokrotnie nawadniam je za pomocą "Phytosporin-M", niż chronię je przed "czarną nogą".

Agrotechnics

Prawie wszystkie rodzaje roślin są odpowiednie jako poprzednik, ale kapusta włoska jest bardziej podatna na choroby niż kiszona kapusta, dlatego konieczna jest zmiana miejsca lądowania, próbując przywrócić je do miejsca zajętego raz na pięć lat.
Pod jesienną uprawą gleby do sadzenia całej kapusty, nawozy organiczne wytwarzają 40-50 kg i superfosfat - do 100 g na 10 m2. m. Gleby są wapnowane.
Sadzonki w otwartym terenie posadzono wraz z sadzonkami białej kapusty. Dla średnich i późnych odmian wzór sadzenia wynosi 60-70x50 cm, dla wczesnych - 60-70x35 cm.
Opiekuję się Savoyem w taki sam sposób, jak w przypadku białej płodności: rozluźnię, garb, karmię, aż liście się zamkną, a następnie podlewam.
W okresie wzrostu potrzebne są nawozy azotowe, natomiast tworzy się głowa - fosforowo-potasowy. W porównaniu z Savoyem o siwych włosach zużywa on więcej azotu i potasu o 30%, fosforu - o 10%. Dlatego staram się dobrze wypełnić ziemię substancjami organicznymi, dodając humus do otworu podczas sadzenia, nie zapomnę go podlewać nawozami humusowymi, które dają specjalną moc roślinom.
Kiedy nadszedł gorący dzień, na niektórych roślinach zauważyła kolonie mszyc, którymi szybko wygładziła, myjąc ręce pod strumieniem zimnej wody. Wystarczy kilka razy przytrzymać tę procedurę. Nawiasem mówiąc, kapusta włoska ma dużą odporność na owady jedzące liście.

Zbiór

Kapusta Savoy jest najbardziej odporna na mróz. Niskie jesienne temperatury korzystnie wpływają na walory smakowe późno dojrzewających odmian, dzięki czemu można je czyścić po białych ciałach. Dorosłe rośliny tolerują zamrażanie do -7-8 ° C przed zbiorem. Pokrój główki dużą liczbą listków okrywowych, które są również używane do jedzenia. Odmiana kapuściana Savoy o wczesnym okresie dojrzewania jest usuwana, gdy tylko głowy osiągną odpowiednią gęstość. Główka kapusty włoskiej ma luźną strukturę, jej średnica wynosi 15-20 cm, późne gatunki są gęstsze niż wczesne, kolor główki jest zielonkawy na górnych liściach, biało-żółty, żółty - w środku.
W ubiegłym sezonie posadziłem późno dojrzewającą odmianę kapusty Savoy Lacemaker, której zaokrąglone głowy osiągnęły 2 kg. Delikatna struktura liści, wartość odżywcza, doskonałe walory smakowe zostały docenione przez naszą rodzinę pozytywnie, ostatnia z dwudziestu głów została zjedzona przez Nowy Rok. Kapustę Savoy przechowywano na półce w sklepie warzywnym, razem z białym, czerwonym i kalarepą. Dla lepszego bezpieczeństwa umieszczamy go w jednym rzędzie, podczas gdy inne gatunki można złożyć 2-3 rzędami w pniu.