Chanomeles - cytryna północna


Chanomeles, czyli pigwa japońska, jest często nazywana północną cytryną z powodu kwaśnych owoców o wysokiej zawartości witaminy C.


Rodzimą krainą tej kultury są górskie regiony Japonii. Ale jest dość wytrzymały, może wytrzymać spadek temperatury do -30 oC i dalej na północ. Chaenomeles - krzew 1 m wysokości z licznymi gałęziami. Kwitnie w maju bardzo obficie i nieprzerwanie. Kwiaty są pomarańczowoczerwone, podobne do kwiatów dzikiej róży, wiosenne przymrozki nie są uszkodzone. Roślina jest zapylana krzyżowo, dlatego konieczne jest posiadanie co najmniej dwóch osobników na miejscu. Po kwitnieniu powstają owoce wielkości jaja kurzego, owalne lub gruszkowate. Dojrzewają pod koniec września i października, stają się żółte, bardzo aromatyczne. Owoc ma kwaskowaty, cierpki smak. Sporządzamy z nich pachnący dżem, kroimy na kawałki, polewamy cukrem i wlewamy do słoików. Syrop o doskonałym smaku i niesamowitym aromacie uwalniany jest w ciągu jednego dnia. Syrop jest przechowywany w piwnicy przez rok. Jest źródłem niezbędnych witamin, dodajemy go w zimie do herbaty, która zyskuje niepowtarzalny smak i aromat.
W ogrodzie zasadziliśmy trzy henomele w odległości 1,5 m. Miejsce było otwarte, słoneczne. Korzenie roślin są głębokie i dobrze reagują na podlewanie i nawożenie. Pierwsze karmienie spędzam na początku wiosny, rozrzucając złożony nawóz mineralny w śniegu pod krzakami. W okresie letnim karmię 2-3 razy więcej roztworem dziewanny w stosunku 1:10. Jesienią, po zbiorach, pod krzakami posypać glebą obornik i kopać na głębokości 40 cm.
Hodowcę heneli ze świeżo zebranymi nasionami, które zasiewam w październiku na grzbietach. Zimą nasiona przechodzą przez naturalną rozwarstwienie, a na wiosnę dają polubowne pędy. Jesienią sadzonki osiągają wysokość 40 cm i nadają się do przeszczepu do stałego miejsca.
Chenomeles to szybko rosnąca kultura, a sadzonki z nasion zaczynają przynosić owoce w wieku trzech lat. Mam pięcioletnią wydajność krzewu 5 kg. Możesz rozmnażać japońskiego pigwy z zielonymi sadzonkami w szklarni z codziennym opryskiwaniem, sztywnymi sadzonkami, poziomymi warstwami, ale te metody są bardziej pracochłonne.
W najcięższe zimy, końce pędów czasem zamarzały na henomelach, więc, tak się nie stało, rzucałem luźny śnieg na krzaki. Wczesną wiosną przycinam krzaki - wycinam stare gałęzie, które zostały zapłodnione, zostawiam dobrze rozwinięte pędy w różnym wieku. Rozwinięty krzew powinien mieć nie więcej niż 15, wtedy owoce są większe i piękniejsze.
Chanomeles to bardzo dekoracyjny krzew, świetnie prezentuje się na jedno i małych grupach, w niskich żywopłotach, na kamienistych zjeżdżalniach. Ta pożyteczna roślina to dobry miód.