Gummi - "brat" rokitnika


Nie ważne jak zaskakujące, ale gumowaty jest brat rokitnika. Rośliny są bardzo podobne zarówno w strukturze owocu, jak iw kształcie samego krzewu. Ale wciąż są bardzo różne.


Miejsce urodzenia gummies to środkowe Chiny, gdzie od dawna czczone są jako magiczna, tajemnicza roślina dająca siłę i odmładzające ciało. Gummi jest drzewiastym krzewem, który osiąga 2 m. Jego liście są duże, gęste, zazwyczaj jasnozielone z srebrzystym metalicznym połyskiem, typowym tylko dla gumowatego na odwrotnej stronie. Roślina jest bardzo dekoracyjna podczas kwitnienia, jej kwiaty są wydłużone, w kształcie dzwonu, z zaskakująco przyjemnymi i niepowtarzalnymi zapachami przyciągającymi pszczoły. Owoce są jaskrawoczerwone, pokryte srebrzystymi kropkami, wyglądem przypominają kornelianę lub daktyle. Są bardzo łatwe i przyjemne do zebrania. Kształt owocu jest cylindryczny, do 2 cm długości i około 1 cm średnicy. Wewnątrz każdego owocu znajduje się kość o zmarszczonej powierzchni, otoczona ciemnoczerwonym miąższem o bardzo przyjemnym, orzeźwiającym, słodko-kwaśnym smaku. Owoce można spożywać świeże, mrożone, suszone i używane w bulionach lub naparach, a także przygotowywać wiele pysznych przetworzonych produktów spożywczych. Jest to luksusowy dżem, jasne kompoty, słodkie galaretki, bogate soki i mocne przyjemne wina.
Uwaga ludzie od dawna przyciągają owoce gummies, a naukowcy postanowili przeprowadzić analizę chemiczną w celu ustalenia ich właściwości leczniczych i właściwości. W wyniku oceny chemicznej okazało się, że gumowaty jest rośliną wielowitaminową, która nie ma gorszej wartości w tak szeroko znanej kulturze jak rokitnik zwyczajny. Skrupulatny Japończyk, po zbadaniu wszystkich części tej rośliny, stwierdził, że witamina C w liściach jest kilka razy większa niż w jagodach powszechnie znanej czarnej porzeczki, a obecnie pracuje nad produkcją fitosanitarnej herbaty w profilaktyce ostrych chorób układu oddechowego i grypy.
Gumowata roślina całkowicie pasuje do sezonowego cyklu naszego klimatu. Kwitnienie zwykle odbywa się w spokojnym, wolnym od mrozów czasie: początek jest w połowie czerwca, a pierwszy dojrzały owoc można spróbować już w środku - pod koniec lipca, czasem pod koniec sierpnia, jeśli lato jest chłodne i deszczowe.
Pozytywną właściwością gummies jest to, że roślina ta jest w stanie wiązać owoce w wyniku samozapylenia, to znaczy, że plon można uzyskać, mając tylko jeden krzew na działce ogrodowej.
Po opisaniu zalet gummies, błędem byłoby nie mówić o agrotechnikach (sadzenie, rozmnażanie i pielęgnacja). Należy zauważyć, że ta zaskakująco bezpretensjonalna roślina rozmnaża się raczej słabo. Standardowe metody tutaj nie pomogą. Lapping zakorzenia się z trudem, a potem dopiero w drugim roku, i nie można uzyskać dobrych sadzonek w tym standardzie. Z literatury wiadomo, że gummie mogą być rozmnażane przez zielone sadzonki w szklarni, ale moje osobiste doświadczenia sugerują coś wręcz przeciwnego. Jedyną niezawodną, skuteczną metodą, którą sprawdzono nie raz w praktyce, jest siew nasion. Pędy wyglądają na polubowne i już w pierwszym roku rośliny osiągają 1 m wysokości.
System korzeniowy gummy jest powierzchowny, kruchy, a przygotowanie gleby odgrywa znaczącą rolę w zapewnieniu dalszego pełnego wzrostu rośliny. Najlepiej posadzić gummie na wzniesionych stokach z kierunkiem południowym, w pobliżu domu mieszkalnego lub wiejskiego. W ten sposób uratujesz roślinę przed mroźnymi zimowymi wiatrami, które mogą ją uszkodzić.
Roślina jest jednocześnie bezpretensjonalna, ale nadal wymaga neutralnej gleby i nie lubi nadmiaru kwasu, dlatego ważne jest, aby znać kwasowość gleby na swojej stronie, a jeśli ten poziom jest wysoki, to musisz dbać o wapno. Lepiej sadzić wczesną wiosną lub późną jesienią, gdy w glebie jest dużo wilgoci. Rośliny są zwykle sadzone w odległości 2-3 m od sadzonek o głębokości 0,5 m i szerokości do 1,5 m. Pożądane jest wprowadzenie mieszaniny żyznej gleby (górnej warstwy) z kompostem, humusem lub piaskiem, a na dnie dołu jest cudowne zorganizuje drenaż z kamyków i kamieni. Jest to szczególnie ważne na ciężkich glebach gliniastych, gdzie woda często stagnuje i może zniszczyć system korzeniowy. Jeśli ogrodnik chce uzyskać w pełni rozwiniętą roślinę i zapewnić stabilną uprawę, pożądane jest dodanie do 30 g nawozów azotowych, 200-250 g podwójnego superfosfatu i do 700 g popiołu drzewnego do mieszaniny gleby. Podczas sadzenia szyjki korzeni rośliny należy zakopać na 5-8 cm, a po posadzeniu należy ją podlać, przykryć humusem.
Dalsza pielęgnacja gumek polega na okresowym wierzchnim opatrunku z kompostem, popiołem drzewnym i podwójnym superfosfatem, a także w rozluźnieniu kikuta. Zimą zaleca się zginać i zakrywać krzewy śniegiem lub chrustem, aby uniknąć zamarzania pędów.
Fruktuj gumowaty bardzo wcześnie iw wieku pięciu lat może dać do 4 kg owoców z buszu. Liczba ta rośnie co roku, osiągając maksymalnie 30 kg z zakładu. Krzew jest trwały i może przynieść owoce w jednym miejscu do 25 lat.
Podsumowując, chcę powiedzieć, że guma jest godna uwagi ogrodników ze względu na niesamowity smak jagód, ich właściwości lecznicze i wysoką wydajność.