Truskawka Fizalis - smak jest doskonały


Pęcherzyca to wspaniała roślina warzywna, naprawdę godna uprawy w naszych sadach ogrodowych.


Często zastanawiam się nad tym, dlaczego niektórzy plantatorzy warzyw szukają, znajdują i uprawiają takie chwasty w naszym regionie, jak szpinak, maliny i pęcherzyca, znacznie rzadziej spotykane w ogrodach warzywnych.
Physalis to roślina jednoroczna z rodziny Solanaceae (jak pomidor, bakłażan i pieprz). I rośnie nie różni się od uprawy pomidorów, tylko nie wymaga pasynkovaniya i przywiązanie do kołków, które łatwiej jest dbać. Spośród roślin z rodziny Solanaceae jest to najbardziej mało wymagające. Pęcherzyca jest zimniejsza, toleruje półcień, prawie nie jest podatna na choroby. Przynajmniej w moim ogrodzie przez wiele lat nic nie bolało, chociaż pomidory posadzone w pobliżu musiały być chronione przed chorobami. Może być uprawiana na wolnym powietrzu w całej Rosji, z wyjątkiem dalekiej północy. Został sprowadzony do nas z Ameryki w XIX wieku. Pęcherzyca jest dekoracyjna i pokarmowa.
W moim ogrodzie przez wiele lat uprawiam podgatunek warzywno-truskawkowy jadalis Izyumny. Owoce truskawki nie są duże, żółto-bursztynowe, o truskawkowym smaku i przyjemnym aromacie. Dojrzałe owoce świecą przez słońce: wewnątrz widzisz małe nasiona. Moje wnuczki i ich wnuk kochają je bardziej niż truskawki, maliny, porzeczki. Wiem, że rano "omijając" ogród, zaczynają siedzieć długie godziny w pobliżu zarośli krzewu.
Physalis uprawiam przez 40-45-dniowe sadzonki, które uprawiam, a także sadzonki pomidorów. Mieszanka gleby gotowana na pomidory od jesieni doskonale pasuje. Dostaję mieszankę przez zmieszanie wiadra strukturalnej gleby pobranej na skraju lasu liściastego, pół pala sypkiego próchnicy i piasku (w zależności od tego ile gliniastej gleby). Nasiona przed wysianiem przez 20 minut marynowano w ciemnym roztworze nadmanganianu potasu, a następnie przemywano trzy razy, za każdym razem zmieniając wodę.
Sadzonki w otwartym terenie posadzone w dniach 25-30 maja, czyli 10-12 dni wcześniej niż pomidory, ponieważ rośliny nie boją się późnych słabych mrozów. Pęcherzyca może być sadzona znacznie grubsza niż pomidory. Posadzam go w rzędzie o rozstawie 50 cm, w rzędzie do 40 cm. Pielęgnacja jest taka sama: pielenie, podlewanie, obluzowywanie i karmienie. Karmię obornik drobiowy, rozcieńczam w wodzie w stosunku 1:18, dodając do każdego wiadra niecałkowitą półlitrową puszkę popiołu lub napar z Dziewanny (1: 6), również dodając popiół. Pod ich nieobecność można stosować nawozy mineralne. Na wiadrze z wodą rozpuszczam 50-60 g nitroammophoski, azofoski lub nitrofoski. Pod krzakiem używam litra naparu, natychmiast podlewam 2-3 litry wody i czyszczę trociny. W lecie spędzam tylko dwa dodatkowe nawożenie: natychmiast po kwitnieniu i kiedy owoce zaczynają się powiększać.
Owoce pęcherzyków zaczynają dojrzewać jednocześnie z wczesnymi odmianami pomidora. Chociaż wiele z pierwszych owoców i leżą bezpośrednio na ziemi, nigdy się nie brudzą, ponieważ są w gęstych przypadkach. Pewnym znakiem dojrzewania jest suszenie i suszenie buta. Jeśli otworzysz taki futerał, w środku znajduje się bursztynowo-żółty słodki owoc. Zbiór zbieram stopniowo, wielokrotnie, jak tylko nadejdzie. Przejrzałe jagody mogą spaść i leżeć na ziemi, ale to nie prowadzi do utraty plonów - w przypadkach, gdy mogą leżeć na ziemi bez zepsucia nawet przez tydzień. Zebrane owoce podczas jesiennych niskich temperatur przez długi czas, 1-1,5 miesiąca, są świeże, a niedojrzałe, zaczynające żółknąć - są dozowane i pozostają jeszcze dłuższe.
Owoce truskawek truskawkowych są bardzo smaczne, od nich można przygotować piękny bursztynowo-żółty dżem, kandyzowane owoce i suszoną dziczyznę w naturze, a smak nie ustępuje rodzynkom.
Nasiona zebrane z ich zbiorów i mogę dzielić się z chętnymi rolnikami. Przechowywane w suchym, chłodnym miejscu nasiona zachowują zdolność kiełkowania do 3-4 lat. Do zbioru nasion przestrzegam moich długoletnich i w pełni uzasadnionych, a przy innych uprawach warzyw zasady: wybieram największe owoce z wyraźnie wysokowydajnych krzewów. Dzięki tej pracy istnieje ciągła selekcja i poprawa jakości roślin, w tym wzrost wydajności.